Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

o pata mica si alba pe discus
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical
View previous topic :: View next topic  
Author Message
tiutiu_liviu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 06 Dec 2009
Posts: 69
Location: Motru, Gorj

PostPosted: Fri Jan 01, 2010 4:46 pm    Post subject: o pata mica si alba pe discus Reply with quote

am vazut astazi pe un discus o pata mica si alba...nu stiu ce sa fie...astept parerile voastre! Multumesc mult!

am si ceva poze:
DSC04677.jpg (2.5 MB)
DSC04680.jpg (2.3 MB)
_________________
In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
STRESRO
New entry
New entry


Joined: 08 Oct 2009
Posts: 14

PostPosted: Fri Jan 01, 2010 4:59 pm    Post subject: Reply with quote

http://discus-club.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=2139

cred ca e aceeasi chestie in locuri diferite
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Sat Jan 02, 2010 6:46 am    Post subject: Reply with quote

Sunt probabil ori fungi ori bacterii . In mod normal ar trebui sa dispara fara tratament .Chestii asemanatoare apar in general destul de des la pesti ( nu numai la discusi ) si de cele mai multe ori se vindeca de la sine . Urmareste deocamdata doar daca nu incepe sa se extinda pata pe o suprafata mai mare .Daca se extinde sunt mai multe medicamente care pot fi folosite .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
tiutiu_liviu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 06 Dec 2009
Posts: 69
Location: Motru, Gorj

PostPosted: Sat Jan 02, 2010 10:43 am    Post subject: Reply with quote

dragos wrote:
Sunt probabil ori fungi ori bacterii . In mod normal ar trebui sa dispara fara tratament .Chestii asemanatoare apar in general destul de des la pesti ( nu numai la discusi ) si de cele mai multe ori se vindeca de la sine . Urmareste deocamdata doar daca nu incepe sa se extinda pata pe o suprafata mai mare .Daca se extinde sunt mai multe medicamente care pot fi folosite .


multumesc dragos, ieri am vazut ca a aparut, astazi am vazut-o in acelasi stadiu...nu a crescut, dar nici nu a disparut icon_biggrin ...ramane de vazut ce va fi! multumesc

Liviu
_________________
In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
tiutiu_liviu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 06 Dec 2009
Posts: 69
Location: Motru, Gorj

PostPosted: Tue Jan 26, 2010 7:38 pm    Post subject: Reply with quote

va scriu din nou, cu aceeasi problema...acea pata care ati vazut-o in poza, a disparut, dar tot in zona aia au mai aparut ceva pete mai micute...punctulete mici! si acum vad ca si pe o inotatoare...de ce apar? le fac vreun tratament? multumesc mult!!!
DSC04838.jpg (2.7 MB)

p.s: numai la acel discus vad...la ceilalti nimic!

Liviu
_________________
In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Wed Jan 27, 2010 7:41 am    Post subject: Reply with quote

Nu stiu daca de la PC ul meu e problema sau din alta parte dar nu pot sa vad noua poza .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
smil3y20
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 23 Jun 2009
Posts: 59
Location: craiova

PostPosted: Wed Jan 27, 2010 9:52 am    Post subject: Reply with quote

Noua poza se vede. tiutiu_liviu baga un upload si pe alt site
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
tiutiu_liviu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 06 Dec 2009
Posts: 69
Location: Motru, Gorj

PostPosted: Wed Jan 27, 2010 12:59 pm    Post subject: Reply with quote

...mie imi vede poza....cine stie ce o fi..am pus si pe alt site

http://img42.imageshack.us/img42/4451/dsc04838b.jpg

sper sa se vada, mutumesc anticipat!
_________________
In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Wed Jan 27, 2010 1:59 pm    Post subject: Reply with quote

Am vazut-o acum de la alt calculator . Parerea mea e ca te sperii degeaba . Astfel de pete or sa tot apara si sa dispara pe aripioarele pestilor fara ca ei sa resimta acest lucru . Nu iti face probleme decit in momentul in care pestele da si alte semne de boala .Sunt anumiti pesti care sunt ceva mai sensibili la unele bacterii si fac astfel de mici pete cind toti ceilalti din acvariu nu fac .Insa de cele mai multe ori sistemul imunitar al pestelui rezolva singur problema .Nu e recomandat sa bagi medicamente in acvariu la fiecare semn de boala care apare la un peste ca nu faci altceva decit sa nu-i dai ocazia sistemului sau imunitar sa se dezvolte si in afara de asta cu tratamentele repetate e posibil sa le pui pestilor ficatul in pionieze .Daca aceasta mica problema duce la imbolnavirea pestilor (cea ce nu e deloc probabil dar nu e imposibil) sunt destule medicamente cu care poti interveni . Oricum in astfel de cazuri si chiar mai grave de obicei banala sare de bucatarire rezolva problema fara sa mai ai nevoie de alte chimicale .

Numai bine . Nu mai baga in seama orice maruntis si bucura-te de pestii pe care-i ai icon_biggrin
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
tase.razvan
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 310
Location: Bucuresti Giurgiului

PostPosted: Wed Jan 27, 2010 2:45 pm    Post subject: Reply with quote

Exact cum spune si Dragos nu te ambala
Trece singura
Probabil a iesit de la un schimb mai mare de apa si nu au apucat sa iasa toate gazele,clorul etc
In trecut am patito si eu dar cu simpla sare in 2 zile a trecut !

Toate bune sa auzim de bine !
_________________
-->KlicK Pentru Albumul Cu Discusii Mei<--
_________________
Contact : 0762 / 932 /932 Mail : tase.razvan@yahoo.com
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
tiutiu_liviu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 06 Dec 2009
Posts: 69
Location: Motru, Gorj

PostPosted: Wed Jan 27, 2010 5:40 pm    Post subject: Reply with quote

va multumesc mult, pentru raspunsuri...alte probleme, pestanu nu are, de mancat mananca pana se "sparge" ca si ceilalti...o sa le fac o baie cu sare de sac, neiodata...1 lingurita/10 l de apa, e ok nu?

Multumesc mult
Liviu
_________________
In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Wed Jan 27, 2010 5:48 pm    Post subject: Reply with quote

Eu am un scalar care are de vreo luna asa ceva pe coada, dar nu-i fac nimic sa vad daca nu trece singura. Vad ca nu evolueaza.
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
tiutiu_liviu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 06 Dec 2009
Posts: 69
Location: Motru, Gorj

PostPosted: Wed Jan 27, 2010 6:42 pm    Post subject: Reply with quote

exact asa este si la mine, apare, nici nu inainteaza, dar nici nu trece asa rapid...prima pata care a avut-o a trecut...dupa ceva timp au aparut celalalte, sper sa treaca astia si sa nu mai apara!
_________________
In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Thu Jan 28, 2010 7:10 am    Post subject: Reply with quote

Daca pestii sunt in plantat nu baga sare deoarece nenorocesti plantele .Lasa-l asa ca o sa ii treaca . Daca pestii sunt in steril poti baga sare in concentratia de o lingurita/10l ca nu le strica .

PS: Eu in locul tau nu as baga nimic dar tu faci cum crezi ca e mai bine pt pestanii tai icon_mrgreen
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Thu Jan 28, 2010 9:43 am    Post subject: Reply with quote

dragos wrote:
Daca pestii sunt in plantat nu baga sare deoarece nenorocesti plantele

Majoritatea plantelor (cel putin cele pretabile in bazinele cu discusi) suporta fara probleme 1 lingura - 1,5 la 10 l apa, pentru cca 10 zile.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group