Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Discus cu capul in sus si respiratia accelerata
Goto page 1, 2, 3, 4  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical
View previous topic :: View next topic  
Author Message
catalin
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 09 Feb 2009
Posts: 29
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun Jan 17, 2010 5:51 pm    Post subject: Discus cu capul in sus si respiratia accelerata Reply with quote

Revin in forum cu o noua problema.De vreo 3-4 zile unul din discusii mei sta cu capul in sus,sta ascuns,nu stiu daca el este si stresat dar cu siguranta ceilalti sunt,nu mananca si respira foarte repede,dand din aripioare la fel de repede.Incerc sa pun un filmulet cu el.Imi poate da cineva un sfat,varog,stie cineva ce sa-i fac?Stiu ca nu este unul de ''colectie'' dar...este al meu si tin la toate animalele pe care le am,indiferent daca sunt ''valoroase'' sau nu.
Multumesc anticipat!
http://www.youtube.com/watch?v=3Fm_hKFmZ6A&layer_token=390394b56b50392e
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun Jan 17, 2010 6:50 pm    Post subject: Reply with quote

De cat timp il ai? Ai idee cam ce varsta are?
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
catalin
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 09 Feb 2009
Posts: 29
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun Jan 17, 2010 7:31 pm    Post subject: Reply with quote

Are in jur de un 1an si 2-3 luni.Il am de aproximativ 11 luni.Le voi schimba acum apa,o voi conditiona si le voi pune sare,cred ca putin mai mult de 1 lingura la 10 l.Nu stiu ce sa mai zic,sa fac,ma tot uit de azi dimineata pe forum si nu stiu ce sa inteleg,ce diagnostic sa-i pun.Oricum,ceilalti sunt si ei destul de retrasi,s-au adunat in jurul buturugii si ies destul de rar de acolo.De mancat,mananca,mai putin cel care sta cu capul in sus.Daca este nevoie mai pot face filmulete cu ei.
Ai,are cineva,idee ce anume sa-i fac,ce medicamentatie sa-i dau?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Mon Jan 18, 2010 1:31 am    Post subject: Reply with quote

Schimba mai multa apa de 2 ori/zi chiar daca ai apa curata pentru schimb si vezi cum se comporta pestii apoi. E posibil sa fie inceputul unei infectii sau ....nu si nu e prea bine daca si ceilalti stau retrasi. Ai facut ceva diferit in ultima vreme? Ai adus pesti noi, alta hrana, s-a intrerupt curentul mai mult timp, s-au simtit altfel decat de obicei dupa un schimb de apa etc.?

Exemplarul cu pricina e si ceva mai slab.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Mon Jan 18, 2010 11:45 am    Post subject: Reply with quote

Scoate buturuga aia din fata discusului filmat, sa se vada tot acvariul ca lumea, sa vedem ce relatii sunt intre el si ceilati. Am impresia ca-l ameninta altul. Cei mai multi discusi mor din cauza asta. Stresul favorizeaza toate bolile urmatoare. Daca se agreseaza intre ei si tolerezi asta ai pierdut razboiul.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
catalin
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 09 Feb 2009
Posts: 29
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Jan 18, 2010 1:16 pm    Post subject: Reply with quote

In ulttimul timp,da,s-au petrecut cateva fenomene de luat in seama.Curentul a fost oprit de baietii astia de treaba de la Electrica,12 ore!!!!,mi s-au ars neoanele,si n-am inteles de ce,au stat vreo 48 ore fara lumina,pana am ajuns sa refac instalatia,sa cumpar alte neone,insa n-au fost pierderi.Inteleg,din acest punct de vedere,stresul.N-am bagat nici un alt peste in acvariu,nimic nou.Oricum,aseara l-am scos din bazinul comun si l-am separat.I-am pus ceva mai multa sare,asa cum imi planusem,insa...nici o noutate.Voi face 2 schimburi de apa,asa cum m-ati sfatuit.Voi reveni cu cateva filmulete,si cu bolnavul in cauza,si cu bazinul comun in max 1 ora.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
catalin
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 09 Feb 2009
Posts: 29
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Jan 18, 2010 2:15 pm    Post subject: Reply with quote

Asa cum am promis,revin cu filmuletele.
http://www.youtube.com/watch?v=Kf4TfovlbWA - cel bolnav
http://www.youtube.com/watch?v=OwNOqPy2Kj4 - bazinul
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Mon Jan 18, 2010 2:18 pm    Post subject: Reply with quote

