Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

New discus Junior
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Date personale
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Tataee
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 03 Nov 2009
Posts: 40
Location: Bucuresti- Universitate

PostPosted: Mon Jan 11, 2010 4:45 pm    Post subject: New discus Junior Reply with quote

Salutare tuturor si un 2010 cu ape limpezi si discusi sanatosi icon_biggrin
De cateva luni vizitez acest site pentru a culege informatii si in urma cu 3 zile am facut pasul! Nu ca as fii invatat tot, dar nerabdarea ma rodea party0030 . Am luat de la Domnul Hanganu, ocazie cu care tin sa-i multumesc, 10 pui de 5-6cm care deocamdata locuiesc intr-un acvariu steril de 60l, iluminare 15w, filtru cascada Hailea 206, temperatura 31gr., si o perdea de aer (ar trebui sa las doar o piatra de aer intr-un colt? pestii nu par afectati cat debitul de aer este moderat). A doua zii dupa achizitie pestisorii au refuzat in prima faza Hikari bio-gold dar cand veni vorba de tetra-discus cumparat de la userul "puiutu",batalie mare. Intre timp au savurat si ceva larve rosii cumparate de la Horenbach.
Pana aici toate bune si frumoase, dar trebuie sa ma pregatesc pentru trecerea lor in acvariu cel mare, cand pestii vor ajunge la 9-10 cm, care este plantat: 200l net, filtru extern tetratec700 si filtru intern Aquaell650 (care probabil va fii cam puternic pentru discusi), iluminare 2T5 x 39w, OSRAM 965, substrat Aquabasis, bile JBL si pietris 1-2mm. Momentan am multe plante dar si o alga care-mi mananca zilele, prezenta preponderent pe substrat. Pare sa fie spirogira(verde, filamentoasa, destul de viguroasa, 10-15cm). Ca fauna: 2 gurami albastrii maturi, 2 gurami sidefii, 2 scalar, 2 xifo, 2 molly, 6 neoni, 3 tetra, 6 SAE, 2 albino ceva pomacea, melci de substrat.
Pentru moment cam atat despre intrarea mea in "breasla".
Astept sfaturile voastre pentru a combate alga filamentoasa si in ceea ce priveste fauna, la ce ar fii stric sa renunt? Va fii greu avand in vedere ca am acesti pesti de cca. 1,5 ani icon_cry . La ce trebuie sa mai fiu atent inainte de a face pasul in plantat? O sa revin cu poze si noi rezultate cu testele la apa.
O zi buna tuturor!

[/img]
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Mon Jan 11, 2010 5:37 pm    Post subject: salut Reply with quote

Salutare si tie. Iti dorim si noi tot ceea ce ne-ai dorit si tu noua!Algele eu le-am rezolvat cu Gibiceps.Acvariul de 60l este prea mic pentru ca sa-ti cresti 10 discusi pana la 9cm.La cati litri are, este mai mult un bazin de carantina.Din bazinul mare, din pacate, va trebui sa renunti la aproape toti pestii, in afara de Sae si neoni.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Mon Jan 11, 2010 5:49 pm    Post subject: Reply with quote

Bine ai venit pe forum. Pentru planurile de viitor, in primul rand ar trebui sa te gandesti sa renunti la xifo, molly, tetra???, albino???, pentru care nu o sa poti indeplini conditiile de apa, apoi guramii care nu isi au locul intr-un acvariu cu discusii. Daca scalarii sunt maturi, scapa de ei si poti sa iei altii mai mici decat discusii, altfel o sa iti cam alerge discusii. De neoni te scapa discusii dupa ce or sa creasca icon_razz . Depinde ce plante ai, ca nici astea nu rezista multe la temperaturi de 30 grade. In rest iti urez succes si complecteaza te rog locatia.
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
neica
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 252
Location: Dr.Tr. Severin

