Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Pomaceea.

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby
View previous topic :: View next topic  
Author Message
czcc
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 29 Nov 2009
Posts: 75
Location: giurgiu

PostPosted: Thu Dec 31, 2009 5:10 pm    Post subject: Pomaceea. Reply with quote

coconul de Pomaceea trebuie sa stea in apa? au depus deasupra acvariului pe capac
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Dec 31, 2009 5:24 pm    Post subject: Reply with quote

Trebuie sa stea "pe uscat". E bine unde se afla. Nu interveni cu nimic asupra lui (nici macar sa-l umezesti).
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
czcc
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 29 Nov 2009
Posts: 75
Location: giurgiu

PostPosted: Thu Dec 31, 2009 5:25 pm    Post subject: Reply with quote

este prima depunere. in cate zile ies melcii si conditi trebuie sa le ofer?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Thu Dec 31, 2009 5:49 pm    Post subject: Reply with quote

E bine sa-l umezeasca , zilnic chiar ...Adi nu da ca doare icon_mrgreen
Melcisorii se vor descurca cu alge si ce gasesc prin acvariu , pe geamuri in special...insa logic ca nu vor trai toti . Cand mai cresc o sa-i poti muta in alta parte si hrani cu pastile de spirulina , pentru pleco etc .
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
neica
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 252
Location: Dr.Tr. Severin

PostPosted: Thu Dec 31, 2009 6:58 pm    Post subject: Reply with quote

Am avut pomaceea f multa vreme. Cresteau foarte mari insa nu am vazut niciodata de la ei un cuib de icre.Esti un norocos.Sa-ti traiasca
_________________
Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Thu Dec 31, 2009 9:33 pm    Post subject: Reply with quote

Ciudat ... ai mei au depus chiar daca au conditii naspa (sunt foarte multi , mancarea e putina pt. ei , loc sus sa depuna cam putin , etc.)
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Fri Jan 01, 2010 10:30 am    Post subject: Reply with quote

Puii de melc eclozeaza cam in 3 saptamini . Lasa cuibul acolo unde e . Poti sa-l umezesti sau nu , din cite am observat nu prea conteaza , doar ca daca acvariul nu are capac si cuibul nu este umezit vor ecloza numai o parte dintre oua (ouale de la suprafata se vor usca ) .Daca il umezesti prea tare sunt sanse ca la un moment dat sa se desprinda si sa cada in acvariu caz in care daca nu esti pe faza sa il scoti in cel mult citeva ore nu va mai ecloza nimic . Cel mai bine e sa ai capac la acvariu iar cuibul se va umezi atit cit trebuie de la condens .Nu baga piatra de aer sub el care sa il umezeasca deoarece sunt sanse mari sa se desprinda la un moment dat si sa cada in acvariu . Ca si conditii pe care trebuie sa le oferi melcilor mici.....sa nu ai botia sau melci asasini in acvariul unde vor ecloza icon_mrgreen in rest se descurca ei . Eu am doi botia si e plin de mici cochilii de melc in acvariul unde sunt ei icon_mrgreen fac o curatenie exemplara cei doi dungati... urma de pui de melc nu ramine icon_mrgreen .Pe melcii mari insa nu ii ataca daca nu le e foarte foame .

@neica - Se pare ca e ceva care declanseaza capacitatea de a se inmulti la acesti melci . Uneori nu vor sa depuna deloc iar apoi aceiasi melci toarna cuiburi cu nemiluita ....uneori chiar cite un cuib la doua zile . In momentul asta am 5 melci care de vreo luna si ceva fac cite 3-5 cuiburi pa saptamina . M-am saturat de dezlipit si aruncat cuiburi aproape zilnic deoarece am deja o gramada de melci mici . Am bagat un mrelc intr-un acvariu cu pui de ancistus care saptamina trecuta a facut 3 cuiburi cu toate ca nu au mai fost alti melci in acv respectiv cu , care sa se imperecheze (am lasat doar pe ultimul cuib deoarece sunt curios daca eclozeaza ceva ) . Se pare ca dupa ce se imperecheaza o data un melc poate sa faca mai multe cuiburi .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group