Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

despre alge

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby
View previous topic :: View next topic  
Author Message
czcc
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 29 Nov 2009
Posts: 75
Location: giurgiu

PostPosted: Thu Jan 07, 2010 7:41 pm    Post subject: despre alge Reply with quote

pentru combaterea algelor pot folosi apa oxigenata(h2o2) sau algizit de la tetra?acvariul are 102l plantat ,9 discusi.
sa nu dauneze discusilor.multumesc petru sfaturi.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Thu Jan 07, 2010 8:22 pm    Post subject: Reply with quote

Produsele destinate algelor nu fac treaba buna.
H202 aplicat deasupra algelor se zice ca le omoara cat de cat in functie de ce alge ai.
Nu am folosit deloc insa.
Ceva ce sa functioneze e complicat si necesita multa documentare:
http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/algae/62516-method-controlled-imbalances-gda.html

In cazul meu a functionat o data si cred ca si a doua oara.

Succes.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
czcc
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 29 Nov 2009
Posts: 75
Location: giurgiu

PostPosted: Thu Jan 07, 2010 8:35 pm    Post subject: Reply with quote

sa inteleg ca nu le dauneaza discusilor ?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Thu Jan 07, 2010 9:38 pm    Post subject: Reply with quote

Trebuie respectata o anumita concentratie.
Cauta cu atentie inainte sa aplici.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Fri Jan 08, 2010 7:10 am    Post subject: Reply with quote

Mai poti sa le tii sub control cit de cit cu niste pui de sae , pleco sau pui de ancistusi .Numai sa fie pui deoarece dupa ce se apropie de maturitate nu prea mai maninca alge . Cea mai buna treaba la mine au facut-o sae dar doar pina cind au crescut ....
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Fri Jan 08, 2010 2:48 pm    Post subject: salut Reply with quote

La mine cea mai buna treaba o fac Gibiceps.Cresc mai greu decat pleco, deci pot fi tinuti mai mult timp in bazine mai mici.Ancistrusii nu au nicio treaba cu algele atunci cand au altceva de mancat.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Fishboy
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 07 Jan 2010
Posts: 23
Location: Targu-Mures

PostPosted: Tue Jan 12, 2010 7:33 pm    Post subject: Reply with quote

Eu n-as baga chimicale in plus in acvariu sub nici o forma, alti pesti n-as risca cu discusii. Eu am avut probleme mai demult cu algele dar de cativa ani nu am. Am uitat de ele. Sa scapi de ele cum am scapat eu iti sfatuiesc: stapaneste nitratii si fosfatii (schimburi frecvente de apa, fara substrat, sau substrat din pietris ce poate fi sifonat comod, si este sifonat la fiecare schimb de apa) si fara lumina solara. Am avut acvariu plin cu alge, era sa ma las de acvaristica de suparare, orice faceam eram coplesit, si am acoperit acvariul astfel incat sa nu primeasca lumina solara deloc si am fost foarte atent la ciclare, am inceput sa masor nitratii si fosfatii, am hranit pestii in asa fel incat sa nu ajunga pe substrat aproape nimic, am folosit hrana congelata, sau vie in majoritatea cazurilor, a devenit apa cristalina si algele le-am dat jos cu o lama de ras...pentru ultima oara icon_smile Nu spun ca nu mai am alge, doar dupa o luna apara cate un strat abia observabil ce dau jos cu magnetul de alge comod. Eu aproape am uitat de ele.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group