PostPosted: Mon Jan 11, 2010 6:01 pm    Post subject: Reply with quote

sign0016
Gurami am si eu in acvariu. Scalari vei gasi la cativa useri in acvariul cu discusi dar in rest trebuie sa scapi de xifo moly etc.
Discusul este un peste linistit si il afecteaza daca in acvariu se gasesc pesti rapizi si harpareti la mancare cum sunt xifo.
Dupa ce ai efectuat carantina,ca pentru asta e bun acvariul de 60 litri poti baga cei 10 discusi in acvariul cel mare.
Daca astepti dupa ei sa creasca in 60 litri te vei vindeca rapid de boala ``discusi pe creier``
_________________
Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Chriss-T
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2009
Posts: 210
Location: Mioveni Arges

PostPosted: Mon Jan 11, 2010 6:23 pm    Post subject: Reply with quote

bine ai venit...ape cristal si pesti cat mai mari si frumosi icon_mrgreen icon_razz
_________________
...:::I Love Discus:::...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
tase.razvan
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 310
Location: Bucuresti Giurgiului

PostPosted: Mon Jan 11, 2010 6:23 pm    Post subject: Reply with quote

animal0028 animal0028 Salutare si bun venit printre noi sa auzim numai de bine
_________________
-->KlicK Pentru Albumul Cu Discusii Mei<--
_________________
Contact : 0762 / 932 /932 Mail : tase.razvan@yahoo.com
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
czcc
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 29 Nov 2009
Posts: 75
Location: giurgiu

PostPosted: Mon Jan 11, 2010 7:59 pm    Post subject: Reply with quote

bine ai venit.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Mon Jan 11, 2010 8:05 pm    Post subject: Reply with quote

sign0016
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Jan 11, 2010 9:08 pm    Post subject: Reply with quote

sign0016
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
dsg
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 28 Aug 2009
Posts: 35
Location: Tulcea

PostPosted: Mon Jan 11, 2010 9:30 pm    Post subject: Reply with quote

Bun venit!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
izetserghiun
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 17 Feb 2008
Posts: 123
Location: constanta

PostPosted: Mon Jan 11, 2010 10:28 pm    Post subject: Reply with quote

sign0016
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Tataee
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 03 Nov 2009
Posts: 40
Location: Bucuresti- Universitate

PostPosted: Tue Jan 12, 2010 10:06 am    Post subject: Reply with quote

Multumesc mult de intampinare!
Acum daca tot v-am captat atentia, sa profit in continuare de experienta voastra icon_biggrin , glumeam!
Vorbisem in prezentare de filtrarea la bazinul mare: Tetratec 700 extern si un Aquaell Turbojet650 intern. Filtrul intern l-am cumparat considerand ca filtrarea celui extern nu este suficienta si pentru a crea curenti care sa ma ajute in combaterea algelor. De alge in mare parte am scapat dar am ramas cu spirogira, prezenta in abundenta pe subtrat si local pe "tufele" de plante. Pot sapa de aceasta alga si altfel decat mecanic?
Referitor la filtrul intern, e cam mare si parca face nota discordanta cu peisajul. De ceva timp, pentru acvariile mai mici pe care le am (60l) folosesc filtru "extern cascada" Hailea S206. Credeti ca pot inlocui filtrul intern cu un Hailea 206? Are 500l/h +plus Tetratec-ul de 700l/h sau cat o duce real, ar fii de ajuns? Doresc sa fac asta pentru ca am citit ca discusilor nu le plac curentii puternici in acvariu. Probabil problema s-ar rezolva cu un filtru extern de capacitate mai mare dar nereusind sa-l vand pe cel actual nu-mi permit un 1200l/h icon_confused .
Pe langa asta mai am o intrebare. Inainte de introducerea discusilor ar trebui sa fac un tratament la actualul setup? metilfish, albastru de metil???urmate de o filtrare cu carbune activ pentru curatarea medicamentelor? Cam asa arata acvariul in urma cu 1luna, acum flora au evoluat.
http://www.youtube.com/watch?v=A4w6SP135tw
Multumesc mult si numai discusi sanatosi si mancaciosi!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Tue Jan 12, 2010 10:58 am    Post subject: Reply with quote

