Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Discus cu capul in sus si respiratia accelerata
Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Jan 18, 2010 11:05 pm    Post subject: Reply with quote

cu temperatura, nu sunt prea convins ca trebue crescuta ("eterna" dilema: accelerare metabolism vs crestere rata de inmultire a bacteriilor).

...mie totusi imi pare un peste slabit si din cauza varstei... ii dau binisor mai mult de un an si trei luni (posibil totusi sa arate asa si din cauza suferintei).
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
catalin
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 09 Feb 2009
Posts: 29
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Jan 18, 2010 11:27 pm    Post subject: Reply with quote

Va multumesc mult pentru sfaturi.Pestele n-are mai mult de 1 an si 3,hai,4 luni,vorbesc serios.Intr-adevar,s-ar putea sa fie din cauza suferintei,nu zic,pentru ca pana acum a fost seful acvariului,s-a dezvoltat super bine,fara probleme,a fost cel care a trecut peste toate cel mai bine
.Eu i-am bagat un sfert de pastila,mi-a fost frica sa-i dau jumatate.Deci sa scot vata din filtru si sa las doar buretele?Atunci asa voi face,ii mai bag un sfert de pastila si ii scot vata din filtru.In privinta temperaturii...vedem ce se mai intampla.
Inca o data,multumesc din suflet pt sfaturi!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
discus_mania
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 13 Oct 2009
Posts: 36
Location: Segarcea.Dolj

PostPosted: Tue Jan 19, 2010 2:29 am    Post subject: salut Reply with quote

daca vezi ca nu are efect bactopur eu as baga si omnipur.are o paleta extrem de larga si acoperi cam tot.e posibil sa ai si niste brahiali pe acolo zic eu.spun asta pt ca de curand am avut si eu ceva asemanator(acum sunt in covalescenta)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
catalin
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 09 Feb 2009
Posts: 29
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Jan 19, 2010 2:39 am    Post subject: Reply with quote

Merci mult!Vad ce se intampla pana maine,poimaine,daca reuseste sa reziste si daca nu merge cu bactopur voi incerca cu omnipur.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue Jan 19, 2010 2:42 am    Post subject: Reply with quote

Branchiile se pot vedea usor daca au culoarea normala sau nu. Il pui intr-o farfurie cu apa de 30°, ridici operculul si te uiti c-o lupa buna. Dar eu cred ca daca ar avea probleme cu branchiile ar respira mai agitat. Viermi vei gasi cu siguranta, dar daca nu-s intesate cu ei, daca nu-s unul langa altul, nu va muri doar din cauza asta. Formalina ajuta repede contra viermilor. 35-37%-10ml/100L-12h. Atentie cu formalina ca-i spurcata rau!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
catalin
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 09 Feb 2009
Posts: 29
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Jan 19, 2010 3:00 am    Post subject: Reply with quote

Da,am citit postarile referitoare la formalina.Nu stiu ce sa spun,sper intr-o minune,sincer.Am pus ceva mai multa sare decat 1 lingura la 10 litri,i-am dat jumatate de pastila de bactopur direct,am scos vata din filtrul biologic,apa este la 30 grade.Deocamdata nu pot sa-i fac altceva,n-am formol acasa,nu stiu daca voi gasi la farmacie iar in privinta lupei...n-am.Sincer,ma bazez si pe dorinta lui de a trai,si ei sunt la fel ca noi,ca oamenii,sunt convins de asta!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
catalin
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 09 Feb 2009
Posts: 29
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Jan 19, 2010 10:01 am    Post subject: Reply with quote

Gata,din pacate n-a rezistat,si-a dat obstescul sfarsit!Sper sa nu am probleme si cu ceilalti.Ma credeti sau nu,este al cincilea peste care imi moare dupa tratamentul cu bactopur,adica pe care l-am tratat cu el n-a avut sanse,asta este.Cred ca n-am stiut sa imi dau seama de boala din timp,tratament inceput tarziu,efecte pe masura.Dar,din greseli inveti,nu!?Va multumesc tuturor celor care ati incercat sa ma ajutati!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Tue Jan 19, 2010 12:31 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan,


Nu e prea mare concentratia de formol 10 ml la 100 L?
Eu stiam de 1 ml la 40 L.
Asta inseamna 2.5 ml la 100 L adica de 4 ori mai mica ca si doza care o folosesti tu.
Nu au probleme pestii?

