Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

discus cu problema

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical
View previous topic :: View next topic  
Author Message
dj_ando_83
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 20 May 2009
Posts: 82
Location: pitesti

PostPosted: Tue Feb 16, 2010 11:35 am    Post subject: discus cu problema Reply with quote

speram sa nu ajung asa curand la "cabinet" dar nu am ce face.
venind azi dimineata de munca, primul lucru care l-am facut a fost sa ma uit la discusi. uitandu-ma prin acvariu vad cei 2 snakeskin cu capul in sus printre plante. m-am uitat si dupa ceilalti 2 blue cobalt iar aia nu aveau nimic. cei 2ss erau si cam decolorati, adica aveau aproape aceeasi culoare ca si blue cobalt. am luat 30L de apa din acvariu si am pus intr-unul de 70L, mutand si pestii. dupa vreo 30 de minute unul din ei si-a revenit, blue cobalt-ul cel mare s-a pitit dupa un filtru , cel mai mic cauta mancare iar un ss a inceput sa stea intr-o parte cu aripioarele lipite de corp. cel care si-a revenit s-a inchis destul de mult la culoare fata de cum era normal. in acvariu am pus un burete de 10/10/30 care era in acvariul plantat, vreo 5 picaturi de bactopur(la 40L) si vreo 10 de verde de malachit(tot la 40L). temperatura in acvariu este la 29 de grade momentan. piatra de aer nu mai am nici una libera asa ca am pus teava de la pompa sa "baltaceasca". tin sa precizez ca toti pestii din acvariul plantat luau bataie de la blue cobalt-ul cel mare, inclusiv cei 2 scalari. ce as putea face sa il salvez? daca se poate salva....
L.E. uitandu-ma la cel cu problema am observat ca mai are si ceva mucus pe aripioare si vad ca a inceput sa se ridice deasupra apei.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Feb 16, 2010 12:12 pm    Post subject: Reply with quote

Mai degraba, prima reactie ar fi trebuit sa fie adaugarea unui conditioner de apa sau sare neiodata... cred ca te-ai grabit cu medicatia.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...


Last edited by ADX on Tue Feb 16, 2010 3:16 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Tue Feb 16, 2010 3:03 pm    Post subject: Reply with quote

Exces de mucus si dificultati in respiratie. Eu m-as gandi la ceva din apa. Impuritati sau chiar paraziti, dar nu ceva foarte agresivi, pentru ca nu si-au intemsificat respiratia ci numai cauta stratul de apa mai bogat in O2.
Ce ai pus in apa s-ar putea sa ajute, dar si eu as fi mers initial pe sare, pana la 2 liguri la 10 l. Aerarea trebuie marita. Sacrifica de undeva o piatra de pulverizare (sau mai bine un filtru cu burete ordinar).
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dj_ando_83
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 20 May 2009
Posts: 82
Location: pitesti

PostPosted: Tue Feb 16, 2010 5:08 pm    Post subject: Reply with quote

dificultati in respiratie nu are niciunul.
ca filtrare am pus un burete de 10/10/30 prin care apa este trasa de un resun(buretele este din acvariul plantat) iar apa care iese din pompa agita destul de mult apa la suprafata. o sa pun niste sare in acvariu, dar treptat sa nu dea in alte belele.
iar ca treaba sa fie dusa pana la capat incalzitorul care il am in acvariu cred ca este defect pentru ca a scazut temperatura la 26 de grade cu toate ca el e cald daca il scot din apa. altul momentan nu am disponibil asa ca ii voi lasa pana maine asa. ceea ce mai am sunt de la 100 W in sus si nu ma risc sa ii fierb.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Tue Feb 16, 2010 10:17 pm    Post subject: Reply with quote

dj_ando_83 wrote:
ceea ce mai am sunt de la 100 W in sus si nu ma risc sa ii fierb.


Daca ai alt incalzitor foloseste-l chiar daca are o putere de peste 100w,cu atit mai bine;seteaza-l la 32grC si pune niste sare,ar fi bine sa nu le aprinzi lumina,poate doar ceva ambiental .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dj_ando_83
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 20 May 2009
Posts: 82
Location: pitesti

PostPosted: Wed Feb 17, 2010 8:59 am    Post subject: Reply with quote

din pacate discusul a murit. cand am venit la 8 de la munca inca mai inota normal. dupa vreo ora l-am gasit mort. din ce am mai observat la el, avea si abdomenul putin umflat. m-am uitat si la ceilalti si nu prezinta nici o problema. o sa ii mai las vreo 2-3 zile in acvariul asta pana voi scoate 2/3 din plantele din plantat si o sa ii mut inapoi pentru ca acvariul in care sunt acum e amplasat cam aiurea din lipsa spatiului in camera.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group