Mie imi pare ca e doar stresat. Pozitia "cu capul in sus" e data de curentul format de piatra de aer, respiratia rapida si innotul, de asemenea, tot datorita pietrei. Dar, asa cum tia zis Ioan, scoate buturuga sa vedem cine il alearga.
L.E. Imi retrag afirmatia, acum dupa ce am vazut filmele noi.
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)


Last edited by mariusvlad on Mon Jan 18, 2010 2:30 pm; edited 1 time in total
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
catalin
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 09 Feb 2009
Posts: 29
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Jan 18, 2010 2:20 pm    Post subject: Reply with quote

L-am scos din acvariul comun.L-am pus intr-un bazin mai mic.Am pus 2 filmulete,unul cu el,cel bolnav,altul cu bazinul din care l-am scos.
Problema este ca habar n-am ce sa-i fac,nu reusesc sa-mi dau seama ce are,ce sa-i administrez.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Mon Jan 18, 2010 5:51 pm    Post subject: Reply with quote

catalin wrote:
In ulttimul timp,da,s-au petrecut cateva fenomene de luat in seama.Curentul a fost oprit de baietii astia de treaba de la Electrica,12 ore!!!!


Ai filtru extern de tip canistra? Daca e asa, ce a iesit din filtru in acvariu dupa 12ore de nefunctionare nu e cea mai sanatoasa "supa"...e chiar toxica. sign0007 Asta ar putea fi motivul problemelor si de ce si ceilalti stateau retrasi pe langa buturuga. Schimburile de apa sunt foarte recomandate.

Discusul cu inotul ciudat are probabil o infectie bacteriana sau cu un virus. In bazinul comun capatase mai multa pigmentatie neagra decat avea de obicei inainte sa fie afectat? Daca e virus depinde de sistemul imunitar al pestelui si e "care pe care" ca sa zic asa. Daca e de natura bacteriana antibioticele pot sa ajute dar ce anume nu se poate spune.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
catalin
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 09 Feb 2009
Posts: 29
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Jan 18, 2010 6:24 pm    Post subject: Reply with quote

Acest filmulet l-am facut acum 30 min.Observ niste firisoare,subtiri,transparente si am senzatia ca nu poate respira.In ceea ce priveste pigmentatia...nu,nu s-a accentuat,asa era si inainte de a se imbolnavi.Nu stiu de ce,insa am senzatia ca il pierd!Daca aveti alte pareri,sfaturi...va rog,le astept!
Atasez si filmuletul.
http://www.youtube.com/watch?v=l501Du0y04I
P.S.-da am filtru extern,tip canistra.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Mon Jan 18, 2010 7:04 pm    Post subject: Reply with quote

Asta nu pare sa fie doar stresat de altii. Nu stiu ce i-ai putea face. Isi tin echilibrul cu ajutorul vezicii cu aer. Cand au infectii la ea se comporta cam asa. Eu as incerca bactopur direct, in lipsa altei diagnoze.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
catalin
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 09 Feb 2009
Posts: 29
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Jan 18, 2010 7:11 pm    Post subject: Reply with quote

Ok,ii pun bactopur direct.La ce temperatura sa-l las?Acum este la 30 grade.Ii fac baia de scurta durata sau ii pun pastila direct in acvariu?Acvariul are 14 litri.Chiar mi-ar parea rau sa-l pierd.Eu ii tin doar pentru decor,nu ca sa-i inmultesc,ii cresc de mici,iubesc animalele iar cand pierd vreunul...e jale mare!
P.S.-am in acvariu un filtru biologic,are doar burete si vata,ce-i fac,il scot?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
catalin
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 09 Feb 2009
Posts: 29
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Jan 18, 2010 10:53 pm    Post subject: Reply with quote

Abia mai respira saracul,parca nu-si mai poate misca gura,uperculii sunt inflamati-mariti,nu stiu cum sa explic.I-am pus Bactopur-ul direct si...astept,sper sa-si faca efectul desi nu mai sper,sincer.Nu sunt convins ca va scapa.Asta este,in lipsa experientei si a altor sfaturi,poate nu s-a mai lovit nimeni cu problema asta,asa se intampla.
Va tin la curent.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
viobank
Discusar EROU
Discusar EROU


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 201
Location: BUCURESTI

PostPosted: Mon Jan 18, 2010 10:59 pm    Post subject: Reply with quote

1/2 din pastila!!
lasa buretele si creste debitul la aer
32 grade
_________________
schimburi dese de de apa = discusi mancaciosi = discusi mari si frumosi
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3, 4  Next
Page 1 of 4

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group