Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

O padure in minus...
Goto page Previous  1, 2
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discutii libere
View previous topic :: View next topic  
Author Message
neica
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 252
Location: Dr.Tr. Severin

PostPosted: Thu Jan 28, 2010 4:56 pm    Post subject: Reply with quote

ADX in primul post sigur e ``parchet`` acolo. Si astfel de paduri se rad total urmand ca mai apoi sa fie plantata padurea la loc. De taiat se taie cu acte cu paduraru sper sa nu se supere un prieten de la Targoviste. Problema cea mare este cu plantatulpentru ca nu se sinchiseste nimeni sa mai planteze un pomisor. Noroc cu padurile de salcam ca din butura dau lastari tineri dar si aia nu se raresc singuri.

Lenea e cucoana mare. De ce sa muncesca romanu mult si sa obtina putin cand poate fi invers
_________________
Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Fri Jan 29, 2010 11:00 am    Post subject: Reply with quote

neica wrote:
De taiat se taie cu acte cu paduraru sper sa nu se supere un prieten de la Targoviste.

Nu ma supar.
neica wrote:
Problema cea mare este cu plantatul pentru ca nu se sinchiseste nimeni sa mai planteze un pomisor.

Aici te cam inseli. In padurile care au mai ramas la RNP sau cele particulare aflate in adminstrarea ocoalelor silvice de stat regenerarea se urmareste cu o strictete greu de realizat de catre "civili". Chestia este ca in cele mai multe cazuri (padurile de foioase) se urmareste regenerarea naturala generativa (adica din samanta), considerata in toata lumea ca fiind cea mai indicata. Suna simplu, dar presupune multa munca si pricepere. Plantatul (regenerarea artificiala) se foloseste la rasinoase in genere, substituiri, refaceri, culturi speciale... nu mai insist ca ma cearta Adx ...[/quote]
neica wrote:
Noroc cu padurile de salcam ca din butura dau lastari tineri dar si aia nu se raresc singuri.

Si aici gresesti. Salcamul (Robinia pseudacacia) este o specie exotica, importata din America de Nord. Se foloseste intens pe terenurile degradate, datorita unui sistem radicelar deosebit, ce-i permite sa supravietuiasca in conditii vitrege.Necazul este ca acolo unde ai instalat salcam (e un fel de ultima solutie), slabe sanse sa mai creasca altceva. Regenerarea traditionala este din drajoni (nu lastari) adica ce da din radacinile principale nu din cioata. De altfel lastareste foarte slab. Se folosesc diverse tehnici (scarificare cel mai ades) pentru stimularea regenerarii vegetative. Plantarea se face la instalarea de noi culturi, asa cum am spus, cel mai adesea in scopuri de ameliorarea terenurilor.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Fri Jan 29, 2010 2:23 pm    Post subject: Reply with quote

E o vorba mai veche care spune ca "omul sfinteste locul" sau "omul potrivit la locul potrivit".

http://www.romanialibera.ro/a133446/triunghiul-nisipurilor-a-inverzit.html
http://www.jurnalul.ro/stire-verde/omul-care-a-adus-ploaia-in-sahara-olteniei-515340.html
A fost si un reportaj la "Reporter Special" parca la Antena3 pe tema asta. Nu am reusit sa dau de video din pacate. icon_rolleyes

http://85.9.12.243/a3/watch3.php?year=2010&month=1&day=21&show=bizbazar minutul 12 apropos de "bisnitz"
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
neica
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 252
Location: Dr.Tr. Severin

PostPosted: Mon Feb 01, 2010 9:53 pm    Post subject: Reply with quote

Bine ca la noi nu exista inca asa ceva icon_frown


_________________
Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Wed Feb 10, 2010 9:52 am    Post subject: Reply with quote

Investigatiile celor de la ITRSV Ploiesti au relevat ca exploatarea cu pricina este cat se poate de legala si in conformitate cu amenajamentul silvic in vigoare.
Din pacate, nu asta-i nota generala si generatii intregi de silvicultori se rasucesc acum in mormant ...
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Feb 10, 2010 12:37 pm    Post subject: Reply with quote

Dragos, eu cunosc padurea aia din copilarie (la cativa kilometri in aval, mergeam la bunici). In ultimii 20 de ani au tinut-o dintr-o legalitate intr-alta, pana acum, cand a mai ramas o caricatura a ceea ce era candva. Stiam ca "operatiunea" are acoperire in acte (era prea la vedere). Dar tot "cu acoperire" s-a lucrat in fiecare an... si uite unde am ajuns!
Stai un pic, vine acum primavara si incep inundatiile... si iar, pentru cateva zile, o sa ne aducem aminte ca am taiat (legal, evident) padurile...

Oricum, multumiri pentru ca te-ai implicat. Chiar conteaza!
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Thu Feb 11, 2010 10:26 am    Post subject: Reply with quote

"Amenajamentul silvic" este un fel de biblie pentru silvicultori. Se intocmeste la fiecare 10 ani (in rare situatii la 5) de catre institutele de cercetari si amenajari silvice. Se aproba in conferinte supervizate de ministerele de resort. Printre multe alte lucruri, in aceste amenajamente se prevad si lucrarile ce trebuiesc efectuate. Astea sunt litera de lege, pentru ca a cultiva o padure este o operatiune ce se desfasoara poate si peste 120 de ani, iar o greseala sau omisiune se reflecta categoric in produsul muncii a catorva generatii.
Nu stiu padurea, dar sunt locuri care pentru fiecare dintre noi au o semnificatie speciala. Din pozele postate nu pot sa-mi dau seama prea bine (poate imi gasesc timp sa trec pe acolo), dar cine stie ce codru falnic sigur nu era. Exista un ciclu de productie, asa ca vine o vreme cand se instaleaza padurea de maine, iar exploatarile forestiere chiar nu arata bine, indiferent unde si cine le efectueaza.
In ce priveste temerea ta privind inundatiile, aici ai perfecta dreptate. Un arbore functioneaza ca o pompa, activand capilaritatea solului si astfel o circulatie "sanatoasa" a apei in profunzime.
Nu vreau sa fiu inteles gresit: nu iau apararea nenorocitilor care si-au batut joc de munca atator generatii si care pun sanatatea si chiar viata noastra in pericol. Oameni care n-au plantat in viata lor un arbore, care nu stiu cati ani se munceste pana poate fi numita "padure" acea comunitate de puieti. Dar sa ne gandim ca sunt si oameni care muncesc pentru stabilitatea padurilor romanesti, munca epuizanta, periculoasa si prost platita. Multi mi-au replicat ca nu au vazut padurari saraci. Ei nu; eu da.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discutii libere All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group