Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Poze si videoclipuri cu crescatorii din lume
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY
View previous topic :: View next topic  
Author Message
neica
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 252
Location: Dr.Tr. Severin

PostPosted: Tue Jan 12, 2010 11:46 pm    Post subject: Poze si videoclipuri cu crescatorii din lume Reply with quote

As vrea ca in acest topic fiecare dintre noi sa puna fie poze fie videoclipuri din care:
-sa vedem cum cresc maiestrii discusi de calitatea AAA(triple A cum zice george)
-sa vedem cum se monteaza sau cum se construiesc diferite filtre, accesorii ale acvariului, acvarii, fundale de acvariu etc.
-orice coleg de forum cand gaseste pe net, ceva util, sa arate si colegilor asa usureaza munca multora
-multi crescatori sunt din Tailanda, China si videoclipurile sunt in limbile lor natale insa o o poza sau un videoclip pentru un discusar fac cat 1000 de cuvinte

Sper ca din acest topic sa vada multi dintre noi care este nivelul la care au ajuns unii dintre cei cu discusi pe creier si sa doreasca sa cresca calitatea si sanatatea discusilor lor.
Mentionez faptul ca nu intentionez ca acest topic sa fie reclama la vreun produs anume sau la crescatoria de discusi a cuiva.

O crescatorie mica pentru ei dar destul de mare pentru noi icon_eek



In Romania cand vom avea o piata asa dezvoltata? icon_cry icon_eek


Metoda de crestere artificiala a lu Ioan sign0188


Astept ca fiecare dintre noi sa dezvolte acest topic pentru ca numai citind pe net printre mii de pagini web si vizualizand sute de videoclipuri putem intelege cum trebuie sa crestem cum trebuie acest peste frumos.
_________________
Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
hobbydiscus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 13 Sep 2007
Posts: 218
Location: BUCURESTI MILITARI

PostPosted: Tue Jan 12, 2010 11:53 pm    Post subject: Reply with quote

si cand ma gandesc ca haki&miko discus farm sunt polonezi si stiu ce pesti au ......... realizez cam pe unde ne situam noi icon_rolleyes
_________________
hobbydiscus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
neica
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 252
Location: Dr.Tr. Severin

PostPosted: Tue Jan 12, 2010 11:53 pm    Post subject: Reply with quote

Deja trebuie sa-i dau lu Ciprian o naveta de bere pentru formula de hranire cu ou. sign0173 party0012

ciprianmarcu (5 months ago)
Reply Thanks! I don't think I will be post any time sooner any video and preparing food for raising fry artificially it's not an option for me right now because I don't have the space to house all the babies produced in the natural way. But as a general idea the formula consists of hard boiled egg yolk and raw egg yolk mix in an almost equal proportions at which I add some spirulina powder to color the mixture in to a light green "shade" + a small amount of freshly hatched artemia naupli.

ciprianmarcu (5 months ago)
Reply Not too much artemia otherwise the formula will not be that sticky. You can play a bit with the ingredients to obtain a sticky paste which must stay on the feeding site as long as possible under the water. I used that airstone from the second day of free swimming to concentrate the fry at one feeding site. Usually the formula it's spread in a thin layer at the top margin(the lower part of the food layer will be at the water level) of a pan. Let the formula dry for about 15-20 minutes.

ciprianmarcu (5 months ago)
Reply It's not an exact science and depends of the air humidity. Not dry enough and the food will fall soon on the bottom. Too hard and the fry will have hard time to eat. Than fill the pan with water or introduce the airstone with the formula in the water. The idea is to offer the food progressively so in the first stage it's better to introduce just the lower part of the airstone or fill with water just to the lower part of the feeding line and later to raise a bit the water level.
_________________
Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
neica
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 252
Location: Dr.Tr. Severin

PostPosted: Wed Jan 13, 2010 12:05 am    Post subject: Reply with quote

Este un parazit flagellated protozoar numit "Hexamitiaza" găsite în conţinutul fecal.
Hexamita salmonis este flagelatul vinovat de aceasta boala care are doua forme de manifestare, una localizata la nivelul tubului digestiv si alta la nivelul tegumentelor. Forma intestinala se manifesta prin lipsa poftei de mancare, fecale transparente, apatie, inot in cerc si miscari dezordonate, ca in final pestele sa moara prin epuizare


_________________
Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
radu777
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 246
Location: Sibiu

