Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Opinie - pentru un diagnostic corect
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical
View previous topic :: View next topic  
Author Message
luke
New entry
New entry


Joined: 09 Feb 2010
Posts: 6
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Feb 09, 2010 3:08 pm    Post subject: Opinie - pentru un diagnostic corect Reply with quote

Salutare.
Dupa cum am mentionat si in titlu, as dori parerea unor crescatori experimentati pentru a putea stabili un diagnostic/tratament corect.
Treptat, pestele in cauza, a devenit din ce in ce mai retras, nu a mai aratat interes pentru mancare, a slabit iar ochii s-au innegrit.
Totul a inceput acu vreo 2 luni, cand s-a retras intru-un colt cu o femela, care intre timp a depus de cateva ori. Si-au aparat teritoriul impotriva unui alt discus (am 3 de toti) pe care nu l-au lasat sa intre in acea zona. De fiecare data a mancat icrele (nu a facut altceva), deci nu pot fi sigur daca este femela sau mascul. Femela se plimba prin tot acvariul, se mai ciocneste ce cel de-al 3-lea, vine la mancare. In schimb, el a ramas in zona respectiva, iar treptat si-a pierdut interesul pentru mancare. Cam de o saptamana, cel de-al treilea discus i-a invadat teritoriul si a inceput sa il fugaresca prin tot acvariul. De atunci a inceput sa fie din ce in ce mai stresat si sa arate urat.
Momentan, l-am mutat de 2 zile in acvariul carantina, la temperatura de 36 grade, dar nu stiu daca si ce medicatie sa aplic.
Apa din acvariul principal este de la robinet. Schimburi faceam saptamanal aproximativ 30%. Cam de 2 saptamani, fac schimb la 3-4 zile, 40%. Parametrii sunt aceeasi ca intotdeauna adica:
PH = 6.5 - 7;
Kh = 3;
NO2 = 0;
NO3 ~15-20;
temp = 30-31 grade Celsius.
Acvariul este plantat, putin peste mediu.
Apa din acvariul de carantina are aceeasi parametri, doar temperatura este de 36 grade.
Pestii sunt hraniti cu Tetra Diskus si Hikari Discus Bio-Gold.
Pestele poate fi vazut in pozele urmatoare. Pe partea stanga are niste pete pete albe care sunt mai vizibile cand este stresat.
Primele poze sunt din acvariul principal, inainte de a fi mutat.
Ultimele sunt din acvariul carantina. Diferenta de culori este din cauza iluminarii acvariului, inexistenta in cazul celui carantina.
In ultima poza e fugarit de cel de-al 3-lea.


http://www.discus-club.ro/cpg14x/displayimage.php?pos=-1244
http://www.discus-club.ro/cpg14x/displayimage.php?pos=-1245
http://www.discus-club.ro/cpg14x/displayimage.php?pos=-1242
http://www.discus-club.ro/cpg14x/displayimage.php?pos=-1241
http://www.discus-club.ro/cpg14x/displayimage.php?pos=-1240
http://www.discus-club.ro/cpg14x/displayimage.php?pos=-1239
http://www.discus-club.ro/cpg14x/displayimage.php?pos=-1243
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
soringeorge2003
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 27 Jul 2009
Posts: 44
Location: Constanta

PostPosted: Tue Feb 09, 2010 7:39 pm    Post subject: Re: Opinie - pentru un diagnostic corect Reply with quote

sal, parerea mea din poze este ca s-a lovit de diverse lucruri din acvariu atunci cand a fost violentat de ,,prietenul ,, celalalt, tinel in carantina, si suplimentar incearca sa ii dai sa pape chironomide vii daca gasesti, ca sa ii administrezi si un mic tratament, pune niste metro cam 1/4 din pastila praf peste larvele de tantar , lasale sa se imbibe 5 min si dai sa manance, pt ca sunt vii ii vor atrage atentia, poate, suplimentar pune vitamine lichide in apa, si incearca sa faci si niste inima de vita rasa in care pui cateva picaturi de vitamina lichida
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
luke
New entry
New entry


Joined: 09 Feb 2010
Posts: 6
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Feb 09, 2010 8:39 pm    Post subject: Reply with quote

Am uitat sa mentionez ca ii pun in apa JBL Atvitol. Problema e ca mancarea nu il atrage deloc. Am si mixtura de inima de vita pe care i-o dau dar nu pare interesat. "Chironomide" nu stiu e sunt, nici unde putea gasi.
Dupa 2 zile de carantina pare ca se simte bine. E vioi si nu e sperios. Intr-adevar semnele de pe el par a fi "zgarieturi".
Daca as putea sa il fac cumva sa si manance....
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Feb 09, 2010 8:53 pm    Post subject: Re: Opinie - pentru un diagnostic corect Reply with quote

soringeorge2003 wrote:
sal, parerea mea din poze este ca s-a lovit de diverse lucruri din acvariu atunci cand a fost violentat de ,,prietenul ,, celalalt, tinel in carantina,

Cred ca da dar urmareste pestele cu atentie.
soringeorge2003 wrote:
si suplimentar incearca sa ii dai sa pape chironomide vii daca gasesti

