Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

ajutor!!! :(

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical
View previous topic :: View next topic  
Author Message
luci_totosel
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 13 Jan 2010
Posts: 23
Location: Constanta

PostPosted: Fri Jan 22, 2010 7:51 pm    Post subject: ajutor!!! :( Reply with quote

am o mare problema icon_frown
acum 3-4 zile cei 4 discusi ai mei din acvariul plantat erau vioi frumosi plini de viata,....de 2 zile sau innegrit, stau lpiti de filtru , au ceva ca o panza pe ei, ...icon_frown, am mai avut problema asta acum vreo 2 ani, dar sfatul unui pet shop-tist....ia nimicit pe cei de atunci cu baktopur
mi-a dat un coled de forum :"cauta oxitetraciclina si etritomicina...oxi o gasesti la farmaciile vet si etrito la umane" asa ceva ca sfat, am pus ieri seara, inca nici o schimbare, ba chiar nici interesati in mancare nu prea mai sunt.


va multumesc
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
neica
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 252
Location: Dr.Tr. Severin

PostPosted: Fri Jan 22, 2010 7:55 pm    Post subject: Reply with quote

ai introdus cumva in ultima perioada alti discusi in acvariu?
Arata asa pestisorii?
http://www.discus-club.ro/cpg14x/displayimage.php?album=random&cat=5&pos=-585
_________________
Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
luci_totosel
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 13 Jan 2010
Posts: 23
Location: Constanta

PostPosted: Fri Jan 22, 2010 9:17 pm    Post subject: nup :( Reply with quote

nu nu am adus nik nou in acvariu,
nu araat chiar asa de rau, inca sunt bine, dar in curand dak tratamentul aplicat nu o sa dea roade...cred ca vor arata ca cei din poze...
sper sa ma ajute cineva pana atunci.
multumesc
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Jan 22, 2010 9:49 pm    Post subject: Reply with quote

Te rog sa citesti si regulamentul inainte de a mai posta. Limbajul de tip mirc/chat este interzis.
Uite cateva topicuri care te-ar putea ajuta:
http://www.discus-club.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=1903&highlight=ciuma
http://discus-club.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=266
http://discus-club.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=333
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Fri Jan 22, 2010 10:55 pm    Post subject: Reply with quote

Nu ai introdus nici plante nici alti pesti nimic dintr-un alt acvariu ? Ai facut vreo-un schimb mai mare de apa ? Ai introdus ceva nou in acvariu (pietre ,buturugi .....etc.) ? s-a oprit curentul mai multe ore ? le-ai dat ceva nou de mincare? ,etc. ,etc. ,etc.
Nu e posibil sa se imbolnaveasca toti discusii in acelasi timp degeaba .Ceva s-a intimplat . Ori sunt otraviti cu ceva , ori au boala pe care o banuieste neica (daca e asta ar trebui ca apa sa miroase urit ,sa fie pestii mai vioi cind e lumina stinsa ,etc) , ori .... .

Daca ai apa buna eu ti-as recomanda sa faci un schimb total de apa sau si mai bine daca ai un alt bazin ciclat sa-i muti acolo (doar daca nu ai alti discusi sau pesti importanti in acel bazin ) . Sau daca ai un alt bazin chiar neciclat umple-l cu apa proaspata las-o 12-24 ore sa stea sau 5-6 ore cu aerare puternica apoi pune pestii intr-o galeata cu apa din acvariul in care sunt si fa-le trecerea la apa din bazinul nou in 15-30 min .Vezi ca in bazinul nou sa ai aceasi temperatura ca in acvariul in care sunt acum discusii .Deasemenea pune filtrul din acv cu discusi in noul acv dupa ce ai mutat pestii . Daca ai un bazin in care sa-i bagi prea mic masoara des nh3,no2,no3 si fa schimburi de apa daca acestia depasesc limitele ...
Dupa ce ii muti sau le faci un schimb mare de apa vezi ce mai fac .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
luci_totosel
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 13 Jan 2010
Posts: 23
Location: Constanta

PostPosted: Sat Jan 23, 2010 9:36 am    Post subject: Reply with quote

da sa oprit si curentul in a 2 zi de cand am observat o schimbare de comportament, am pus si 2-3 plante noi in acvariu, aceeasi mancare, aceeasi pesti

va multumesc pt ajutorul acordat, vad ca si tase.razvan a patit acelasi lucru, ma uit sa vad ce sfaturi mai primeste si el

multumesc !
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Sat Jan 23, 2010 11:13 am    Post subject: Reply with quote

Daca curentul s-a oprit cind pestii erau deja bolnavi nu asta e cauza probabil . Urmareste celalalt topic deoarece am impresia ca e aceasi problema si la tine si la razvan ...eventual poti sa scrii si tu tot acolo (poate sa pui si niste poze). Ma gindesc ca o data cu plantele ati adus amindoi vreo boala . Plantele pe care le-ati luat e posibil sa fi venit din acelasi loc chiar daca au ajuns in orase diferite si sa fi transportat si niste pasageri clandestini .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
luci_totosel
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 13 Jan 2010
Posts: 23
Location: Constanta

PostPosted: Sat Jan 23, 2010 7:37 pm    Post subject: Reply with quote

oxitetraciclina si etritomicina am pus ieri
azi am schimbat cam 30% din apa, si am adaugat sare 1 lingurita la 10 l de apa
o foarte mica schimbare in bine de ieri pana azi la 2 dintre ei, mai astept, va tin la curent...:| sper sa fie totul bine pana la sfarsit.

cu plantele, e un lot nou in magazinuul respectiv, proaspat venite, e un acvariu cu ciclu inchis, si nu prea se tin pesti,nimic nu este exclus insa

din toate topicurile citite pana acum, am observat ca majoritatea colegilor au avut aceeasi "boala" in acvariu nou plantat...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Sat Jan 23, 2010 7:59 pm    Post subject: Reply with quote

Si eu am folosit oxitetraciclina si eritromicina in cazurile similare.
Tratamentul a fost de succes si iti spun ca m-am lovit de aceasta problema de mai multe ori.
Banuiesc ca persoana care ti-a recomandat tratamentul stie tot de la mine si daca nu ma insel, a facut si el tratamentul cu succes.
Eu am dozat de 5 ori medicamentul in fiecare zi dupa 50% schimb apa.
250 mg oxi la 40 L
200 mg eritro la 40 L
Medicamenul decicleaza acvariul dar nu in totalitate.
Temperatura 28 grade C.

Sper sa ii faci bine.
Sa redozezi sarea pierduta prin schimbul de apa.

Succes.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
luci_totosel
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 13 Jan 2010
Posts: 23
Location: Constanta

PostPosted: Mon Jan 25, 2010 6:10 pm    Post subject: :( Reply with quote

spre deosebire de tase.razvan, ieri mi-am dus la cosul de gunoi cel mai frumos mascul de turquaz, si azi femela lui de red malboro icon_frown...prea multe tratamente pana il nimeresti pe cel bun...din fericire au raspuns bine la tratamente o pereche de ocean green, care o sa o mai tin insa in carantina , dak ar fi sa o iau de la inceput cu medicatiile care le fac de 1 saptamana si 3-4 zile...nu stiu care le-a facut bine si care nu.

multumesc celor care mi-au dat un sfat si sper sa nu ne mai vedem vreodata pe aici icon_rolleyes
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Jan 25, 2010 7:31 pm    Post subject: Reply with quote

sign0013 Trebuie sa treci peste asta si sa continui aceasta pasiune frumoasa numita Discus. Sper ca cealalta pereche sa fie bine.
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group