Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Discusi in acvariu neplantat
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby
View previous topic :: View next topic  
Author Message
cristim
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 18 Nov 2007
Posts: 110
Location: Timisoara

PostPosted: Wed Jan 23, 2008 8:45 pm    Post subject: Discusi in acvariu neplantat Reply with quote

Din putina mea experienta in acvaristica dar mai ales impartasind din experienta voastra, am ajuns la concluzia ca metoda cea mai "simpla" de a creste puii de discus este in bazine sterile. In acvariul plantat mi-a fost greu sa controlez cantitatea de mancare pe care sa le-o dau (multa ramanea in substrat sau printre plante si eu credeam ca au mancat-o), mi-a fost greu sa fac tratamente (am stricat plantele), discusii nu pareau dispusi sa se "lupte" cu ceilalti pesti pentru hrana si erau vizibil stresati de "zbenguiala" celorlalti. Cel mai greu mi-a fost sa gasesc pesti si plante care sa se simta bine la 29 de grade (nu doar sa suporte sau sa se adapteze). De aceea cred ca cresterea discusiilor in acvariu plantat este pentru ce-i cu mare experienta in domeniu!
Jos palariia pentru ce-i care reusesc! sign0201

Revenind...
-am cumparat un acvariu 75/50/55 (lungimea am ales-o in functie de spatiul pe care l-am avut la dispozitie), un incalzitor Jager de 250w, doi bureti mari si o pompa de aer
-am pus apa si Nitrivec (acum o saptamana)
-am pus doi Corydoras (azi)

Va rog sa imi spuneti daca rationamentul meu e bun, daca am procedat corect pana acum si sa ma indrumati (asa cum ati facut si pana acum) in continuare.

Cat mai dureaza pana se cicleaza complet acvariul?
Sa mai pun ceva pentru a grabii ciclarea?
Cand voi putea pune pestii?
Cati pui (de 5 cm) sa pun in 200 de litrii?
La ce temperatura sa bag discusii?
_________________
Totul e in apa......
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Jan 23, 2008 9:50 pm    Post subject: Reply with quote

salut.
pai... rationamentul este cat se poate de corect. eu as spune ca si cei cu mare experienta cresc discusii in bazine neplantate. in plantat, ii bagi atunci cand au crescut deja si nu mai trebuie decat sa-ti incante privirea. icon_biggrin

acum in legatura cu intrebarile tale...

1. ar trebui sa adaugi si un filtru mai eficient (preferabil unul extern)

2. cel mai simplu pt ciclare, era sa pui 50% din apa, din bazinul plantat...eventual sa storci si buretii in noul bazin. daca ai pus apa noua, mai asteapta inca o saptamana (oricum, macar stoarce buretii)

3. in 200 de litri poti pune cam 12 pui de 5 cm. poti pune si mai multi, dar te complici. si asa, peste un timp va trebui sa mai renunti la o parte din ei.

4. discusii trebuie bagati la temp apei din care ii scoti, facandu-le transferul de la o apa la alta, cat se poate de lent.

5. daca am gresit sau mi-a scapat ceva, ii rog pe ceilalti coforumisti sa ma corecteze (completeze)

p.s. in legatura cu ciclarea, banuiesc ca ai citit articolul de aici
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...


Last edited by ADX on Thu Jan 24, 2008 3:12 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
cristim
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 18 Nov 2007
Posts: 110
Location: Timisoara

PostPosted: Thu Jan 24, 2008 10:19 am    Post subject: Reply with quote

Iti multumesc pentru promtitudine! sign0188
In majoritatea imaginilor cu discusi in acvarii sterile "apare" cate un filtru-burete. Acesta a fost rationamentul dupa care am ales acest tip de filtru. Sa fie folosit din ratiuni pur economice (multe acvarii mad0228) sau chiar "isi face treaba"?
Nefiind presat de timp, am tinut ca apa sa fie curata pentru a nu "importa" boli sau alte ciudatenii animal0017. Ajutorul am incercat sa il dau cu Nitrivec. Sa fie de ajuns doua saptamani in conditiile astea? Saptamana viitoare m-am gandit sa iau pestii.
La 12-15 pui m-am gandit si eu, urmand sa fac o selectie in functie de cum se dezvolta (sa nu spun care scapa sick0010 ). Cati discusi adulti pot sa pastrez in 200 ltr?
_________________
Totul e in apa......
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Thu Jan 24, 2008 10:31 am    Post subject: Reply with quote