Teoretic daca este sanatos foamea ar fi trebuit sa-l inpinga sa lupte pt. mancare, din pacate doar teoretic. Oricum daca ii dai chiromide nu ar trebui sa refuze. Incearca cu ce manca cu mare pofta inainte.
soringeorge2003 wrote:
ca sa ii administrezi si un mic tratament, pune niste metro cam 1/4 din pastila praf peste larvele de tantar , lasale sa se imbibe 5 min si dai sa manance,

Eu sunt de parere ca pana nu reusesti sa pui un diagnostic sa nu pui nimic in apa. Nu uita ca topicul tau zice "Opinie - pentru un diagnostic corect" stai si reflecta, analizeaza cu atentie orice ti se pare ciudat. Daca nu are fecale albe NU trata cu metro.
soringeorge2003 wrote:
suplimentar pune vitamine lichide in apa

Nu strica.
soringeorge2003 wrote:
si incearca sa faci si niste inima de vita rasa

Inima rasa nu, mixtura da.
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Tue Feb 09, 2010 9:27 pm    Post subject: Reply with quote

luke wrote:
"Chironomide" nu stiu e sunt, nici unde putea gasi.
Daca as putea sa il fac cumva sa si manance....

Sunt larve rosii de tantari.
Gasesti in Hornbach si costa vreo 4-5 RON.
Niciun discus care mananca nu rezista la asa ceva.
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
luke
New entry
New entry


Joined: 09 Feb 2010
Posts: 6
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Feb 09, 2010 9:41 pm    Post subject: Reply with quote

Nu am pus nimic in apa deoarece nu stiu exact ce are. Stiu sigur ca temperatura mai ridicata nu strica, chiar ajuta in cazul unor anumite afectiuni.
Tocmai lipsa apetitului ma face sa cred ca este bolnav. Voi incerca cu chironomide.
In cazul discusilor mei s-a mai intamplat ceva, desi nu cred ca acesta ar fi motivul. Pana nu demult ii hraneam cu mixtura de vita si Hikari discus, care erau niste granule destul de mari. Acest produs a disparut de pe piata si a fost destul de dificil sa ii acomodez cu granulele mici care se gasesc. Pur si simplu nu bagau in seama granulele mici de Bio-gold sau Tetra Diskus. El a fost cel care nu a aratat o acomodare convingatoare. Dar nu mai mananca nici mixtura.
Fecale albe nu are, deci nu cred ca e vorba de flagelate.

E ok daca mai scad temperatura pana pe la 32 grade?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Tue Feb 09, 2010 11:32 pm    Post subject: Reply with quote

Arata slabit. Incearca sa-l momesti cu ceva hrana vie, rame tocate spre exemplu daca reusesti sa gasesti rame pe vremea asta sau diferite tipuri de hrana congelata. Daca nu vrea trece-l pe metronidazol, 250mg/20l dizolvat in prealabil in ceva apa calduta si 1 lingura de sare grunjoasa neiodata/ 10litri de apa timp de 10zile...poate mai mult, depinde cum evolueaza. Schimb de apa zilnic 50% sau mai mult si redozat integral cantitatea de metronidazol, iar sarea doar pentru cantitatea de apa schimbata. In timpul asta il mai momesti din cand in cand cu un pic de hrana din cele enumerate mai sus si vezi daca accepta.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Feb 10, 2010 7:34 am    Post subject: Reply with quote

Mi-e mila de pestii care ajung in halul asta, dar cand vad cu cata nonsalanta faceti greseli grave si nici macar nu le dati importanta ma descurajez si nici nu-mi mai vine sa ma ocup de cazuri din astea. Este extrem de grav sa lasi un peste sa fie urmarit de altul prin tot acvariul. Asta are urmari nebanuit de grave si trebuie oprit imediat cand se obsearva. Daca este lasat sa se inbolnaveasca intai si pe urma se incearca un tratament care n-are nimic dea face cu cauza bolii nu-i de mirare ca nu se vindeca. Este ca si cum ai lua calmante pentru dureri de sale. Trece durerea, dar boala ramane si se agraveaza.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
luke
New entry
New entry


Joined: 09 Feb 2010
Posts: 6
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Feb 10, 2010 12:02 pm    Post subject: Reply with quote

Scopul unui forum de specialitate, mai ales, in cazul acesta, al rubricii cabinet medical, este de a impartasi fiecare din experienta lui si de a se face schimb de pareri si opinii. Nimeni nu s-a nascut invatat si toti am facut, facem si vom mai face greseli mai mult sau mai putin grave. Important e sa inveti din ele si la nevoie sa poti sa ajuti pe altcineva care poate avea nevoie. Grav este insa cand ai cunostiinte si experienta din plin si in loc sa ajuti, pierzi timpul cu reprosuri care nu au nici un rost si cel mai important nu ajuta pe nimeni.
Daca in loc sa dai un sfat care ar putea ajuta "pacientul" in cauza iti e mai comod sa te plangi ca te-ai saturat de useri care fac diverse greseli, e treaba ta. Nu este nimeni obligat sa raspunda unui subiect. Un user activ care intervine des cu sfaturi si pareri, ar trebui sa stie ca are de a face de cele mai multe ori cu greseli.
Daca "critica" era insotita de o opinie avizata, tot repectul...

