Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Gauri in cap?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Chriss-T
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2009
Posts: 210
Location: Mioveni Arges

PostPosted: Fri Feb 05, 2010 4:49 pm    Post subject: Gauri in cap? Reply with quote

Am nevoie de ajutor...am luat un peste acu 1sapt si ceva...si l-am bagat in carantina,i-am facut tot ce-i trebuia si langa el am mai pus o femela de leopard,care era putin bolnavioara de "panza de paiajen" pe corp,le-am tratat pe aman2 si si-a revenit leoparda si ea nu a avut nimic...am facut 2schimburi de apa si am pus sare si jbl ektol cristal,apoi nu stiu ce s-a intamplat...s-a decicalat acvariu de carantina,am rezolvat si problema asta si apoi dupa vro 10zile,nu mai aveau nimic...le-am bagat in acvariu si apoi a aparut o problema...femela care am luat-o(cobalt) cand am primit-o,mii s-a zis ca nu mananca si face fecale albe,la mine a mancat mult si nu a mai facut fecale albe...asa,le-am pus in acvariu si acolo balamuc,au inceput sa faca 1-2 "panza de paiajen" pe corp si ea(femela de cobalt) a facut muulte gauri pe frunte,cap,gura,branhii,etc...si am mai vazut ca si leoparda are 3-4gaurici...CE SA FAC?se ia?sa o mult de acolo?am inceput de 2zile tratamentu cu oxitetraciclina si eritromicina(pesti cu pete,le-a cam disparut petele,dar ea,tot are gauricile alea multe pe catp).cu ce sa le tratez?ce sa fac?De mancat,mananca larve,artemia,granule...dar nu stiu ce sa fac...fac schimburi zilnice de 50% apa si adaug sare...ce sa mai fac?VA ROG AJUTOR.
_________________
...:::I Love Discus:::...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Feb 05, 2010 5:25 pm    Post subject: Reply with quote

Sa intelegem ca nu mai au tesatura pe ei, ci doar gaurile?
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Chriss-T
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2009
Posts: 210
Location: Mioveni Arges

PostPosted: Fri Feb 05, 2010 5:37 pm    Post subject: Reply with quote

da man...le-a trecut la uni tesatura aia...si s-au vindecat si 2-3au gaurici...atat...si am vazut ca au inceput sa li se si franjureasca si cozile...nu stiu ce sa mai fac...sa nu moara,ca MOR si eu... icon_cry
_________________
...:::I Love Discus:::...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Feb 05, 2010 6:57 pm    Post subject: Reply with quote

Clar, stiu, toti murim daca mor discusii. Unii mai devreme, altii mai apoi, da chestia-i ca franjureala cozilor vine de la infectii cu bacterii sau prea mult prins in plasa, sau prea mult tratament cu sare, sau,...sau...
Nu-i mai trata cu nimic daca au doar gaurile si inotatoarele usor frajurate. Schimba apa la intervale obisnuite, urmareste franjureala atent si descrie schimbarile aici cat poti de exact si frecvent.
Gaurile oricum nu le poti vindeca. Eventual le poti apara de infectii, tamponandu-le cu tetraciclina pe un betisor cu vata. Pe urma le poti umple cu Nystatin alifie. Vezi sa nu ajunga ceva la ochi! Acopera-i cu un prosop inmuiat in apa de 32° sa nu se poata zbate si nu-i tine mai mult de 3 minute afara din apa.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.


Last edited by Ioan on Fri Feb 05, 2010 7:02 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Chriss-T
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2009
Posts: 210
Location: Mioveni Arges

PostPosted: Fri Feb 05, 2010 7:01 pm    Post subject: Reply with quote

am inteles...acu am mai facut un schimb de 50% de apa...si am completat doar cu sare si albastru de metil...astept rezultate,vad ca mananca larve rosi si artemia congelata...mai astept...dar gaurile in cap sunt contagioase?
_________________
...:::I Love Discus:::...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Feb 05, 2010 7:29 pm    Post subject: Reply with quote

Nu sunt. Nu mai pune sare la schimbul urmator, nici albastru de metil, nu schimba mai mult de 25% si nici cu apa moale, ci cat mai dura, eventual cu concentrat din osmozor.
Ce duritate ai la apa de retea?
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Chriss-T
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2009
Posts: 210
Location: Mioveni Arges

PostPosted: Fri Feb 05, 2010 7:46 pm    Post subject: Reply with quote

Gh=5-6 cu Kh=2 ...
actualizare comportament:
mananca cu pofta mare larve rosi TOTI si artemia congelate.
femela de cobalt,da semne sa aiba ceva pe ochi,ceva gen ceata...
pe corp nu mai are nimic nici un peste...i-am tratat cu antibiotice...(oxitetraciclina si eritromicina)
sunt mai activi ca ieri...ieri stateau toti intr-un colt...langa filtru,acu inoata in tot bazinu...mananca,nu mai au probleme decat femela de cobalt si 2 puiuti de white diamond la 7-8cm care au coditele franjurate...atat.
maine o sa schimb 25% apa,proaspata,nu mai adaug nimic,nu?
_________________
...:::I Love Discus:::...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Feb 05, 2010 7:56 pm    Post subject: Reply with quote

Tratamentuil cu antibiotice trebuie neaparat dus pana la capat. Nu-i bine deloc sa-l intrerupi inainte de vreme. Daca n-ai motive importante nu schimba apa, sau dac-o schimbi redozeaza antibioticul.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Chriss-T
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2009
Posts: 210
Location: Mioveni Arges

PostPosted: Fri Feb 05, 2010 8:14 pm    Post subject: Reply with quote

oki...azi am pus a 3-a oara antibiotice...mai am de 4ori.sunt mult mai activi acu,ce zici de apa?e buna?ce sa-i fac sa o fac mai dura?ce trebuie sa mai fac acu?sa-i las in pace?pana termint tratamentu?sau...sa mai fac ceva?ce o avea femela de cobalt ca are ceva pe ochii,gen ceata...dar vede,nu e problema... icon_eek
_________________
...:::I Love Discus:::...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Feb 05, 2010 11:40 pm    Post subject: Reply with quote

Nu mai schimba nimic pana se termina tratamentul. Apoi schimbi cate 25% cu apa de la retea de 6 ori la 1 sau doua zile.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group