Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Discusi foarte speriosi!!!
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale
View previous topic :: View next topic  
Author Message
dsg
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 28 Aug 2009
Posts: 35
Location: Tulcea

PostPosted: Tue Jan 12, 2010 4:07 pm    Post subject: Discusi foarte speriosi!!! Reply with quote

In niembrie am cumparat 6 discusi la 7cm, 4 red snakeskin si 2 blue diamond dar dupa multe probleme am ramas cu cei doi blue diamond si unul snakeskin red si au in prezent cam 10 cm. Toti stau retrasi si se ascund la orice miscare, cel mai speriat este cel red ss care in incercarea de a se ascunde chiar nu se mai fereste de obstacole. Acvariul este steril de 130 l, Filtru extern Tetratec Ex 700, doi bureti la pompa de aer, doua incalzitoare (JBL ProTemp S 150 si unul Hagen Tronic 200 W) iluminare Philips aquarelle 18w.
Teste de apa: Gh=11, KH=6, PH=7.5, NO2<0.3 ( la fel ca cea de la retea). Am incercat sa tin PH-ul sub 7 cu Ph acid de la DAJANA in felul urmator: in apa de schimb puneam PH acid si otineam PH=6-6.5 . In acvariu Ph-ul ajunge iar 7-7,5. Apa o tratez cu aqua safe iar schimburile le fac la 2-3 zile cam 20% din apa. Testele sunt la picatura, de la tetra.
Mancare: Tetra Prima si hrana congelata ( artemia, chinoromus).Nu am gasit inima de vita dar sper sa gasesc cat mai repede.
Temperatura 31-32 grade.
Cum pot sa am niste valori stabile ale apei, apa de la retea ar merge? Cum ii inblanzesc?
Astept critici si sfaturi!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
neica
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 252
Location: Dr.Tr. Severin

PostPosted: Tue Jan 12, 2010 4:46 pm    Post subject: Reply with quote

Valori stabile nici in natura nu au. Important este ca valorile sa nu varieze mult. Gk-ul si kh au valori mari.

O solutie este achizitionarea unei instalatii de osmoza si prepararea apei fie cu saruri fie jumate osmoza jumate apa robinet.
_________________
Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Jan 12, 2010 5:07 pm    Post subject: Reply with quote

Este suficient ca unul sa fie sperios si toti se vor speria mai usor. Incearca sa stai cat mai mult in preajma acvariului in special atunci cand ii hranesti. Dupa un timp ai sa poti sa bagi si mana in acvariu in timp ce ei se hranesc. De "domesticit" nu cred ca se vor domestici prea curand sau poate niciodata.
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Tue Jan 12, 2010 5:12 pm    Post subject: Re: Discusi foarte speriosi!!! Reply with quote

dsg wrote:
In niembrie am cumparat 6 discusi la 7cm, 4 red snakeskin si 2 blue diamond dar dupa multe probleme am ramas cu cei doi blue diamond si unul snakeskin red si au in prezent cam 10 cm. Toti stau retrasi si se ascund la orice miscare, cel mai speriat este cel red ss care in incercarea de a se ascunde chiar nu se mai fereste de obstacole. Acvariul este steril de 130 l, Filtru extern Tetratec Ex 700, doi bureti la pompa de aer, doua incalzitoare (JBL ProTemp S 150 si unul Hagen Tronic 200 W) iluminare Philips aquarelle 18w.
Teste de apa: Gh=11, KH=6, PH=7.5, NO2<0.3 ( la fel ca cea de la retea). Am incercat sa tin PH-ul sub 7 cu Ph acid de la DAJANA in felul urmator: in apa de schimb puneam PH acid si otineam PH=6-6.5 . In acvariu Ph-ul ajunge iar 7-7,5. Apa o tratez cu aqua safe iar schimburile le fac la 2-3 zile cam 20% din apa. Testele sunt la picatura, de la tetra.
Mancare: Tetra Prima si hrana congelata ( artemia, chinoromus).Nu am gasit inima de vita dar sper sa gasesc cat mai repede.
Temperatura 31-32 grade.
Cum pot sa am niste valori stabile ale apei, apa de la retea ar merge? Cum ii inblanzesc?
Astept critici si sfaturi!