P.S. Este ca si cum un doctor le-ar spune pacientilor sai: Nu va mai tratez pe nici unul pentru ca m-am saturat sa tot veniti la mine cu dureri de sale.
DAR EL DE FAPT ESTE DOCTOR SI ASTA ESTE MESERIA LUI.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Wed Feb 10, 2010 12:39 pm    Post subject: Reply with quote

Luke...iti raspund eu pentru ca Ioan nu cred ca o sa intre in polemica.
Scopul unui forum de specialitate nu este acela de a te invata ABC-ul acvaristicii. Acelea la inveti pe alte forumuri. Chiar si asa vei primi destule sfaturi ajutatoare, dar cel mai important e sa te ajuti singur, citind, invatand si respectand ceea ce ai invatat.
Daca nu respecti niste reguli de baza, degeaba te lamentezi ca nu te ajuta nimeni, caci nici doctorul acela la care ai facut referire nu te mai ajuta daca tu ii spui ca sari de pe dulap in fund si apoi te dor salele.
Deci, incearca sa respecti cu sfintenie regulile de baza referitoare la discusi, pe care le gasesti pe acest forum din belsug, apoi, daca nu ai inteles ceva sau apar probleme, iti stam la dispozitie.
Succes si sper sa "repari" discusul cat mai curand posibil.
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Wed Feb 10, 2010 1:02 pm    Post subject: Reply with quote

Draga luke, ma ierti, dar ar trebui sa-i ceri scuze lui Ioan...
In primul rand, problema discusilor agresivi a fost explicata de Ioan de nenumarate ori, era de ajuns sa cauti pe forum...
Asta e valabil si pentru multe alte informatii, pe care le puteai gasi doar cautandu-le.
De aceea si raspunsul lui Ioan a fost atat de drastic.
In al doilea rand, asemanarea cu un doctor nu e prea potrivita, deoarece doctorii sunt platiti (mai mult sau mai putin).
Pe cand pe Ioan nu-l plateste nimeni pentru ajutorul dat pe acest forum(si nu numai).
Daca ai fi pus intrebari care nu au mai avut raspunsuri pe forum sau ai fi expus probleme nemaintalnite, sigur ca raspunsul lui ar fi fost altul.
Imi pare rau ca ai avut o asemenea "intrare" pe forum, dar cu timpul o sa intelegi...
Bafta si numai bine iti doresc!
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Wed Feb 10, 2010 3:00 pm    Post subject: Reply with quote

Discusul respectiv e foarte posibil ca se va insanatosi dar forma corpului sau va ramine asa cum e acum .... zgirieturile de pe corp sunt probabil aparute datorita faptului ca s-a izbit de diverse chestii din acvariu cind l-a fugarit celalalt discus .
Nu ai vazut fecale deloc sau nu ai vazut fecale albe dar ai vazut fecale normale ?
Daca nu ai vazut fecale deloc cred totusi ca flagelatele sunt de vina deci ...... metronidazol, schimburi de apa si temperatura ridicata cum ti-a spus ciprian marcu .

PS: Crede-ma ca Ioan a ajutat o gramada de oameni de pe acest forum si reprosurile tale nu isi au rostul....practic ti-a spus care este problema cu pestele respectiv . Felul cum arata discusul respectiv l-a facut sa te critice si poate sa se gindeasca ca nu prea mai merita sa fie salvat . Chiar si din critici daca esti dispus poti sa inveti ....
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ctlvlad
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 77
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Feb 10, 2010 7:07 pm    Post subject: pentru luke Reply with quote

Eu zic sa te mai gindesti . . . nu iti spun cu suparare , dar crede-ma ca Ioan este ultima persoana de care sa ne luam icon_exclaim
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
lucian1978
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 16 Jan 2009
Posts: 65
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Feb 10, 2010 7:43 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan, ne cerem noi scuze in numele lui.
_________________
Hobby-discus
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
luke
New entry
New entry


Joined: 09 Feb 2010
Posts: 6
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Feb 10, 2010 7:45 pm    Post subject: Reply with quote

Vad ca deja ne indepartam de tema topicului si nu cred ca este in folosul nimanui.
Ultimul lucru pe care l-am vrut a fost sa-l jignesc, sa ma iau sau sa ii reprosez ceva lui Ioan. Daca din exprimarea mea s-a inteles asta, imi cer scuze. De fapt imi cer scuze oricum.
Singurul lucru pe care am vrut sa-l exprim este acela ca nu sunt de acord cu interventia lui, mai ales ca sunt familiar cu postari de-ale lui (de pe mai multe forumuri) si am invatat destule lucruri din ele. Si are o experienta si pasiune de invidiat si il respect pentru asta. Din contra, daca ar fi fost vorba de altcineva, despre care nu stiam nimic, nu as fi postat.
Consider ca este dreptul meu de a nu fi de acord cu anumite lucruri, chiar daca eu am fost acela care am cerut ajutorul.
Daca am deranjat pe cineva cu asta imi pare rau.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group