Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

pescuit
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discutii libere
View previous topic :: View next topic  
Author Message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Sat Feb 06, 2010 10:38 am    Post subject: pescuit Reply with quote

Sper ca acest topic sa nu fie ceva abominabil pe un forum de acvaristica dar cum toti sintem "trazniti",putem fi ,unii ,si pescari.
Cu ce va laudati,locuri de pescuit,capturi,scule?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Sat Feb 06, 2010 10:55 am    Post subject: Reply with quote

Nimic special.
5-6 kg crap romanesc - cea mai mare captura.
Locurile sunt baltile private, Moara Vlasiei, Luica, Corata,, Mariuta.
20-30% din situatii au fost de succes, restul esecuri totale.
In Delta la fel, doar cateva stiuci pana in 500 g.
Scule, 5 lansete 3.9 m cu mulinete long cast.

Si un Shimano pentru rapitor.

Aaa, si barcuta confectionata de mine.



Tu?
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Sat Feb 06, 2010 11:34 am    Post subject: Reply with quote

Eu m-am dus in ultimul timp doar in delta sau pe insula mare a Brailei (pe dunarea veche dar aici nu am prins in 3 sau 4 partide de pescuit decit sprituri si gratare cu prietenii icon_mrgreen ) .Uneori prinzi alteori .... Oricum nu ma duc acolo doar pentru pescuit .Chiar daca nu pica nimic tot e frumos mai ales daca ma duc cu ,cortu cu vreo citiva prieteni . Bineinteles gratarul si cu spritu' sunt la locul lor in barca .In septembrie anul trecut am facut o partida de vis ....ne-am dus la crap si am prins somni si platici .... citeva zile de pescuit splendide chiar daca nu am avut cortul cu noi si a trebuit sa facem cite o ora jumatate dus o ora jumatate intors cu barca pina in dunavatul de jos unde eram cazati . Locul de pescuit e pe un brat mai neumblat (treceau 2-3 barci pe zi) la vreo 30 - 40 km de dunavat (mers pe apa ). Au mai fost si alte citeva partide frumoase si multe mai putin reusite si cu diverse peripetii de neuitat icon_mrgreen .
La vreo 2-3 saptamini ne-am mai dus inca o data tot acolo dar nu au mai intrat decit cite 3-4 somotei la fiecare si ceva platica . In afara de asta a si plouat si am fost nevoiti sa ne intoarcem dupa doar o zi .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Sat Feb 06, 2010 9:41 pm    Post subject: Reply with quote

Eu ce sa zic!
Un porbagaj de scule,record,crap rominesc(delta)de 4 kg,ultima partida a fost in toamna la Hobaia dar numai caras.
Vreau sa ma duc in aprilie pe Pardina,la stiuca.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Sat Feb 06, 2010 9:47 pm    Post subject: Reply with quote

Poate ma bag si eu... nu am mai facut-o de mult, dar am trecut prin aventuri memorabile in copilarie si prima tinerete (Delta, Ialomita, Olt etc.). Cea mai mare captura, cred ca a avut maxim un kg, dar la capitolul "ratati", cred ca va bat pe toti la fundu' gol icon_razz
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Sat Feb 06, 2010 9:54 pm    Post subject: Reply with quote

Oltul nu mai este decit in amintiri,setcari,parasutisti,electricieni asta gasesti pe Olt,nu mai este demult peste.
Imi amintesc ca eram mic cu unchiul meu(bolnav de pescuit) la Frunzaru,amindoi intr-o barca de cauciuc(asa erau atunci),a prins un crap 9kg,cind l-a tras in barca eu am cazut in apa ,stiti ce mi-a zis:innoata si tu un pic in jurul barcii pina desfac pestele si dupa aceea mergem la mal.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Allex
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 20 Dec 2009
Posts: 47
Location: Bucuresti

PostPosted: Sat Feb 06, 2010 10:31 pm    Post subject: Reply with quote

Salut,
Si eu ma duc in delta de cate ori prind ocazia. Am un motor de 5 cp, inchiriez o barca pescareasca si unde vedem punem corturile. icon_cool De obicei merg la Murighiol. Capturi impresionante nu am inregistrat, si in ultima vreme si astia micii trag din ce in ce mai rar. Oricum peisajul si distractia de care am parte acolo fac toti banii.
_________________
google "problemefiat"
Discusii mei
acvariu
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
neica
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 252
Location: Dr.Tr. Severin