Catalin, ca sa stii pentru viitor, formolul decicleaza partial si scade concentratia de oxigen din apa.
Daca ai pesti cu rani externe nu e recomandat sa folosesti pentru ca ii arde.


Numai bine.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
aarden69
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 243
Location: Gheorgheni

PostPosted: Tue Jan 19, 2010 1:45 pm    Post subject: Reply with quote

Doza formolului este de 1-1,2 ml la 100 litri de apa.In cazuri grave,merge pana la 2 ml.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
catalin
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 09 Feb 2009
Posts: 29
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Jan 19, 2010 6:49 pm    Post subject: Reply with quote

Incredibil,acel peste a murit,sunt varza,problema este ca un al doilea are aceleasi simptome.Ce sa-i fac,sunt disperat,in ritmul asta cred ca o sa ma mut eu in acvariu si sa fac ca discus-ul,alta varianta nu vad.
Bazinul,cred,l-ati vazut,nu este steril dar nici foarte plantat.Dati-mi un sfat,please!
Il scot din bazin(400l),il las acolo si fac tratamentul la toti?Si,cu ce anume sa-l(i) tratez?
Apa are 30 grade,n-am formol,am Metro si Bactopur direct.
Voi face acum un schimb masiv de apa,voi curata canistra in conformitate cu regulile si....mai departe incep sa ma pierd,gata!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
mory35
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 01 Apr 2008
Posts: 105
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Jan 19, 2010 6:53 pm    Post subject: discus cu capul in sus Reply with quote

urmareste atent cum respira pestii!!
sa nu fie viermi branhiali.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
catalin
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 09 Feb 2009
Posts: 29
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Jan 19, 2010 7:01 pm    Post subject: Reply with quote

Sincer,nici eu nu mai stiu cum mai respira,unii sunt stresati,cred,sau cel putin eu am pus-o pe seama stresului,sau...or avea,si n-as spune nu unei astfel de variante.
A taiat cineva,pana acum,un peste mort din cauza viermilor branhiali,stie cineva cum arata?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Jan 19, 2010 7:02 pm    Post subject: Reply with quote

Bazinul ala e clar compromis (substratul a devenit rezervor de patogeni). Muta discusii intr-un steril si mergi pe omnipur (conform prospect) pana apare o idee mai buna. Ramai cu temeratura la 29 - 30 de grade si tine-i tot timpul sub observatie. Nu neglija nici schimburile de apa.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...


Last edited by ADX on Tue Jan 19, 2010 7:03 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Tue Jan 19, 2010 7:02 pm    Post subject: Reply with quote

Daca se ingroasa gluma ia in calcul varianta unui examen parazitologic si bacteriologic la un laborator. In caz ca mai moare unul (doamne fereste), il pui in gheata si dai fuga la laborator. Te costa vreo 200 lei, cred, dar ii salvezi pe ceilalti daca sti ce ii omoara. Eu sper sa nu fie nevoie. Succes.
L.E. Nu trebuie sa tai un peste ca sa vezi ca are viermi branhiali. Il ti pe o parte si departezi operculul. Cu o lupa o sa ii vezi. Sunt multi, asa ca nu trebuie sa te concentrezi sa ii gasesti.
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
catalin
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 09 Feb 2009
Posts: 29
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Jan 19, 2010 7:18 pm    Post subject: Reply with quote

Ok,ii tin sub observatie,dar pana atunci nu le pot face nimic?
Sincer,mi-am luat inima in dinti si l-am taiat pe cel mort.Ce sa va spun,mie nu-mi spune nimic,poate voua,care sunteti,fara drept de apel,mult mai indreptatiti sa stiti,am gasit doar ceva maro in branhii,si o chestie gelatinoasa.
Apropos,acum 2 saptamani am facut curatenie generala in acvariu,am scos pestii intr-un alt recipient,am stocat aproape toata apa,in jur de 90%,am fiert substratul,buturugile,am spalat cu simt de raspundere geamurile si l-am repus in functiune,n-am schimbat nimic,acelasi pietris,aceleasi plante putine,nimic nou.
Ba da,am bagat niste substrat de la JBL insa nu cred ca asta ar fi problema,zic eu.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Page 2 of 4

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group