Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Acomodare?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Fishboy
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 07 Jan 2010
Posts: 23
Location: Targu-Mures

PostPosted: Sat Jan 09, 2010 12:05 am    Post subject: Acomodare? Reply with quote

Hmmm.... cati oameni interesanti sunt pe pamantul acesta. Deci eu astept discusii cu nerabdare intr-un acvariu ciclat complet si cu urmatoarele caracteristici ale apei:

PH=6.8-7
kH=2
gH=5
NH3/NH4=0
NO2=0
NO3=20mg/L
Temperatura: 29'C
Aici ca prospatura la capitolul discusi am o singura intrebare care ma framanta de cand exist. Este posibil sa tin discusii in apa cu pH=7 fara probleme? La acest nivel pot sa tin un pH stabil.

Acum vine partea extrem de interesanta. Am "furat " o gura de apa de la respectivul cine are puii de discusi care urmeaza sa vina la mine. El imi spunea intruna ca nu trebuia sa faca nici o ajustare apei si discusii n-au nici o problema. Si ... surpriza, apa crescatorului:

PH=5,5
kH=intre 0-1
gH=5
NH3/NH4=1mg/L
NO2=0,5mg/L
NO3=75mg/L

L-am si sunat imediat si i-am comunicat datele. Era si el mirat. Singurul lucru bun e ca la pH-ul respectiv amoniul nu este destul de toxic sa creeze probleme. Insa la un kH cum are el pH-ul poate sa aiba o fluctuatie impresionanta. Deci nu-i de ajuns ca am aflat in ce apa sunt tinuti saracii pestisori (apa neciclata!!,si nitrati+nitriti in exces), imi mai ramane o problema serioasa de rezolvat: aclimatizarea pestilor la pH-ul meu. pentru asta am pregatit un acvariu separat pe care-l umplu cu apa adusa de la el, apoi incetul cu incetul schimb cantitati mici de apa folosind ca refill apa din acvariul meu. Intrebarea mea este cat de lent sa fac aclimatizarea, adica cat la suta sa schimb din apa la ce intervale si pentru cat timp sa nu aiba prea mult de suferit discusii?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sat Jan 09, 2010 12:17 am    Post subject: Reply with quote

Da, poti sa-i tii oricat timp in ph-7, fara probleme.
In cata apa stau si ce valori are apa pe care o pui la ei? Daca acvariul nu depaseste 150L poti sa pui acuma 1L, dimineta inca 2, dup´amiaza inca 4 si maine seara schimbi definitiv cata vrei.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Sat Jan 09, 2010 8:26 am    Post subject: Reply with quote

de la ph 5,5 la ph 7 aclimatizarea se face destul de usor la discusi . Cind ii aduci ii pui cu apa din punga intr-o galeata apoi pui cu un pahar/cana apa din acv peste ei astfel incit sa dublezi cantitatea de apa care era initial in galeata in cel putin 30 minute. cOntinui pina se umple galeata. Dupa ce s-a umplut galeata masori parametrii si daca esti multumit bagi pestii in acvariu .Daca nu esti mai versi din apa din galeata si continui aclimatizarea. Discusul in privintsa variatiilor ph nu este un peste extraordinar de pretentios .Sunt alte specii mult mai comune mai pretentioase la fluctuatiile de ph decit ei . Asa fac eu cind aduc pesti noi si niciodata nu au fost probleme datorita socurilor de ph .Deoarece crescatorul de la care cumperi pestii are kh asa de mic e mai periculos cu transportul pestilor datorita fluctuatiilor ph din punga de transport care pot avea loc foarte rapid datorita la co2 produs de pesti . Asta daca ai de facut un drum lung . Ca sa fii sigur cind ii cumperi du-te cu niste apa de la tine si fa-le aclimatizarea de la crescator si pleci cu ei gata aclimatizati si cu o apa cu kh mai mare si stabila dpdv chimic .
Daca vei opta sa ii bagi intr-un acv mai mic si sa le faci acomodarea intr-un timp mai lung (o zi , doua... ) e posibil sa ii stresezi inutil pe termen mai lung si sa le faci mai mult rau decit bine .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Sat Jan 09, 2010 10:05 am    Post subject: Reply with quote

Atentie,

Daca apa din punga are un pH sub 7 si pe drum s-a acumulat amoniac, tu cand vei face aclimatizarea e posibil sa se trreaca de pH 7 si atunci amoniacul devine toxic.
In situatii asemanatoare e bine sa sari peste partea cu aclimatizarea.
Documenteaza-te mai mult.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Fishboy
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 07 Jan 2010
Posts: 23
Location: Targu-Mures

PostPosted: Sat Jan 09, 2010 1:59 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
In cata apa stau si ce valori are apa pe care o pui la ei?


PH=6.8-7
kH=2
gH=5

Acvariul are 160 L.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Fishboy
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 07 Jan 2010
Posts: 23
Location: Targu-Mures

PostPosted: Sat Jan 09, 2010 2:00 pm    Post subject: Reply with quote

marian4232 wrote:
Atentie,

Daca apa din punga are un pH sub 7 si pe drum s-a acumulat amoniac, tu cand vei face aclimatizarea e posibil sa se trreaca de pH 7 si atunci amoniacul devine toxic.
In situatii asemanatoare e bine sa sari peste partea cu aclimatizarea.
Documenteaza-te mai mult.


Ai dreptate. La asta nu m-am gandit desi cunosc bine corelatia dintre pH si NH3. Multumesc pentru ideie. icon_biggrin
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Sat Jan 09, 2010 10:23 pm    Post subject: Reply with quote

Eu am alta metoda:pui pestii acasa intr-o galeata(acvariu mai mic),tragi apa din acvariul mare printr-un furtun de perfuzor in galeata peste discusi ;ai grija sa nu uiti de el si sa inunzi,mai arunci intre timp din galeata si dupa ce ai ajuns la apa din galeata cu parametrii apei din acvariu...
Operatiunea ar trebui sa dureze citeva ore.
Succes!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Mon Jan 11, 2010 1:15 pm    Post subject: salut Reply with quote

Sau scazi pH-ul apei din acvariu cu un acid pana la valoare de 5,5-6 cu 1-2 ore inainte de a baga noii locatari si poti baga discusii fara probleme.Nu te intereseaza daca valoarea pH-ului creste la loc a doua zi.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Fishboy
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 07 Jan 2010
Posts: 23
Location: Targu-Mures

PostPosted: Tue Jan 12, 2010 12:15 pm    Post subject: Reply with quote

Am adus discusii si am reusit sa-i aclimatizez. Sunt activi, se cearta si mananca bine. Din doua in doua ore am facut schimburi de apa testand de fiecare data pH-ul si NH3 pana ce din pH=5.8-6 si NH3=0.5mg/L am ajuns la pH=6.8-7 si NH3=0. Primul schimb de apa a fost de 25%, a doua de 50% si a treia de 80%, azi urmeaza sa schimb total apa dar parametrii deja corespund. Multumesc pentru sfaturi. Spre seara revin cu poze cu cei 6 banuti pigeon. icon_biggrin
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Tue Jan 12, 2010 12:28 pm    Post subject: Reply with quote

Ai grija ca apa de schimb sa aiba aceeasi parametri cu cea din acvariu,temp,ph,gh(atit timp cit in acvariu sint valori ok.).
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group