Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Mare problema : URGENT
Goto page 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical
View previous topic :: View next topic  
Author Message
tase.razvan
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 310
Location: Bucuresti Giurgiului

PostPosted: Fri Jan 22, 2010 10:51 pm    Post subject: Mare problema : URGENT Reply with quote

Speram sa nu ajung aici ,dar........
Am avut pestii in steril mult timp si nu am avut nici o problema cu ei
De aproximativ o saptamana am curatat acvariul si l-am facut plantat
Au aparut deaj problemele :
De astazi dimineata cum le-am aprins lumina o mare parte din pesti aveau o mazga alba peste ei ,se frecau de plante si con ,la izbirea cu acestea parca cadea un fel de bucatele de panza de paianjen de pe ei ,din ceea ce au pe ei !
Acum pe seara pe unul din ei a aparut si o bubita, am s-o arat in poza de mai jos !
Sunt foarte stresati si exagerat de agitati ,se Zbat,izbesc de toate alea din acvariu ,
multi dintre ei stau pe fundul acvariului si parca intr-o parte
Temperatura 28Grade , l-a schimbarea totala a apei am adaugat apei proaspete : Sera nitrivec si aquatan,
Acum 2 zile am adaugat in apa si planta min de la tetra !
Sunt posturi deschise cu acest subiect dar mare lucru nu am inteles ,sunt pareri pro asi contra !

Sunt foarte negrii si inchisi la culoare !
In disperare de cauza va cer voua ajutorul :
Rog sa-mi raspunda cei care au trecut prin asa ceva si au rezolvat problema cu un anume medicament care se gaseste la noi sau ce regim le-au aplicat !
http://img69.imageshack.us/img69/4394/img0632fx.jpg
_________________
-->KlicK Pentru Albumul Cu Discusii Mei<--
_________________
Contact : 0762 / 932 /932 Mail : tase.razvan@yahoo.com
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
harry-ab
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 195
Location: Sebes-Alba

PostPosted: Fri Jan 22, 2010 10:56 pm    Post subject: Reply with quote

Hmmm...
Da mai multe detalii despre modul in care a decurs mutatul dintr-un acvariu in altul....
Soc de pH...????
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
tase.razvan
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 310
Location: Bucuresti Giurgiului

PostPosted: Fri Jan 22, 2010 11:05 pm    Post subject: Reply with quote

Acelasi ph si in unul si in altul ,pentru ca mereu le faceam schimburi de apa proaspata iar apa de la retea de la noi are un ph constant : 6,8-7
Am masurat valorile apei din acvariul plantat in care se afla cu totii si au iesit bune,ideea e ca de la 5 de cand am venit de la job pana acum starea lor s-a agravat ,sunt stransi foarte speriosi si agitati
_________________
-->KlicK Pentru Albumul Cu Discusii Mei<--
_________________
Contact : 0762 / 932 /932 Mail : tase.razvan@yahoo.com
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Fri Jan 22, 2010 11:09 pm    Post subject: Reply with quote

Bubita respectiva poate fi o zgirietura ca urmare a unei lovituri . Daca pestele ar fi sanatos in 3-4 zile s-ar vindeca . Posibil ca ceva din ce ai introdus in acvariu - pietris ,buturugi,diverse alte obiecte, sa contina substante chimice toxice care sa se fi eliberat in apa . Deasemenea e posibil daca ai introdus plante noi sau pesti noi sau alte alea care au fost intr-un acv din pet shop sa fi adus vreo boala .
Mucusul respectiv apare in general cind ceva le irita ,,pielea'' (substante chimice toxice , paraziti de piele , etc. ) sau cind au loc schimbari bruste de mediu (ph,duritate) , uneori dupa ce depun ,sau in cazul unor boli .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Fri Jan 22, 2010 11:11 pm    Post subject: Reply with quote

tase.razvan wrote:
,ideea e ca de la 5 de cand am venit de la job pana acum starea lor s-a agravat ,sunt stransi foarte speriosi si agitati


Ar fi bun un schimb cit mai mare de apa ....
Daca sunt speriati redu-le iluminarea si vezi ce se intimpla.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
tase.razvan
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 310
Location: Bucuresti Giurgiului

PostPosted: Fri Jan 22, 2010 11:16 pm    Post subject: Reply with quote

Lumina o tin stinsa de 2 ore
nisipul era la punga nou cand l-am introdus in acvariu ,plantele da sunt dintr-un petshop ,nu le tineau cu pesti,dar apa nu stiu exact de unde venea ,ma refer ca poate avea un circuit inchis cu celelalte acvarii unde aveau si pesti
am introdus acum 2 ore iar nitrivec in apa ,dar degeaba,parca le este din ce in ce mai rau
Apropo : sarea deranjeaza plantele? ma gandeam pana maine cand pot lua un medicament anume sa le adaug sare si sa fac un schimb partial de apa
_________________
-->KlicK Pentru Albumul Cu Discusii Mei<--
_________________
Contact : 0762 / 932 /932 Mail : tase.razvan@yahoo.com
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Jan 22, 2010 11:17 pm    Post subject: Reply with quote

