Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

problema mare

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale
View previous topic :: View next topic  
Author Message
grasuxxxl
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 20 May 2009
Posts: 47
Location: bucuresti

PostPosted: Mon Jan 04, 2010 10:26 pm    Post subject: problema mare Reply with quote

am probleme cu un discus:nu a mai mancat de 4 zile,a slabit putin si cateodata se ridica la suprafata si sta cu gura in sus.am mai patit cu un discus asa si nu am putut sa-l salvez.
sunt 5 discusi intr-un acvariu de 120l,plantat,si doar la el e problema asta.sunt hraniti cu granule tetra diskus,temperatura 29-30grade
le-am pus de 2 ori sare in apa(2 linguri-jumate),cu schimb de apa la o zi.astept sfaturi de la voi ca nu vreau sa-l pierd si pe asta...va rog
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
tiutiu_liviu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 06 Dec 2009
Posts: 69
Location: Motru, Gorj

PostPosted: Mon Jan 04, 2010 10:52 pm    Post subject: Re: problema mare Reply with quote

grasuxxxl wrote:
am probleme cu un discus:nu a mai mancat de 4 zile,a slabit putin si cateodata se ridica la suprafata si sta cu gura in sus.am mai patit cu un discus asa si nu am putut sa-l salvez.
sunt 5 discusi intr-un acvariu de 120l,plantat,si doar la el e problema asta.sunt hraniti cu granule tetra diskus,temperatura 29-30grade
le-am pus de 2 ori sare in apa(2 linguri-jumate),cu schimb de apa la o zi.astept sfaturi de la voi ca nu vreau sa-l pierd si pe asta...va rog


nu stiu daca sunt in masura sa iti raspund eu, dar din ce am invatat de la colegii de pe forum, si din ce am mai citit si eu...fi atent la ce fecale face, fii cu ochii pe el, daca nu mai mananca de 4 zile, inseamna ca are el ceva, trebuia sa intrebi din prima zi de cand ai vazut ca nu este in apele lui...dupa parerea mea cred ca ar trebui sa incepi tratamentul cu metronidazol- 1 pastila de 250mg/20 l apa...

in legatura cu sarea eu stiam ca se pune 1 lingurita la 10 l de apa... bafta cu ei! sper sa iti traiasca!

Liviu
_________________
In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
grasuxxxl
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 20 May 2009
Posts: 47
Location: bucuresti

PostPosted: Mon Jan 04, 2010 11:10 pm    Post subject: Reply with quote

asta e ca fecale albe nu are ca l-am urmarit..nu are vermi intestinali sigur.sare pun 2 linguri de ciorba nu lingurite
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Tue Jan 05, 2010 7:45 am    Post subject: Reply with quote

Sunt putine date cele pe care le-ai dat .De asta as vrea sa te mai intreb citeva lucruri :
1.Respiratia e mai accelerata ca la restul pestilor?
2.Foloseste ambele branhii ? Uita-te atent daca nu cumva respira uneori doar cu o singura branhie sau daca deschide ambele branhii la fel de tare .
3.Alte simptome in afara ca sta si respira la suprafata ai mai observat la el ?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
grasuxxxl
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 20 May 2009
Posts: 47
Location: bucuresti

PostPosted: Wed Jan 06, 2010 7:51 am    Post subject: Reply with quote

deci...dupa ce fac schimbul de apa,respira uneori doar cu o branhie...probabil de la apa,ca e alba de la clor,teste nu am.....respiratia este mai accelerata si parca nu deschide branhiile complet
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Wed Jan 06, 2010 12:38 pm    Post subject: Reply with quote

In cazul asta probabil ca de vina sunt parazitii branhiali .Tratament contra lor se face cu girodol , dactymoor sau alte medicamente pe care scrie ca sunt contra parazitilor de tipul dactylogirus sau girodactylus .Inainte sa bagi medicamente asigura-te ca ai o oxigenare puternica a apei si respecta prospectul medicamentului . Mai e posibil ca afectiunea branhiilor sa fie cauzata de infuzori , bacterii sau cauze mecanice caz in care se folosesc alte tratamente dar de obicei viermii branhiali sunt cauza si se trateaza in doua reprize cu medicamentele pe care ti le-am mentionat mai sus sau..cu altele . Daca apa are clor in ea e bine ca inainte sa o pui in acvariu sa o lasi intr-un vas macar citeva ore .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
grasuxxxl
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 20 May 2009
Posts: 47
Location: bucuresti

PostPosted: Wed Jan 06, 2010 3:09 pm    Post subject: Reply with quote

ms mult.... o sa incep tratamentul cu gyrodol
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group