PostPosted: Wed Jan 13, 2010 2:23 am    Post subject: Reply with quote

un videoclip care cred ca l-am vizionat de cel putin 20 de ori...



si inca 2 la pachet pentru mai tarziu icon_smile






CINA DISCUS
anyone ? icon_smile






_________________

ai mei
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
neica
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 252
Location: Dr.Tr. Severin

PostPosted: Wed Jan 13, 2010 2:57 am    Post subject: Reply with quote

Din engleza lui stalcita am inteles ca apa in hong Kong este foarte buna nu au nevoie de chimicale si fac schimbul de apa direct de la retea.
_________________
Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
neica
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 252
Location: Dr.Tr. Severin

PostPosted: Wed Jan 13, 2010 1:05 pm    Post subject: Reply with quote

Cum sa construiesti un background 3D pentru acvariu


_________________
Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Jan 13, 2010 10:38 pm    Post subject: Reply with quote

radu777 wrote:

si inca 2 la pachet pentru mai tarziu icon_smile





Am urmarit cu atentie videoclipurile de mai sus si am observat ca standurile sunt facute din lemn. Din ce lemn sunt facute de tin atata greutate? Filtru este dedesupt nu? Destul de mare.
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
neica
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 252
Location: Dr.Tr. Severin

PostPosted: Wed Jan 13, 2010 11:10 pm    Post subject: Reply with quote

Rafturile sunt facute din brad dar daca te uiti atent la imbinare vei vedea 4 cuie plus inca 2 mai jos.
La colt sub fiecare etajiera sunt puse niste bucati de lemn. In locul acestora se poate pune si niste coltare de metal la 90 grade
Refeitor la filtru cred ca sub acvarii este un sistem de colectare iar filtrul banuiesc ca este in alta parte
_________________
Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Thu Jan 14, 2010 11:48 am    Post subject: Reply with quote

Eu cred ca sub acvarii este un filtru semiumed. Daca priviti mai atent o sa vedeti o teava gaurita din care curge apa sub forma de ploaie peste filtru. La fiecare 2 acvarii supraetajate, poti vedea un filtru sub ele. Principiul e simplu. Apa cade in ploaie pe un burete ce acopera tot filtrul (filtrare mecanica), apoi curge in jos peste alt material (filtrare biologica) si este urcata in acvariu cu o pompa.
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Jan 14, 2010 9:34 pm    Post subject: Reply with quote

Rezista bradul sa pui in halul asta! M-am interesat pe la unii si altii si mi-au spus ca ar mai exista un lemn mult mai rezistend dar nu au stiut sa-mi spuna numele. Poate este doar o inventie.
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
neica
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 252
Location: Dr.Tr. Severin

PostPosted: Thu Jan 14, 2010 9:43 pm    Post subject: Reply with quote

Alt lemn? Hmm. Vrei sa spui lemn de esenta tare cum ar fi fag. stejar, frasin, ulm etc. Stii cum e vorba aia cu mobila de lemn masiv. Este mai buna mai durabila si mai frumoasa.
Nu ai nevoie de lemn de esenta tare pentru ca asta se prelucreaza greu si numai in ateliere de tamplarie bine doatate poti sa faci un raft.
Este mult mai greu sa bati un cui in lemnul de esenta tare.
Acoperisele la casa se fac din brad si zic eu ca sustin destul de multa greutate
_________________
Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Thu Jan 14, 2010 11:26 pm    Post subject: Reply with quote

De fapt nu e greutate mare pe raft. Hai sa calculam. Un acvariu are cam 200 kg, deci, fiecare imbinare trebuie sa suporte 50 kg. Fiind 2 acvarii pe o coloana, rezulta 100 kg pe stalp. Greutatea asta o poate tine si pal-ul din care se face mobila. Deci, bradul e ok pentru stand, dar sa nu fie verde ca se stramba rau dupa cateva luni.
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
neica
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 252
Location: Dr.Tr. Severin

PostPosted: Thu Jan 14, 2010 11:30 pm    Post subject: Reply with quote

nu ar fi problema ca se stranba ca de strambat nu se stramba rau dar crapa unde au fost batute cuiele si se slabesc imbinarile
_________________
Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Thu Jan 14, 2010 11:36 pm    Post subject: Reply with quote

Daca inainte de a bate cuiele se dau gauri mai mici cu 1 mm decat diametrul cuiului si apoi se bat cuiele prin aceste gauri, sau mai bine se folosesc suruburi autofiletante, vei avea rafturi pe viata.
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group