Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Vand pui discus
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Vand:
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ollieren
New entry
New entry


Joined: 25 Jan 2008
Posts: 14
Location: BUCURESTI-RAHOVA

PostPosted: Sat Jan 23, 2010 5:16 pm    Post subject: Vand pui discus Reply with quote

Vand 30-35 pui de discus ,productie proprie icon_biggrin

Puii au in jur de 7 cm ,mananca granulat /mixtura

Pret 40-50 de lei/bucata

Puteti vedea poze cu puii si parintii accesand linkul de mai jos
http://www.discus-club.ro/cpg14x/index.php?cat=10047

Telefon 0766 634 404


Ps: anuntul este valabil doar pt Bucuresti si imprejurimi ,nu trimit in tara ca nu am timp sa ma ocup de formalitatile de transport .
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
soringeorge2003
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 27 Jul 2009
Posts: 44
Location: Constanta

PostPosted: Sat Jan 23, 2010 6:14 pm    Post subject: Re: Vand pui discus Reply with quote

sal , ce fel de discusi sunt?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Sat Jan 23, 2010 7:13 pm    Post subject: Reply with quote

Foarte frumosi puii.
Parintii sunt o combinatie de Colbat cu Solid blue snake skin cred.
Forma masculului este frumoasa.

In ce zona locuiesti mai exact?
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sat Jan 23, 2010 7:24 pm    Post subject: Reply with quote

Ai grija la ce vinzi si ce pastrezi. E in orice caz o greseala grava ca-i vinzi la varsta asta. Ar fi mai bine sa-i tii in acvariul mare pana mai cresc, sa-ti poti alege ceva frumos pentru reproduceri viitoare. Altfel nu vei ajunge niciodata la cei mai frumosi dintre ei. Ar fi mare pacat sa irosesti o sansa rara! Cauta in galerie sa vezi cati mai au un discus care se poate masura cu tatal puilor tai.


PS. Pardon! Trebuia sa scriu: "Cu tatal puilor pusi la vanzare" icon_smile
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
hobbydiscus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 13 Sep 2007
Posts: 218
Location: BUCURESTI MILITARI

PostPosted: Sat Jan 23, 2010 8:22 pm    Post subject: Reply with quote

marian4232 wrote:
Foarte frumosi puii.
Parintii sunt o combinatie de Colbat cu Solid blue snake skin cred.
Forma masculului este frumoasa.

nu prea cred ca au gene de snakeskin cu toate ca striatiile de pe fata si opercule sunt fine ,la fel ca la snakeskini dar privind puii nu am vazut nici unul cu 14 bare ci doar cu noua, se poate sa ma insel insa .
_________________
hobbydiscus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Sat Jan 23, 2010 8:42 pm    Post subject: Reply with quote

Mda, un mascul de zile mari, sper sa-i mosteneasca forma cat mai multi pui... Si mai sper ceva, pe viitor sa-i gasesti o femela pe masura icon_cool
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
hobbydiscus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 13 Sep 2007
Posts: 218
Location: BUCURESTI MILITARI

PostPosted: Sat Jan 23, 2010 8:48 pm    Post subject: Reply with quote

pai daca tot are puradei isi poate opri cativa si sigur o sa fie o femela care sa mosteneasca forma si poate lucra in continuare linia .
_________________
hobbydiscus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sat Jan 23, 2010 9:55 pm    Post subject: Reply with quote

Ia ghiciti voi de unde are @olieren masculul asta dupa care m-as topi eu sa-l am?
Cainamsucsid !!!
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
hobbydiscus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 13 Sep 2007
Posts: 218
Location: BUCURESTI MILITARI

PostPosted: Sat Jan 23, 2010 9:56 pm    Post subject: Reply with quote

icon_biggrin sunt curios daca are ceva gene snakeskin ,acum ca stim cine e vinovatul icon_biggrin poate ne edifica chiar el.
_________________
hobbydiscus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sat Jan 23, 2010 10:04 pm    Post subject: Reply with quote

Are!!!
Dar as vrea si eu sa-i cunosc parintii. icon_smile
Mie nu-mi spune, ca l-am suparat. icon_frown
Sorry!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ciprian01
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 236
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun Jan 24, 2010 12:06 am    Post subject: Reply with quote

Eu zic ca spune ca e baiat fain....! icon_smile
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
hobbydiscus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 13 Sep 2007
Posts: 218
Location: BUCURESTI MILITARI

PostPosted: Sun Jan 24, 2010 12:19 am    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
Are!!!
Dar as vrea si eu sa-i cunosc parintii. icon_smile
Mie nu-mi spune, ca l-am suparat. icon_frown
Sorry!

