Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

O padure in minus...
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discutii libere
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun Jan 17, 2010 1:25 am    Post subject: O padure in minus... Reply with quote

Dragos(discus), ai cunostinta despre acest "caz"?
Are careva vreo "pila" la autoritatile care ar trebui sa dispuna un control in zona?
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Sun Jan 17, 2010 9:16 pm    Post subject: Reply with quote

Coane, ma tem ca se fura cu voia autoritatilor sau in parteneriat mai bine zis. Cand autoritatile rezolva ceva in bine cred ca se poate numi exceptie. Dar ce te poti astepta cand tara e condusa de o adunatura de nepriceputeni dornici doar sa faca matu' mare si portofelul gros. fighting0056

Mai ia niste exemple sa te "bucuri":

<div>

Romania, te iubesc! Marea defrisare: Camenca, Bacau

StirileProTV.ro

</div>

<div>

Romania, te iubesc: Arborii cresc greu, dar cad usor

StirileProTV.ro

</div>


<div>

Romania, te iubesc: Abecedarul hotiei

StirileProTV.ro

</div>


<div>

Romania te iubesc: Brazii smulsi din radacina, noul spirit al Craciunului?

StirileProTV.ro

</div>

<div>

Romania, te iubesc! Marea defrisare in Suceava

StirileProTV.ro

</div>

<div>

Romania, te iubesc! Marea defrisare in Valea Bargaului, Bistrita Nasaud

StirileProTV.ro

</div>

<div>

Romania, te iubesc! Drumul lemnului

StirileProTV.ro

</div>

Cam cum e pe la altii:
<div>

Romania, te iubesc! Fata de Romania, Austria are deja prea multa padure

StirileProTV.ro

</div>
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun Jan 17, 2010 9:41 pm    Post subject: Reply with quote

De fapt, nu ei sunt de vina ci noi, care stam cu mana in san privindu-i cum fura, care-i votam "ca oile" de cate ori suntem chemati "la ordin" etc. Cazul pe care l-am prezentat este un caz tipic ce ar fi putut fi rezolvat in orice tara care nu-l are pe Prigoana in parlament (ma leg tocmai de el pt ca este mare iubitor de discusi), printr-o simpla actiune a societatii civile... Numai ca noi nu avem asa ceva. Probabil ca daca acele institutii la care am apelat eu, ar fi primit nu o singura sesizare ci vreo 10000, altfel ar fi stat lucrurile... sper sa ajungem cat mai repede la fundul prapastiei, ca sa ne trezim...
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Sun Jan 17, 2010 11:36 pm    Post subject: Reply with quote

Puteau sa primeasca si un milion de reclamatii si nu ar fi contat.


P.S.Pe bune Prigoana are discusi?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun Jan 17, 2010 11:44 pm    Post subject: Reply with quote

Da, asa se lauda, parca, la o emisiune... uite si un link: http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/LifeStar/57584/Ministrul-Vladescu-in-acvariul-lui-Prigoana.html
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
tezeu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 24 Feb 2008
Posts: 30
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Jan 18, 2010 12:20 am    Post subject: Reply with quote

Discusi de 1000 de euro? uau ce cool sunt redactorii...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Tue Jan 26, 2010 6:36 pm    Post subject: Reply with quote

ADX wrote:
Probabil ca daca acele institutii la care am apelat eu, ar fi primit nu o singura sesizare ci vreo 10000, altfel ar fi stat lucrurile... sper sa ajungem cat mai repede la fundul prapastiei, ca sa ne trezim...


Inginereste vorbind icon_mrgreen trebuia procedat altfel daca tot te-ai incumetat. Faceai sesizarea si cu inca cativa prieteni adunati semnaturi, din zona cu pricina, care sa insoteasca sesizarea. Nu o sa se duca 10000 fiecare in parte sa faca sesizare pentru ca stiu ca e degeaba.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Jan 26, 2010 8:31 pm    Post subject: Reply with quote

Eu sunt de parere ca 10 sesizari individuale ar trebui sa cantareasca mai mult decat o singura sesizare, cu 10 semnaturi pe ea. Oricum, intr-o alta situatie, am facut si asa cum spui tu. Tot degeaba. Prin zona respectiva, eu sunt doar in trecere (si aproape de fiecare data ma grabesc).