Ai masurat parametiri apei? Ce ai facut cu filtrele in timp ce ai reamenajat acvariul? Ai bagat ceva (pesti, mopani ....) de curand? Incearca sa faci un schimb de apa urgent si daca poti masoara NO2 si NO3 -ul. Ciudat oricum.
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Fri Jan 22, 2010 11:23 pm    Post subject: Reply with quote

Sarea face rau la plante dar posibil sa faca bine la pesti. Eu zic sa faci schimbul de apa sa adaugi sare si sa vezi ce se intimpla. Eventual niste carbune activ nou daca ai avea sa bagi in filtru . Sa speram ca nu e boala . Nu baga medicamente pina nu stii sau banuiesti ce au pestii deoarece ii vei innebuni cu tot felul de tratamenete ....
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
tase.razvan
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 310
Location: Bucuresti Giurgiului

PostPosted: Fri Jan 22, 2010 11:35 pm    Post subject: Reply with quote

Am doua filtre : intern si extern
Filtrele au fost spalate bine de tot apoi introduse in acvariul cu apa proaspata !
La acvariul de 200L nu pot schimba prea multa acum ,nici apa pregatita nu am ,voi pune direct de la retea incalzita cu aqua safe lasata 30 min sa-si faca efectul apoi incerc sa schimb macar 20% in seara asta si apoi maine dimineata inca 20%

deja doi dintre ei de 2 ore stau intr-un colt sub plante si nu s-au mai miscat de acolo,intr-o parte si vai de capul lor
no2 no3 sunt mici ,bune
_________________
-->KlicK Pentru Albumul Cu Discusii Mei<--
_________________
Contact : 0762 / 932 /932 Mail : tase.razvan@yahoo.com
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Jan 22, 2010 11:59 pm    Post subject: Reply with quote

In care zi ai trecut pestii in acvariul plantat?
Ieri ai observat ceva neobisnuit la ei?
Ai vreun acvariu gol incare ai putea sa-i muti?
Ai avut vreodata motiv sa crezi ca ar fi ceva in apa de la retea, care dauneaza pestilor, clor, nitrat?
Ce inseamna "vai de capul lor"? Sunt abatuti sau s-au inegrit?


Last edited by Ioan on Sat Jan 23, 2010 12:05 am; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
tase.razvan
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 310
Location: Bucuresti Giurgiului

PostPosted: Sat Jan 23, 2010 12:03 am    Post subject: Reply with quote

De ieri unul din ei statea mai strans dar sincer nu i-am dat prea mare importanta,potface schimgb mai mare de 20% de apa daca nu o am pregatita si o pun direct de la retea conditionata cu aqua safe nitrivec sau aquatan?
acvariu gol am ,dar.....nu are apa in el nimic,
_________________
-->KlicK Pentru Albumul Cu Discusii Mei<--
_________________
Contact : 0762 / 932 /932 Mail : tase.razvan@yahoo.com
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Sat Jan 23, 2010 12:07 am    Post subject: Reply with quote

tase.razvan wrote:
nisipul era la punga nou cand l-am introdus in acvariu ,plantele da sunt dintr-un petshop ,nu le tineau cu pesti,dar apa nu stiu exact de unde venea ,ma refer ca poate avea un circuit inchis cu celelalte acvarii unde aveau si pesti


Cum a zis si Dragos cauza e ceva ce ai introdus in acvariu, vietate sau altceva. Alt motiv ar ca-s purtatori de vreo bacterie mai agresiva si schimbarea mediul a declansat o proliferare a lor. Nici pietrisul la punga nu cred ca e tocmai curat.

Ar prinde bine daca poti sa pui imagini clare cu acea "panza de paianjen".
Pana atunci schimb de apa si sare 1lingura/10litri prinde bine.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sat Jan 23, 2010 12:07 am    Post subject: Reply with quote

Muta-i acolo cu apa complet noua, daca crezi ca-i curata chiar si daca nu si-a facut solutia efectul.
Cati pesti ai, cat sunt de mari, si cati litrii are acvariul gol?
Important!!! Aduna apa lasnd-o sa curga de la inaltime din dus sa iasa gazele din ea si incalzeste-o.
Scoate filtrul rapid (mecanic) din plantat, spala-l bine si pune-l in acvariul gol.


Last edited by Ioan on Sat Jan 23, 2010 12:14 am; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
tase.razvan
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 310
Location: Bucuresti Giurgiului

PostPosted: Sat Jan 23, 2010 12:13 am    Post subject: Reply with quote

Aici e c-am problema acvariul gol are 30l si eu am in jur de 12 discusi intre 10-16 cm,ma gandeam sa schimb o cantitate mai mare de apa din acvariul plantat
_________________
-->KlicK Pentru Albumul Cu Discusii Mei<--
_________________
Contact : 0762 / 932 /932 Mail : tase.razvan@yahoo.com
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Sat Jan 23, 2010 12:16 am    Post subject: Reply with quote

Ciprian Marcu wrote:
Ar prinde bine daca poti sa pui imagini clare cu acea "panza de paianjen".


Facute si din lateral si vazuti din fata. Tin inotatoarele stranse sau normal?
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
Page 1 of 7

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group