Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Ajutor - parere tratament !

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical
View previous topic :: View next topic  
Author Message
radu_1975
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 01 Nov 2009
Posts: 76
Location: Alba Iulia

PostPosted: Thu Feb 11, 2010 1:29 pm    Post subject: Ajutor - parere tratament ! Reply with quote

La un snakeskin albastru de 12 cm i-a aparut o pata alba langa aripioara dorsala dar doar pe o parte a corpului, si are o pozitie mai oblica(dar nu cu capul in jos) si is misca toate aripioarele cu o frecventa foarte mare !
Una din cauzele posibile ar fi faptul ca schimband din apa acum doua zile, am scos din priza incalzitorul si am uitat de el. Norocul e ca am descoperit acest fapt dupa 1 zi, dar apa avea 25 grade fata de cea de 28,5 grade la care erau initial. Am pus incalzitorul in priza, poate aici am gresit un pic, fiindca trebuia sa le cresc temperatura treptat in cateva zile, fiindca am adus-o la temperatura initiala in 12 ore !
Acum spuneti-mi va rog, sper sa nu fie boala discusilor care stau cu capul in jos, dar ce tratement recomandati la acest discus ?
As prefera in privinta medicamentelor, sa-mi recomandati ceva de la JBL fiindca m-am aprovizionat de la ei c-am cu tot ceea ce aveau in materie de medicamante !
Multumesc anticipat !
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
tiutiu_liviu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 06 Dec 2009
Posts: 69
Location: Motru, Gorj

PostPosted: Thu Feb 11, 2010 2:32 pm    Post subject: Reply with quote

http://discus-club.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=2141&start=0 cred ca s-a mai vorbit despre acele "pete"...trec de la sine, stai linistit
_________________
In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
radu_1975
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 01 Nov 2009
Posts: 76
Location: Alba Iulia

PostPosted: Thu Feb 11, 2010 2:46 pm    Post subject: Reply with quote

Nu cred ca e acelasi lucru de care amintea topicul trimis de tine. Acolo petele sunt pe aripioara dorsala. La al meu discus, pata nu e pe aripioara ci in dreptul ei pe corp, si pare ca si cum ar fi ranit ( ca si o adancitura in piele de culoare alba) ! Pare foarte deranjat si cred ca din cauza asta isi misca aripioarele ca un nebun si are o pozitie putin mai oblica cu capul in jos.
Va cer ajutorul fiindca nu pot fi sigur ca e vorba de o rana, ci poate de o infectie cu fungi sau bacterial !
Ce sa fac ?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Thu Feb 11, 2010 3:40 pm    Post subject: Reply with quote

O poza probabil ca face cit 1000 de cuvinte in cazul tau .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Matteo
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 19 May 2009
Posts: 45
Location: Deva

PostPosted: Thu Feb 11, 2010 11:09 pm    Post subject: jbl Reply with quote

Daca tot ai gama de la JBL vezi ca ei au un on-line hospital in care au si multe poze pentru usurarea diagnosticului si tot acolo au - bineinteles- si recomandarea utilizarii unuia sau altuia din medicamente.http://www.jbl.de/onlinehospitaluk/index.php
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group