Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

BETTA UMFLAT

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Robygym
New entry
New entry


Joined: 17 Jan 2010
Posts: 7
Location: Resita

PostPosted: Sun Jan 31, 2010 10:40 am    Post subject: BETTA UMFLAT Reply with quote

Salutare,
Stiu ca e un forum cu si despre Discusi, dar scriu asta deoarec in acvariul meu se afla si Discusi.
Care e problema mea:
Am un acvariu plantat de 180 litri , in are se afla 50 neoni, 2 xifori ,4 moly, 2 botia, 2 discusi ,realitatea ca rgii in acvariu sunt discusii si sper ca in viitorul apropiat sa mai iau 4-6 bucati.
De o perioada femela de al betta s-a unflat intr-o parte si acum si in cealalta parte ,are o unflatura in lateral, putin in spatele burtii, unflatura o observ ca se mareste .
Comportamentul pestelui e normal ,nu vad schimbari in comportament ,mananca si e ca inainte. Calitatea apei e normala si in acvariu e totul foarte bine ,doar ca ma ingrijoreaza si mi-e frica sa nu fie ceva grav si sa afecteze ceilalti pesti.
Va rog daca poate cineva sa am ajute cu ceva sfaturi e sa fc si ce ar pute fi .
Multumes anticipat.

l.e.
Scuze ptr scris ,dar acum am reitit si de vina este nationalitatea mea,nu sunt roman 100%, am sa am grija in viitor sa nu mai grrsesc,dar sper sa intelegeti. Va multumesc.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Sun Jan 31, 2010 11:24 am    Post subject: Reply with quote

S-ar putea sa fie mai batrina si plin de icre,daca s-a umflat in timp scurt ar putea fi o infectie bacteriana interna si ti-as recomanda un tratament (conform prospectului) cu bactopur direct.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun Jan 31, 2010 11:32 am    Post subject: Reply with quote

Salut.

In legatura cu femela de betta: Aceasta problema este cauza principala de mortalitate in randul acestei specii (ma refer la exemplarele crescute in acvariu). Cand este vorba despre o femela, de la toti vei auzi ca "i s-au pietrificat icrele". ...Numai ca aceeasi problema apare si la masculi... Adevarul este ca pestii astia au intestinele foarte subtiri si foarte "sensibile", in special la infectiile bacteriene. Sanse sa ii scapi, daca nu le faci tratamentul de la primele simptome, sunt foarte mici... Dar, daca vrei sa incerci, poti folosi baktopur direct (sau un alt antibacterian cu efect intern) si asigura-i o temperatura de cca 24 C.

In legatura cu scrisul, nu-i nicio problema, regulamentul prevede astfel de situatii happy0034

p.s. vad ca "mm" mi-a luat-o inainte... deh, batranetile... sau, poate, a furat la start? icon_razz
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Robygym
New entry
New entry


Joined: 17 Jan 2010
Posts: 7
Location: Resita

PostPosted: Sun Jan 31, 2010 12:03 pm    Post subject: Multumesc Reply with quote

Merci pentru ajutor ,cred ca e pierduta, ca are ceva timp de cind e asa ,adica 1-2 saptamani. O sa o izolez si incep tratamntul.
O intrebare suplimentara:
Imi poate afecta si ceilalti pesti ,adica se pot imbolnavi si ceilalti?
Multumesc.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Mon Feb 01, 2010 10:29 am    Post subject: Reply with quote

Slabe sanse. Asa cum ti-a spus si Adx este o sensibilitate frecventa la betta (de fapt la toate anabantidele), o forma de hidropizie. Desi in cursul anilor am avut decese numeroase cauzate de hidropizie , nu s-a manifestat si la alte familii.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group