Apa de la robinet e cam la limita dar merge doar pentru crestere, nu si reproducere. Nu te chinui sa scazi Ph-ul ca e mare duritatea si nu faci mare branza. Temperatura e cam mare. Eu as opta pentru 29 grade. Daca acvariul e ciclat si faci schimburile de apa regulat (asa cum le faci e bine) o sa ai valori stabile.
De imblanzit, e mai greu. Trebuie sa te vada cat mai mult timp pe langa acvariu. Succes.
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Tue Jan 12, 2010 9:32 pm    Post subject: Reply with quote

Joaca cu acizii in acvariu nu e deloc indicata , mai ales ca nu vrei sa ii inmultesti si mai ales ca ai kh asa de mare . Nu vei face decit sa stresezi pestii cu fluctuatiile de ph care scade initial dar apoi datorita kh mare isi revine foarte repede la valori apropiate de valoarea initiala . Lasa apa asa cum e ca e ok pt ei .
Cu inblinzitul cea mai mare problema e ca sunt doar 3 discusi mititei in 130 de litri dar ai mai multe variante :
Poti sa ii muti pt un timp intr-un bazin mai mic (30-40 l) si dupa citeva zile cind se vor obisnui cu noua casa sa le dai hrana doar din mina .Daca nu vin sa manince din mina nu le mai dai nimic si reincerci sa le dai mincare din nou peste 10-30 minute , daca iar nu vor iar nu le dai si incerci din nou putin mai tirziu ..... pina vor incepe sa se apropie de mina . Atunci cind vor fi curiosi chiar daca nu vin sa ciuguleasca din mina vei scapa citeva bucatele de hrana congelata (dar nu cit sa se sature ) si in scurt timp ii vei pacali . La pui nu ar trebui sa dureze mai mult de 1-2 zile pina se inblinzesc . Pt a merge acest lucru discusii trebuie sa fie sanatosi , cu pofta de mincare si obisnuiti cu hrana pe care le-o dai din mina .
Varianta a 2 a e sa ii obisnuiesti cu tine cit mai mult . Stai in fata acvariului foarte aproape cu orele si nu te retrage nici cind ii hranesti chiar daca nu vor sa iasa la papa din prima . In cele din urma se vor obisnui .

Deasemenea ar fi bine sa le mai bagi inca 3-6 discusi la aceasi marime cu ei pt a putea forma un cird .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Tue Jan 12, 2010 10:22 pm    Post subject: Reply with quote

Au si ei preferintele lor,puii mei de la Adrian cind ma vedeau(la inceput)sareau de frica din acvariu iar fiica-mea le batea cu pumnul in acvariu si ei veneau in fata fara frica;pe mine cred ca ma asociau cu schimburile de apa si tot ce nu le convenea cind trebaluiam la ei.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dsg
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 28 Aug 2009
Posts: 35
Location: Tulcea

PostPosted: Thu Jan 14, 2010 10:46 am    Post subject: Reply with quote

Multumesc pentru sfaturi! Daca exista o metoda sa tin apa in parametri cat mai buni astept in continuare raspunsuri. La masuratorile de azi aveam urmatoarele valori: PH=7.5 eu zic ca este cam mare, GH=12-13, KH=5, NO2<0.3.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Thu Jan 14, 2010 10:59 am    Post subject: Reply with quote

Apa se mentine cu schimburi de apa, indepartarea mizeriei.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
dsg
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 28 Aug 2009
Posts: 35
Location: Tulcea

