Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Lampa cu UV in bazinele cu discusi?
Goto page 1, 2, 3  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa
View previous topic :: View next topic  
Author Message
cristim
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 18 Nov 2007
Posts: 110
Location: Timisoara

PostPosted: Thu Feb 07, 2008 7:28 pm    Post subject: Lampa cu UV in bazinele cu discusi? Reply with quote

Cineva imi recomanda daca vreau sa scap de "probleme", sa imi cumpar o lampa cu UV.
Am tot citit la ce foloseste dar, sincer, inca nu mi-am dat seama daca imi este util sau nu.
Acvariul meu este fara substrat, plante, iluminare artificiala, deci cu putine "sanse" sa apara alge in exces.
Am citit ca lampa distruge bacteriile din apa. Deci si pe cele "benefice", nu? Stiu ca bacteriile denitrificatoare sunt localizate in speciial in filtru, dar ma gandesc ca si cele din apa au un rol, cu atat mai mult cu cat acvariul este neplantat si fara "sanitari".
Respectivul mi-a propus o lampa cuplata la o pompa de recirculare care se baga in acvariu, pentru ca nu am filtru extern.
_________________
Totul e in apa......
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Feb 07, 2008 8:08 pm    Post subject: Reply with quote

tot ce este scris in postul tau, atat afirmatiile (banuielile) tale, cat si ale respectivului, sunt cat se poate de adevarate. o lampa cu uv iti rezolva multe dintre probleme, dar in cazul tau este recomandata numai daca ai un suport foarte eficient pt bacteriile denitrificatoare, in mediile filtrante.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Fri Feb 08, 2008 8:41 am    Post subject: Reply with quote

Eu as fi "pentru" lampa UV. La calitatea asa numitei "apa potabila"...
Sterilizarea apei de schimb cu UV nu vad cu ce sa afecteze populatia de nitrosomonas si nitrobacter.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Feb 08, 2008 10:50 am    Post subject: Reply with quote

Dragosdiscus wrote:
Sterilizarea apei de schimb

sterilizarea apei de schimb e cu totul altceva... numai ca asta implica un bazin separat, cu circuit propriu etc... si cum majoritatea dintre noi si-au ocupat tot spatiul disponibil cu bazine populate, unde sa-l mai punem si pe asta? icon_mrgreen
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
cristim
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 18 Nov 2007
Posts: 110
Location: Timisoara

PostPosted: Fri Feb 08, 2008 2:26 pm    Post subject: Reply with quote

@ ADX
Adica daca e complet ciclat sau daca spatiul filtrant este destul de mare pentru a gazdui o populatie de bacterii suficienta pentru acvariul meu, fara a se baza pe bacteriile din masa apei.
Ca mediu de filtrare am doi bureti mari cu o pompa de aer.
_________________
Totul e in apa......
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Feb 08, 2008 3:26 pm    Post subject: Reply with quote

nu ai filtru extern?
in cazul asta, cel mai indicat ar fi sa achizitionezi unul, cu lampa uv incorporata (si ai impuscat doi iepuri, dintr-un foc).
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun Feb 10, 2008 3:05 pm    Post subject: Reply with quote

totusi... mai trebuie tinut cont de un aspect...
un organism crescut intr-un mediu steril, isi pierde treptat capacitatile imunitare. asa ca, in mod normal, nu trebuie apelat la lampa cu uv decat in timpul tratamentelor. in rest, sa lasam pe cat posibil natura, sa-si faca treaba...
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
cristim
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 18 Nov 2007
Posts: 110
Location: Timisoara

PostPosted: Sun Feb 17, 2008 2:10 pm    Post subject: Reply with quote

Am hotarat sa cumpar una.
Puteti sa ma ajutati cu niste informatii despre modele, preturi, putere...
Cam cat de mare mi-ar trebui mie intr-un bazin de 200 ltr?
Daca e de putere mai mica, se poate compensa cu mai multe ore de functionare?
_________________
Totul e in apa......
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun Feb 17, 2008 4:18 pm    Post subject: Reply with quote

Una de 9-11 Watt ajunge, dar nu-i bine s-o intrerupi des ca se uzeaza accentuat la aprindere.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
cristim
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 18 Nov 2007
Posts: 110
Location: Timisoara

PostPosted: Sun Feb 17, 2008 6:58 pm    Post subject: Reply with quote

Una de 5 w nu ar fi o solutie? Si sa o las sa functioneze mai mult timp.
_________________
Totul e in apa......
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
cristim
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 18 Nov 2007
Posts: 110
Location: Timisoara

PostPosted: Fri Feb 22, 2008 1:24 am    Post subject: Reply with quote

Puii crescuti in bazine in care s-a folosit U.V. risca sa fie sterili d.p.d.v. sexual la maturitate?
_________________
Totul e in apa......
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Fri Feb 22, 2008 1:56 am    Post subject: Reply with quote

Banuiesc ca ai auzit vreun basm printre "acvaristi". icon_mrgreen Nu e nici un motiv sa ramana sterili. icon_wink
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Fri Feb 22, 2008 8:11 am    Post subject: Reply with quote

@Ciprian se refera la zvonul ca unii producatori (cu deosebire cei asiatici) sterilizeaza pestii scosi "pe piata" prin expunere la UV. Din cate cunosc (desi nu-mi explic mecanismul), se pare ca excesul de ozon poate induce fenomenul.
Cert este ca mi s-a intamplat, iat crescatori cu experienta mi-au confirmat, ca exemplare importate sa nu fie apte de reproducere (mai multi masculi de betta mergeau numai pana la faza cuibului),
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
cristim
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 18 Nov 2007
Posts: 110
Location: Timisoara

PostPosted: Fri Feb 22, 2008 1:18 pm    Post subject: Reply with quote

@ciprian Am citit o discutie mai veche pe un alt forum, dar la vremea respectiva era doar la nivel de zvon. Ma gandeam ca poate intre timp lucrurile sa se fi limpezit si se stie ceva sigur.
_________________
Totul e in apa......
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Feb 22, 2008 1:32 pm    Post subject: Reply with quote

Cristi, parca imi amintesc ca am participat si eu la o discutie pe tema asta, pe aquarium.ro. Daca despre respectiva discutie e vorba, poti pune un link spre topicul respectiv. Aici nu am mai intervenit, deoarece Ciprian si Dragos au spus tot icon_smile
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3  Next
Page 1 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group