Apropos, pe la voi, pe la Busteni, cum stau lucrurile?
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Tue Jan 26, 2010 9:10 pm    Post subject: Reply with quote

Pe aici nu-s probleme de felul ala. Mai sunt "furaciuni" minore dar in limita bunului simt sa zicem....referitor la padure.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Wed Jan 27, 2010 9:51 am    Post subject: Reply with quote

O sa ma interesez pe la colegii din zona (nu sunt foarte sigur pe raza carui ocol se petrece).
Din poze insa, pare a nu fi vreo tarasenie, ci mai degraba ceea ce se cheama "taiere de substituire". Adica se indeparteaza un arboret derivat, compus din specii fara valoare economica, stare lanceda de vegetatie, depreciat etc si se instaleaza pe cale artificiala o alta padure, corspunzatoare zonei ecologice. Spun asta pentru ca vad acolo numai niste plop (pare alb) si dupa utilaje nu pare opertiune tiganeasca. Nu prea cunosc zona, desi este aproape de Targoviste.
In plus, dupa cum merg lucrurile prin Dambovita, nu prea-i loc de jaf la marginea drumului.
Acu' e drept ca si cele mai mari talharii se fac "cu acte-n regula", asa ca reclamatiile ar ajunge la cei ce au autorizat afacerea...
L.E.
Cand e vorba de paduri, trebuie apelat la ITRSV (Inspectoratul Teritorial de Regim Silvic si Vanatoare), pentru ca daca este o proprietate privata, ocoalele silvice sunt cam legate de maini, ca sa zic asa... ITRSV-ul, ca institutie bugetara in subordinea directa a Ministerului Mediului are autoritate asupra tuturor formelor de proprietate si are si obligatia de a raspunde la sesizarile contribuabilor.
Tinand cont de locatie, aici e treaba I.T.R.S.V. Ploiesti, sos. Vestului nr. 14-16, Corp A, et.4 Ploiesti; tel. 0244406777.
Au un punct de lucru in Targoviste, asa ca treaba ar trebui sa se rezolve rapid.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Jan 27, 2010 11:09 am    Post subject: Reply with quote

Dragosdiscus wrote:
... ceea ce se cheama "taiere de substituire".
Sa ne asteptam deci, ca spre primavara sa vedem basculante cu puieti de stejar in zona? Abia astept icon_razz
Dragosdiscus wrote:
Acu' e drept ca si cele mai mari talharii se fac "cu acte-n regula", asa ca reclamatiile ar ajunge la cei ce au autorizat afacerea...
Exact despre asta este vorba! Se dau chiar si ordonante guvernamentale pentru a sprijini "marile afaceri". Credeti ca Verestoy Atilla incalca vreo lege? Ia uite la ce nivel isi fac mafiotii treaba:
http://www.ecomagazin.ro/mafia-udmr-defriseaza-padurile-romaniei/

In fine... multumim pentru informatia despre ITRSV. E de stiut!
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Wed Jan 27, 2010 12:19 pm    Post subject: Reply with quote

ADX wrote:
Sa ne asteptam deci, ca spre primavara sa vedem basculante cu puieti de stejar in zona? Abia astept icon_razz

Ca-s basculante sau camionete, ca-i stejar sau salcam, dar sa vedem ceva!
Am introdus o nota "optimista" cu posibilitatea unei lucrari silvice pentru a tempera putin, in ideia ca nu orice taierea de arbori inseamna dezastru ecologic. Din pacate din inconstienta, din incultura, din incapacitate de a vedea dincolo de anul viitor, din cauza saraciei (nu numai materiale) la care se adauga prozaicele interese de afaceri, padurile particulare din Romania sunt pe duca si asta in conditiile in care suntem codasi in Eu la capitolul ha vegetatie forestiera/cap de locuitor. S-au mai luat si niste angajamente guvernamentale de extindere a padurilor, cu cifre si termene ...
Lucrez de 20 de ani in domeniu dar atatea reglementari tampite ca in ultimii 2, nu adun in restul de 18. Am senzatia (si nu sufar de mania persecutiei) ca se incearca (cu succes se pare) trecerea padurilor pe mana cizmarilor, mecanicilor, fotbalistilor etc. spre marea bucurie a 2-3 firme de exploatare care curand vor ramane si ele fara obiectul muncii.
...
Pana una-alta am luat legatura cu un amic de la ITRSV si astept sa vad ce afla in legatura cu exploatarea de la Nisipuri..
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Jan 27, 2010 8:34 pm    Post subject: Reply with quote

Hai ca am primit raspuns de la Garda de Mediu. Evident ca au facut controlul de rigoare si au ajuns la concluzia ca totul este legal (baietii au toate actele in regula) ... M-am linistit! character0093

...si Verestoy Atilla le are la fel de "in regula" cand defriseaza muntii, nu? icon_mrgreen
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Thu Jan 28, 2010 9:27 am    Post subject: Reply with quote

Poti fi sigur! sign0171
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
smil3y20
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 23 Jun 2009
Posts: 59
Location: craiova

PostPosted: Thu Jan 28, 2010 10:00 am    Post subject: Reply with quote

Oricum in romania se lucreaza numai cu acte in regula icon_biggrin
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discutii libere All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group