Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

discus cu probleme

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Tataee
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 03 Nov 2009
Posts: 40
Location: Bucuresti- Universitate

PostPosted: Fri Jan 29, 2010 10:41 am    Post subject: discus cu probleme Reply with quote

La unul dintre discusii mei, observ ca de 3-4 zile nu prea mai mananca. Este un blue turquoise cred icon_smile . Vizibil a ramas mai mic decat ceilalti. Nu sunt un mare cunoscator asa ca incerc sa va prezint voua simptomele dupa criteriile pe care le-am mai vazut pe site:
- dimensiunea celor mai dezvoltati-8-9cm iar el 6-7
-coloritul evolueaza ca la ceilalti
-respiratia pare constanta si in acelasi ritm cu ceilalti
-pe piele nu se vad urme de eventuale lovturi sau micoze
-umbla cu ceilalti, dar cand ei mananca el doar ia in gura si scuipa iar cand ceilalti cauta mancarea ce a mai ramas el parca pupa peretii acvariului sau ia in gura mizerie si o scuipa.
-referitor la excremente parca nu ar fii asa compacte ca la ceilalti, sunt mai dispersate, observandu-se parti goale in "tegumentul" transpoarent in care le scoate. la capitolul asta observ ca sunt putin diferiti de alte specii cu care sunt familiarizat. culoarea este maro f inchis.

Mancare: de 3 ori grannule iar seara larve rosii. Schimb apa la 2-3zile aprox 40%, apa tinuta si filtrata minim 24ore. Temperatura 30-31gr.
Astept sfaturile voastre.
Ape limpezi si discusi sanatosi si mancaciosi .
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
tiutiu_liviu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 06 Dec 2009
Posts: 69
Location: Motru, Gorj

PostPosted: Fri Jan 29, 2010 11:33 am    Post subject: Reply with quote

fii cu ochii pe el mai mult timp, vezi daca chiar nu mananca deloc...am patit si eu asa, si datorita colegilor de pe forum, acum sunt sanatosi, mancaciosi...eu le-am facut tratamentul cu flagyl(metronidazol nu am mai gasit la farmacii)... http://discus-club.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=2105 uite si aici, poti citi ce simpome am observat la ai mei! bafta cu ei!
_________________
In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Tataee
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 03 Nov 2009
Posts: 40
Location: Bucuresti- Universitate

PostPosted: Fri Jan 29, 2010 12:12 pm    Post subject: Reply with quote

Merci liviu!
Am extras module de administrare din topicul tau pentru metro, de la neica:
1 pastila la 20 de litri de apa. Diluata bine in apa caldutza. Temperatura din acvariu ridicata la 33-34 de grade se baga metro in apa spre seara, cand se stinge lumina, sau pur si simplu ii tii fara lumina perioada tratamentului.

Se administreaza o zi da una nu. Schimburi obisnuite de apa 30-40% iar medicamentul se dozeaza pentru toata apa din acvariu. nu doar la apa care o adaogi.(pt ca metro are efect de la 8 la 12 ore) Am sfaturi de la un crescator sa nu fac tratament mai mult de 3 administrari. Insa vei gasi pe forum oameni care-l fac si cate o luna. LA terminarea tratamentului e bine sa le dai metro maruntit amestecat cu mancare de cateva ori.

Si acum intrebarile:
-30-40% schimb apa zilnic sau tot la 2 zile?
-in aceasta perioada le dau de mancare normal?
-pana la urma lumina o las stinsa pe toata perioada: 3administrari x 2 zile= 6 zile in bezna?
- cand ar trebui sa observ rezolvarea problemei?
- ceilalti mananca, ii bag si pe ei la tratament? totusi acel mucus in fecale se observa si la ei.

Merci
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
tiutiu_liviu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 06 Dec 2009
Posts: 69
Location: Motru, Gorj

PostPosted: Fri Jan 29, 2010 12:31 pm    Post subject: Reply with quote

fi atent...pui o pastila de flagyl sau metro la 20 l de apa, a doua zi, scoti 30-40% din apa si dozezi iar tratamentul pentru toata apa din acvariu, si tot asa timp de 4-5 zile...pentru mine au fost suficiente 5 zile! nu uita sa pui un burete bolborositor in acvariu sau o piatra de aer, sa ai o aerare buna....

-schimbul de apa il faci a doua zi, dupa ce ai pus flagyl sau metro si dozezi iar, a treia zi tot asa, schimb de apa, dupa care dozezi iar...si tot asa timp de 4-5 zile(zic ca e suficient)
-da, mancare le dai normal...eu asa faceam
-eu nu stingeam lumina, o lasam pe programator, cum era/este normala
-rezolvarea problemei o vei observa dupa a 3-a doza de medicament...o sa vezi ca incep sa manance toti, sa nu mai faca fecale transparente...etc
-da, tratament le faci la toti...

bafta!!!
_________________
In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Tataee
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 03 Nov 2009
Posts: 40
Location: Bucuresti- Universitate

PostPosted: Fri Jan 29, 2010 1:36 pm    Post subject: tratament Reply with quote

Merci inca odata! Sper sa gasesc in seara asta la farmaciile de pe langa casa metronidazol. Va tin la curent!
PS: am observat ca la adoua masa de azi, a mancat 2 bobite de tetra. Speram ca dupa tratament sa manance mai bine si sa creasca.
Merci!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Tataee
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 03 Nov 2009
Posts: 40
Location: Bucuresti- Universitate

PostPosted: Fri Jan 29, 2010 7:12 pm    Post subject: si-a revenit? Reply with quote

dupa citirea sfaturilor am ridicat temperatura la 32-33gr fara sa administrez metro. Am cumparat flagyl, dar inainte de administrare am zis sa le dau de mancare si, surpriza: pustiul cu probleme a inceput sa se bata pe mancare. Credeti ca mai este cazul totusi sa le administrez medicatia? totusi tegumentul acela transparent inca este.
merci!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
tiutiu_liviu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 06 Dec 2009
Posts: 69
Location: Motru, Gorj

PostPosted: Fri Jan 29, 2010 7:28 pm    Post subject: Reply with quote

daca tot au fecalele transparente, eu zic sa ii ti-i sub supraveghere constanta...totusi eu as face tratamentul cu flagyl, asteapta si parerile altora! bafta!

Liviu
_________________
In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group