Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Intoxicatie?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Matteo
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 19 May 2009
Posts: 45
Location: Deva

PostPosted: Tue Feb 09, 2010 10:30 pm    Post subject: Intoxicatie? Reply with quote

Buna la toata lumea.Va cer parerea bineanteles fiindca am facut-o de oaie. Am cumparat de vreo luna 3 noi locatari.Au trecut cu bine adaptarea - carantina aproape 2 saptamani.Dupa cateva zile in plantat desi am fost atent la ph si am facut schimb de apa 30% la trei zile - normal - unul s-a separat si a urmat inca unul,fecale albicioase etc. Am zis sa-i tratez pe amandoi in steril si i-am tratat de aproape i-am omorat - adica am zis sa le fac o gama completa si am dat cu sare 2 lingurite la 10l si sare amara cam tot asa am pus bactopur direct 1 pastila la 50 l si metro o pastila la 20 l si basca vermox o pastila la 50 l - tratamet de 4 - 5 zile cu schimb de apa zilnic 40% si in ultima zi 100%. Cred ca au scapat de toate bolile posibile dar ... aripioarele sunt toate varza si au o pozitie de decolare adica stau cu capul in sus si abia se ridica cred ca le-am "stricat" vezica inotatoare-i-am mutat inapoi in plantat macar sa nu moara singuri in steril. Credeti ca mai au vreo sansa sau mai bine ii crut de chin? Asa saracii se straduie sa manance dar in pozitia aia e destul de greu sa apuce ceva inoata cand sunt "impinsi" de ceilalti ;dar nu stiu :e vezica gata? e soc osmotic? - desi am redus in vreo 2 zile concentratia de sare si am sare si in acvariul mare - e drept mult mai putin.Orice punct de vedere e binevenit.Stiu ca am gresit si tratamentele se aplica pe rand incepand cu sarea trei zile etc... dar ma intereseaza daca a mai avut cineva o experienta similara (ei bine nu cred ca ar fi putut fi chiar atat fighting0076 ca mine dar..)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
radu_1975
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 01 Nov 2009
Posts: 76
Location: Alba Iulia

PostPosted: Tue Feb 09, 2010 11:35 pm    Post subject: Reply with quote

E prima oara cand intervin in acest topic fiindca consider ca mai am inca multe de invatat mai ales materie de tratamente !
Dar totusi intervin fiindca am pierdut si eu la inceput 6 exemplare frumoase tocmai din cauza socului osmotic, adica m-am luat dupa niste pagini de pe internet, si trecerea de la apa sarata la cea "curata" am facut-o brusc si nu treptat cu schimburi de 10-20 % in fiecare zi.
Acum sper ca tu sa nu fi facut la fel, mai ales ca ai pomenit ca faceai schimburi de apa cate 40 % pe zi. Daca ai mentinut concentratia de apa prin schimburile de apa, ai scapat. Daca nu, sunt slabe sanse sa-si revina!
Lasand sarea la o parte, de restul medicamentelor folosite, nu pot sa-ti spun prea multe, dar fiind chiar la inceput cum ziceam, mi se par prea multe ca si concentratie !
Iti doresc din INIMA ca discusii sa-si revina !!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Wed Feb 10, 2010 12:13 am    Post subject: Reply with quote

Cam mare "ciorbita" acolo. icon_smile Cand ai dubii mai bine intrebi inainte sa comiti ceva. Nu din cauza sarii se comporta asa. Incearca sa postezi niste imagini sau filmari. Intre timp schimburi cu apa curata sunt indicate.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Matteo
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 19 May 2009
Posts: 45
Location: Deva

PostPosted: Wed Feb 10, 2010 9:40 am    Post subject: Nu prea bine Reply with quote

Ref. la schimburile de apa - normal ca am refacut concentratia de sare si chiar pe cea de medicament mai putin vermox ( mi s-a parut chiar si mie prea mult) si la 2 zile am refacut complet doza de metro.Dar cred ca o sa-i pierd. Sistemul imunitar e aproape zero. Unul din ei a facut saprolegnia... zic ca sunt gata.Nu cred ca mai are rost sa-i scot pentru inca un tratament cu fungicid... voi ce spuneti?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
veltzyy
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 13 Dec 2009
Posts: 59
Location: Sibiu

PostPosted: Wed Feb 10, 2010 10:03 am    Post subject: Reply with quote

Scuze pentru offtopic. Eu cand am cumparat pesti de la tine din acvariu de ce nu mi-ai zis de treaba asta?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Matteo
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 19 May 2009
Posts: 45
Location: Deva

PostPosted: Wed Feb 10, 2010 11:29 am    Post subject: Fiecare cu problemele lui Reply with quote

veltzyy wrote:
Scuze pentru offtopic. Eu cand am cumparat pesti de la tine din acvariu de ce nu mi-ai zis de treaba asta?

nu are nici o legatura cu pestii tai nu era nici o problema in acvariu cand ti-am dat pestii. Nu era nici unul bolnav la momentul respectiv.Si din cei vechi nu s-a imbolnavit niciunul.Asa ca nu stiu ce cauta observatia ta aici! Nu am avut mai avut boli in acvariu din iulie cand refacut tot de la 0 si numai la noile achizitii.Nu zic ca pestii erau bolnavi cand i-am cumparat ,dar probabil nu aveau imunitate si au luat ceva de la cei din acvariu care sunt numai purtatori.Din cei trei noi unul e perfect sanatos - e autohton deci probabil a castigat imunitate la cele indigene.


Last edited by Matteo on Wed Feb 10, 2010 11:41 am; edited 1 time in total
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
veltzyy
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 13 Dec 2009
Posts: 59
Location: Sibiu

PostPosted: Wed Feb 10, 2010 11:40 am    Post subject: Reply with quote

Stai nu te ambala atat. A fost o intrebare nu te-am acuzat ca mi-ai dat pesti bolnavi. Oricum una din sintomele la ai tai are si pestele de la tine dar o sa-l separ in carantina si il tratez(aripioare franjurate). Scuze pentru deranj si bafta cu pestii!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Matteo
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 19 May 2009
Posts: 45
Location: Deva

PostPosted: Thu Feb 11, 2010 11:03 pm    Post subject: Caz rezolvat Reply with quote

Se poate inchide! se pare ca discusii nu rezista la asemenea ingrijitori ca mine.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Fri Feb 12, 2010 3:09 pm    Post subject: Reply with quote

Nu trebuie sa te descurajezi. Fiecare a facut de-a lungul timpului prostii mai mari sau mai mici la un moment dat. Tragi invataminte si mergi mai departe.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Feb 12, 2010 5:42 pm    Post subject: Reply with quote

Ciprian Marcu wrote:
Nu trebuie sa te descurajezi. Fiecare a facut de-a lungul timpului prostii mai mari sau mai mici la un moment dat. Tragi invataminte si mergi mai departe.


happy0034 NU te lasa ! Citeste, citeste si iar citeste! Ai multa documentatie pe forum.
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group