ioan acum vorbim sincer ,tu nu ai cum sa superi pe careva de pe acest forum deoarece tu esti foarte diplomat in relatia cu toti userii ,ii respecti pe toti ,ii ajuti pe toti plus ca se vede caracterul si educatia ta de la o posta ,eu unul am observat lucrurile acestea de vreo 2 ani nu acum ,iar crescatorul cu pricina este la fel de modest si de educat ca si tine deci eu nu cred ca se poate supara pe tine . icon_biggrin eu cred ca o posteze si poze cu parintii binenteles daca are .
_________________
hobbydiscus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
discusmaniac
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 12 Feb 2008
Posts: 167
Location: onesti-bacau

PostPosted: Mon Jan 25, 2010 4:14 pm    Post subject: salut Reply with quote



seamana cu cei pusi in vanzare de ollieren?eu zic ca foarte bine.tot 7 cm au, sunt ultimele 20 bucati dintr-o serie de vreo 110, restul i-am dat pana acum.dupa cum se poate observa in fotografii, inca de la marimea asta se poate vedea ca nu se fac toti la fel. unii se vor face cum e masculul lui ollieren sau asemanatori, altii vor fi niste bruni f. reusiti, cu culoare si forma f. bune, iar unii vor fi red-turquoise.astia sunt din pereche cu mascul caruia eu ii ziceam blue-turquoise, dar nu e prea corect incadrat de mine ca aduce mai degraba a solid blue sau ceva de genul asta, iar femela e red-turquoise.masculul lui ollieren nu e pui al acestei perechi, dar sunt sanse mari sa aiba gene comune, pt. ca cunosc "patentul".daca masculul are un an jumatate varsta sau oricum, pe aici pe undeva, ar putea fi frate cu cei din perechea mea, din aceeasi serie sau dintr-o serie ulterioara al acelorasi genitori.ce va pot spune e ca sigur nu are nici un fel de legatura cu snakeskin.nu pot spune cu exactitate care sunt parintii acestui mascul, am avut mai multe perechi din acre ar putea proveni.
dar de asta ce ziceti?


e un blue cobalt , tot asemanator cu ce are ollieren, si asta e un posibil tata pt. masculul lui ollieren.
iata si una din perechile mixte cu mascul solid blue(sau cum considerati dvs. ca se cheama) si femela red-turquoise:

_________________
pluteste inainte, si daca drumul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu ti-l va crea intr-adins pt. a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
discusmaniac
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 12 Feb 2008
Posts: 167
Location: onesti-bacau

PostPosted: Mon Jan 25, 2010 4:59 pm    Post subject: salut Reply with quote

v-am aratat cam din ce ar putea proveni masculul lui ollieren. dar o sa fiti surprinsi, poate unii dezamagiti, sa aflati ca probabilitatea cea mai mare este ca acest exemplar sa se traga dintr-o pereche mixta teoretic aproape interzisa...perechea cea mai competitiva a mea din primul meu an de produs discusi," perechea eroina" care mi-a oferit optimismul atat de necesar la inceput pt. a merge mai departe.este vorba de mascul blue diamond cu provenienta ruseasca sau ucraineana si femela red-tangerine provenita de la un respectabil crescator mai in varsta din bacau.bineinteles, au fost achizitionati de pui, pe la 4 cm. ambele exemplare au avut si talie buna, si forma foarte buna.si foarte competitivi la reprodus, cu pui f. rezistenti si frumosi.eram mai la inceputurile mele in discusarit, atunci as fi cuplat orice, numai sa reusesc sa-i reproduc.am avut noroc ca am avut discusi de calitate si nu prea am scos rebuturi.din 5 blue diamond dusi la maturitate, am facut o pereche blue-diamond, un mascul s-a cuplat cu tangerine iar ceilalti 2 s-au imperecheat mult mai tarziu.din pacate , perechea nu mai traieste, a murit asta vara la un prieten de-al meu, nu m-am indurat sa-i vand la altcineva, dar nu au avut noroc.erau intr-un acvariu de 180 litri intr-un birou de avocatura, prietenul a fost plecat 3 zile, in timpul caniculei de asta vara, si cand a venit a gasit dezastrul...pacat...
_________________
pluteste inainte, si daca drumul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu ti-l va crea intr-adins pt. a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Mon Jan 25, 2010 5:55 pm    Post subject: Reply with quote

Cum iti explici desenul filigran de pe operculele masculului, daca n-are gene de Snake in el?
Eu inca n-am vazut nicaeri o alta varianta care are un asemenea desen. Si nici altii n-au vazut. Pentru ca inca nu exista.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Vand: All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group