PostPosted: Thu Jan 14, 2010 11:20 am    Post subject: Reply with quote

Schimburi de apa si curatenie fac des dar valorile astea care au iesit azi la teste sunt si la retea, eu zic ca s-ar putea sa fie si mai bine!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Thu Jan 14, 2010 11:25 am    Post subject: Reply with quote

Ph 7.5 e intr-adevar mare, dar nu in masura in care sa afecteze.. Il poti scadea cu Ph minus sau turba, dar nu iti recomand sa o faci pentru ca implica munca zilnica cu prepararea apei si teste. Daca o sa iti depuna, atunci merita efortul, dar pana atunci lasa totul asa cum e si fa acvaristica sa fie simpla.
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Thu Jan 14, 2010 11:53 am    Post subject: salut Reply with quote

In sfarsit intalnesc si eu pe cineva care incurajeaza acvaristica simpla, asa cum este ea daca stim s-o lasam asa.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
alecsblondu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Jul 2008
Posts: 315
Location: bucuresti

PostPosted: Thu Jan 14, 2010 4:48 pm    Post subject: Reply with quote

problema cu discusii speriosi tine strict de fiecare discus.eu am incercat sa evit acest lucru pe cit de mult selectindui foarte mult.adica daca cumparam 3 discusi de 5-6 cm si dpa o perioada observam ca din 3 doar unu nu se sperie nu se alearga cu ceilalti discusi maninca imediat ,pe ceilalti 2 ii dadeam.un discus poate fi sanatos tun dar sa fie mai sperios din fire si asta duce la stresarea celorlati.in consecinta trebuie selectati drastic inca de cind sint mici.e suficient ca doar un discus sa fie sperios si s i streseze pe ceilalti si nu se merita credeti ma.am pierdut destul de multi bani si timp pe tema asta dar pot spune ca am resusit sa mi fac o comunitate de discusi stabila.pai eu nici cind fac curat nu se sperie bag aspiratorulEheim si ii fugaresc cu el si ei nimic nici macar nu se innegresc sau sa stea intr un colt al acvariului, mai mult unii cind le fac curat ma musca de mina icon_mrgreen
Acum fiecare cu experienta lui eu asa am facut
Ai grija la temperatura e destul de mare 32 grade. 30 ar fi ok.
_________________
viata e scurta !!! asa ca traieste-o nu o pacali!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
dsg
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 28 Aug 2009
Posts: 35
Location: Tulcea

PostPosted: Fri Jan 15, 2010 8:14 pm    Post subject: Reply with quote

Cel red snakeskin sta tot timpul asuns, ieri nu l-am vazut la masa si imi faceam probleme ca are ceva. Azi l-am vazut ca manca dar cum a simtit miscare a trecut la coltul lui. Cei doi blue diamond se bat pe spanacul din mixtura, ieri am reusit sa fac si au primit prima masa. A fost o surpriza pentru mine sa vad ca prefera spanacul in locul carnitei!!! Ai vostri ce prefera, carne sau spanac??? icon_smile
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Fri Jan 15, 2010 8:59 pm    Post subject: Reply with quote

Ups. Inseamna ca ceva nu e in regula cu carnea. E posibil sa se fi alterat in timp ce o preparai sau sa fi fost alterata cand ai cumparato. Ce ingrediente ai folosit?
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dsg
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 28 Aug 2009
Posts: 35
Location: Tulcea

PostPosted: Fri Jan 15, 2010 9:11 pm    Post subject: Reply with quote

Inima de vita ( nu cred sa fi fost alterata si la preparare nu cred ca avea timp ) au fost 800 gr cand am cumparat-o dar dupa curatare a ramas cred ca jumatate, spanac, ardei gras rosu, boia dulce, doua galbenusuri, ulei de peste, spirulina ( de uz uman ), tetra discus, usturoi. Poate inca nu s-au invatat cu mixtura, de cand ii am au mancat tetra discus, artemia congelata, larve chinoromus tot congelate.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group