Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Apa din Bucuresti

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa
View previous topic :: View next topic  
Author Message
hans
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Oct 2008
Posts: 127
Location: Bucuresti, Crangasi

PostPosted: Mon Feb 15, 2010 1:57 pm    Post subject: Apa din Bucuresti Reply with quote

Salut. De vre-o 2 luni discusii mei sunt ceva mai apatici. Am dat prima data vina pe faptul ca am avut multa treaba si am schimbat mai rar apa. Dar de mai bine de o luna schimb apa la 2 zile, cate 30% din volumul acvariului. Apa o prepar destul de simplu: de la retea o combin pe cea calda si pe cea rece pana obtin o temperatura apropiata de cea din acvariu si o trec prin 2 filtre: unul de bumbac de 5 microni si dupa aceea prin unul de carbune activ. Aceasta metoda de filtrare o am de cand am acest acvariu ( ~ un an si jumatate ) si nu am mai avut probleme. Parametrii apei ( cei pe care i-am masurat ) sunt: PH ~ 7.5, GH ~ 4, KH ~ 5, NH4 ~ 0, NO2 ~ 0, NO3 ~ 20. Aceste valori ale apei sunt de mai bine de un an de zile aceleasi, repetate la aproape fiecare week-end, facute cu teste sera la picatura. Am mai vorbit cu un amic care-mi spune ca si pestii lui sunt putin apatici, ca are probleme la inmultire. A mai avut cineva din bucuresti aceste probleme ?
Stiu ca solutia este de a renunta la aceasta apa de la apa nova si trecut pe RO+saruri dar....
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
tezeu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 24 Feb 2008
Posts: 30
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Feb 15, 2010 3:59 pm    Post subject: Reply with quote

Eu unul privesc cu mare retinere apa calda ce vine de la retea. O singura data am folosit o combinatie (apa calda+rece) si parca mi s-au suparat pestii. Vara eu unul schimb doar cu apa rece chiar de scad cateva grade ,nu patesc nimic si parca chiar le place un dus rece. Iarna daca schimb o cantitate mica folosesc decat apa rece iar daca schimb o cantitate mai mare incalzesc apa rece la aragaz si astfel pe cat posibil evit apa calda(care zilele trecute era si galbena + ca este tulbure de cele mai multe ori). Incearca si vezi poate asta problema, numai bine.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group