PostPosted: Sat Feb 06, 2010 10:38 pm    Post subject: Reply with quote

Mraconia - Vestita statuie in munte a lu nea Decebal - Vestita manastire de pe malul Dunarii
In golful Mraconiei gasesti ce vrea inima unui pescar. Poieni pt gratare cat cuprinde, apa plina cu pesti de toate dimensiunile iar pt doamne zona este plina cu serpi (in special vipere) icon_smile.
Superb sa privesti apa cand soarele e sus pe cer si sa vezi umbre imense prin apa.
Cazarea poate fi si la cort dar si la pensiune ca sunt destule
_________________
Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun Feb 07, 2010 12:58 am    Post subject: Reply with quote

Ok, pe mine ma intereseaza locatii ceva mai apropiate de Bucuresti, de preferinta cu pesti salbatici (nu de crescatorie). ...si inca ceva foarte important: un tutorial pentru obtinerea permisului si autorizatiilor (nu mai sunt la curent cu procedurile).
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Sun Feb 07, 2010 1:04 am    Post subject: Reply with quote

Permisul se ia de la ANPA, costa in jur de 30 lei si e valabil 1 an de zile.
Sediul ANPA de care apartine Bucuresti se gaseste in Buftea (in centru).
Trebuie achitata taxa la trezorerie si impreuna cu buletinul se elibereaza permisul pe loc.
Cel putin asa am facut eu anul trecut.
Este posibil sa se fi schimbat cate ceva.
Daca ai nevoie de detalii, cum sa ajungi la ANPA Buftea te pot indruma sau putem merge amandoi ca al meu a expirat in 2009.


Numai bine.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
neica
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 252
Location: Dr.Tr. Severin

PostPosted: Sun Feb 07, 2010 1:16 am    Post subject: Reply with quote

30 lei costa taxa pentru permisul de pescuit ce se achita la trezorerie. Problema este ca ANPA nu mai distribuie permisele decat prin asociatiile de pescari care au cate o taxa de membru modica ce ajunge la 50-60 lei pe an.
Pana acum nu au fost inca tiparite permisele de pescuit iar pana se imprima astea noi poti sa pescuiesti fara griji dar sa ai la tine chitanta de la trezorerie.
Pana anul trecut ca sa pescuiesti in zona de frontiera cum este dunarea ti se cerea de la pol de frontiera o stampila de la IJPF. Pana anu trecut aplicarea stampilei costa cam 50 lei insa acum nu mai costa nimic dar ca sa pescuiesti tot trebuie sa mergi la un Inspectorat de frontiera pt a aplica stampila pe permisul de pescuit.
_________________
Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun Feb 07, 2010 1:20 am    Post subject: Reply with quote

...si cu permisul (sau chitanta), unde se poate pescui? in orice "balta" care inca nu s-a privatizat (sau concesionat)? inclusiv in delta?
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
neica
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 252
Location: Dr.Tr. Severin

PostPosted: Sun Feb 07, 2010 1:26 am    Post subject: Reply with quote

Iti scriu de pe permisul de anul trecut.

Permisul de pescuit recreativ/sportiv permite pescuitul in bazinele piscicole naturale ale domeniului public in urmatoarele conditii.

a) in apele curgatoare si statatoare din zona montana cu o singura undita cu cel mult 2 carlige sau cu o lanseta.
b) in apele colinare si de ses, Dunare si Delta Dunarii cu 4 undite sau 4 lansete cu cate 2 carlige fiecare
c) in apele Marii Negre cu 2 undite, 2 lansete sau o taparina cu cate 10 carlige fiecare
d) pescuitul salmonidelor in apele de munte este permis numai cu momeli artificiale
e) in apele colinare si de ses si apele marine, un pescar poate retine din captura cel mult 5 kg/zi de peste sau un singur exemplar daca acesta depaseste 5 kg
f) in apele montane un pescra poate retine din captura cel mult 10 bucati din speciile pastrav, lipan, coregon
_________________
Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun Feb 07, 2010 1:32 am    Post subject: Reply with quote

merci! happy0034
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Sun Feb 07, 2010 10:32 am    Post subject: Reply with quote

Neata,


Au fost discutii anul trecut pe tema taxei si era vorba ca nu se va mai plati la ANPA ci la asociatile de pescari. S-au dovedid a fi doar zvonuri menite sa imbogateasca aceste asociatii.
Sper ca si in accest an sa putem plati direct la ANPA.
Intr-adevar au scos taxa de pescuit la frontiera dar tarziu.
Oricum, putem suna oricand la ANPA si sa aflam cum putem proceda.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discutii libere All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group