Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

pui cu aripioara lipita de corp

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ilap
New entry
New entry


Joined: 13 Jan 2010
Posts: 10
Location: Sebes

PostPosted: Tue Feb 02, 2010 9:11 pm    Post subject: pui cu aripioara lipita de corp Reply with quote

Am 2 probleme
1]Pe 30 ianuarie am cumparat 12 pui 6-7 cm.Pe 30 ianuarie am vazut la 2 pui ca aveau fiecare cate o aripioara lipita de corp si de culoare mai alba.
2]puii nu prea mananca ff. putin, putina mixtura ,de granule nu se ating,in seara asta le-am facut galbenus fiert ..nu se atinge de el
Apa:
-KH=2
-GH=2
-PH=6,7
-NO2<0,3
-NO3=5
-PO4=0,05
Acvariu de 110l
iluminat 2 ori 18w
filtrare externa si interna
aerare
incerc sa pun o poza cu unul din pui cu aripioara lipita.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ilap
New entry
New entry


Joined: 13 Jan 2010
Posts: 10
Location: Sebes

PostPosted: Tue Feb 02, 2010 9:16 pm    Post subject: Reply with quote

nu reusesc sa pun poza
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
tiutiu_liviu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 06 Dec 2009
Posts: 69
Location: Motru, Gorj

PostPosted: Tue Feb 02, 2010 9:21 pm    Post subject: Reply with quote

fai upload pe www.imagehost.ro si dupa pui link catre poza aici!
_________________
In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ilap
New entry
New entry


Joined: 13 Jan 2010
Posts: 10
Location: Sebes

PostPosted: Tue Feb 02, 2010 9:26 pm    Post subject: Reply with quote

http://www.imagehost.ro/viewer.php?img=022127464b687cb24d27f
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
dj_ando_83
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 20 May 2009
Posts: 82
Location: pitesti

PostPosted: Tue Feb 02, 2010 9:32 pm    Post subject: Reply with quote

nu prea se intelege dar cred ca este "finrot". se trateaza cu bactopur(cel putin eu asa am tratat niste scalari). mai sunt si alte medicamente pentru asa ceva dar ii las pe cei mai experimentati sa iti spuna mai sigur ce este cu acei discusi.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
ilap
New entry
New entry


Joined: 13 Jan 2010
Posts: 10
Location: Sebes

PostPosted: Tue Feb 02, 2010 9:54 pm    Post subject: Reply with quote

in poza este cel din mijloc mai inchis la culoare...camera telefonului are numai 2 megaixeli...scuze
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Tue Feb 02, 2010 10:09 pm    Post subject: Reply with quote

este soc de ph,schimb rapid de apa si niste bicarbonat.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Wed Feb 03, 2010 7:51 am    Post subject: Reply with quote

Cei 2 pesti care nu isi misca cite o aripioara probabil s-au lovit in timpul transportului .Daca nu se albeste zona respectiva se vor vindeca singuri fara sa bagi chimicale in apa. Nu mai da ou la pesti ca strici apa .Da-le ce le dadea si cel de la care i-ai cumparat . Nu baga chimicale in acvariu degeaba . Urmareste-i pe cei 2 care nu maninca sa vezi daca nu au fecale albe/transparente , daca respira cu ambii operculi sau daca au alte semne de boala .

Ca masura preventiva mareste temperatura la 30-32 grade (dar atentie sa ai aerare buna) si baga-le o lingurita de sare la 10 litri de apa . Tine-i astfel pina cind vezi ca se vimt bine toti dupa care usor scoate sarea si redu temperatura


UPS icon_mrgreen : Acum dupa ce am scris am vazut poza .E soc de ph sau infectie bacteriana sau cu alti paraziti. Pestii aveau albeata pe aripioare cind i-ai luat sau a aparut dupa ? Totusi daca a aparut la doi pesti numai cred ca nu e soc de ph . Pune sare si ridica temperatura pe la 30 grade si cred ca se rezolva problema aripioarelor .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ilap
New entry
New entry


Joined: 13 Jan 2010
Posts: 10
Location: Sebes

PostPosted: Wed Feb 03, 2010 12:16 pm    Post subject: Reply with quote

-chimicale nu am bagat
-fecale au foarte putine ,ptr. ca nu au de la ce...mananca f putin....iar la culoarea lor nu sant albe
respira cu ambii operculi
-deci in concluzie am sa fac:-11 lingurite de sare la 110 l apa,temperatura o am la 30 grade
-am sa vad tin la curent cu ce se intampla

PS.Azi-dimineata am refacut teste la apa din acvariu si surpriza....no2 il am undeva pe la 0,8.iar celelalte teste corespund primului articol.Acvariu il am la ciclat de 2 saptamani si am folosit sera nitrivec si mancare ptr. ciclare.Am mai facut in plus o alta manevra ,am cumparat un jbl e900 pe care l-am pus in paralel cu filtru intern al acvariului.Ptr. ca vreau sa scot din functiune filtru intern dupa circa 3 saptamani....sper sa se formeze bacterii in filtru extern
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Wed Feb 03, 2010 12:50 pm    Post subject: Reply with quote

Ups...la NO2=0.8 esti in stare de alerta maxima. icon_eek
Schimba apa zilnic, 30% si nu uita de sare. Pana nu coboara NO2 sub 0.3 nu poti sa ai pretentia ca discusii sa se simta bine si sa manance.
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Wed Feb 03, 2010 2:58 pm    Post subject: Reply with quote

Intr-adevar cu asemenea nitriti ma mir ca mai maninca . Singura solutie daca nu ai un alt bazin ciclat in care sa muti pestii provizoriu pina ciclezi bazinul asta este sa faci schimburi masive de apoa zilnic si sa aspiri foarte des mizeria. Din pacate astfel ciclarea va dura si mai mult si vei fi nevoit sa faci asta probabil mai mult de 2 saptamini poate chiar o luna pina cind testele de no2 vor iesi 0(sau ma rog vor avea valori nedetectabile)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Wed Feb 03, 2010 9:42 pm    Post subject: Reply with quote

ar mai fi o slutie,sa scazi ph-ul pe la 5,5-6.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group