mariusvlad wrote:
Daca scalarii sunt maturi, scapa de ei si poti sa iei altii mai mici decat discusii, altfel o sa iti cam alerge discusii. De neoni te scapa discusii dupa ce or sa creasca icon_razz . Depinde ce plante ai, ca nici astea nu rezista multe la temperaturi de 30 grade.


Salutare si bun venit.

Ca sa il contrazic putin pe Marius (sper sa nu se supere), am tinut si in trecut scalari maturi (pereche) cu discusi insa nu se alergau.
E adevarat ca sunt mai rapizi la mancare ca si discusii.
Daca se nimereste sa ai o pereche de scalari si sa depuna, ii vor goni pe ceilalti pesti mari din zona unde vor fi icrele.
In cazul meu nu a fost nimic grav.
In legatura cu neonii, la fel, nu am avut probleme, am si discusi mai mari (15 cm) insa nu se ating de ei.Mai adauga cativa neoni ca sa fi sigur dar daca vor creste cu ei prin preajma nu cred ca ii vor manca la maturitate.
Plantele stau bine mersi si la 30-31 grade C.
Depinde de care ai, daca te uiti prin galeria mea vei vedea ce plante am tinut la 30-31 grade vara.
Tot ceea ce ti-am scris e din proprie experienta.

In legatura cu acea alga filamentoasa, nu am avut-o nicidoata insa nu ar trebui sa fie asa greu de ucis.
Incearca cu H202 sau Flourish Excel aplicat local peste ea cu o seringa.
Doza la H202 nu o stiu insa la excel daca imi aduc bine aminte este undeva la 5 ml la 200 L pe zi.Din proprie experienta iti spun ca am supra dozat excelul pana pe la 15 ml pe zi la 200L fara probleme.
Inlatura manual cat mai mult din aceasta alga, mai poti reduce perioada de iluminare.
Am avut ceva asemanator in trecut dar a fost mancata imediat ce am adaugat 2 pui de SAE.
La restul intrebarilor ti-au raspuns colegii.


Succes.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
czcc
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 29 Nov 2009
Posts: 75
Location: giurgiu

PostPosted: Tue Jan 12, 2010 11:12 am    Post subject: Reply with quote

h2o2 100ml la 200l apa. schimbat dupa prima zi 50% apa si din nou pus 100ml h2o2, tratamentul dureaza 2-3zile
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Tue Jan 12, 2010 11:33 am    Post subject: Reply with quote

marian4232 wrote:
mariusvlad wrote:
Daca scalarii sunt maturi, scapa de ei si poti sa iei altii mai mici decat discusii, altfel o sa iti cam alerge discusii. De neoni te scapa discusii dupa ce or sa creasca icon_razz . Depinde ce plante ai, ca nici astea nu rezista multe la temperaturi de 30 grade.

Ca sa il contrazic putin pe Marius (sper sa nu se supere), am tinut si in trecut scalari maturi (pereche) cu discusi insa nu se alergau.
E adevarat ca sunt mai rapizi la mancare ca si discusii.

De ce sa ma supar? Sunt discutii constructive, cazuri particulare, de unde omul alege ce i se potriveste. Mie nu mi-au convietuit scalarii si discusii in pace si de aceeea i-am separat dupa 1 saptamana.
Cu voia lui Tataee o sa organizez un mic pariu adhoc. Pariez ca la 15 minute de la introducerea discusilor in bazinul cu scalari, o sa ii puna la jogging (pe discusi). Iar Tataee se va satura de jogging dupa 2 zile. icon_mrgreen Cine se baga la pariu? icon_razz
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Date personale All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group