Cred ca ar fi ok un vol de 50l pentru un discus adult.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Thu Jan 24, 2008 12:42 pm    Post subject: Reply with quote

Filtrul cu burete se foloseste in bazinele de reproducere, pantru a evita "aspirarii" puilor. Cum multe poze sunt tocmai in astfel de bazine confuzia este perfect justificata. Calitatea filtrarii este ceva mai mult decat nimic, dar cum se impun schimburi deosebit de dese, problema se rezolva.
Intr-un bazin neplantat, poti aloca cca 30l apa / discus adult. Daca folosesti si specii complementare, pune-i si pe acestia la calcul. Atentie la introducerea altor specii: temperamentul este crucial.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Jan 24, 2008 3:18 pm    Post subject: Reply with quote

mmdiscus wrote:
Cred ca ar fi ok un vol de 50l pentru un discus adult.
oho... asta e chiar boierie... ii fericesc pe discusii cu un astfel de volum la dispozitie... din pacate, multi dintre noi (inclusiv eu) nu prea respectam acest raport... animal0028
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
cristim
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 18 Nov 2007
Posts: 110
Location: Timisoara

PostPosted: Thu Jan 24, 2008 6:12 pm    Post subject: Reply with quote

la maxim 8 ma gandeam si eu
_________________
Totul e in apa......
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Thu Jan 24, 2008 7:55 pm    Post subject: Reply with quote

Cristim a scris "am cumparat un acvariu 75/50/55",ar fi un vol de 206 dar volumul util nu depaseste 180l pentru ca nu poti umple acvariul pina la "buza".
Dupa cum imi spunea si Dragosdiscus merg 8-10 pui in acest volum dar eu ramin la parerea ca la maturitate in acvariul lui Cristim ar sta mai bine numai doua perechi.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
cristim
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 18 Nov 2007
Posts: 110
Location: Timisoara

PostPosted: Wed Jan 30, 2008 1:29 am    Post subject: Reply with quote

Acvariu e in continuare la ciclat cu cei 2 corydoras animal0028 animal0028 (de 2 1/2 sapt)
Azi am observat in apa cateva "foitze" albicioase transparente. Cred ca sunt formatiuni de bacterii inmultite in exces, depuse undeva si apoi desprinse.
- sa fie altceva?
- sunt bacterii folositoare (denitrificatoare)?
- e ciclul normal?
- sa fac ceva?
- in patru zile pot sa bag discusi?
_________________
Totul e in apa......
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Jan 30, 2008 1:52 am    Post subject: Reply with quote

cel mai probabil este ceea ce banuiesti. de obicei astea apar pe furtunele filtrelor externe... si se desprind daca filtrul a fost oprit mai mult de o jumatate de ora...
cristim wrote:
- in patru zile pot sa bag discusi?

sigur (pe raspunderea ta icon_mrgreen).
acum pe bune: depinde de ce zice testele. pentru experimentati, privirea si mirosul sunt suficiente... icon_lol
acum, chiar ca pe bune: ai grija, cand ii bagi sa le faci transferul f f lent. s-ar putea sa ai un ph mai mare in apa asta decat in cea din bazinul "rodat".
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
cristim
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 18 Nov 2007
Posts: 110
Location: Timisoara

PostPosted: Thu Jan 31, 2008 1:11 am    Post subject: Reply with quote

Intr-adevar e un exces de bacterii! Se desprind de pe filtre.
Cred ca de vina este Nitrivecul.
_________________
Totul e in apa......
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
cristim
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 18 Nov 2007
Posts: 110
Location: Timisoara

PostPosted: Wed Feb 06, 2008 12:52 am    Post subject: Reply with quote

M-am "riscat" si am bagat patru Malboro White Faces ca ne %-6 centrimetri si urmeaza cativa leoparzi.
Din experienta voastra cam cat dureaza adaptarea discusiilor intr-un acvariu nou, fara substrat si plante ?
I-am bagat sambata si inca nu par sa se fi adaptat. Nu mananca si sunt inca tare speriosi. Mai nou am observat ca si-au pierdut si din culoare.
_________________
Totul e in apa......
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Wed Feb 06, 2008 8:52 am    Post subject: Reply with quote

Timpul necesar adaptarii depinde in cea mai mare masura de cat de asemanatoare sunt conditiile pe care le oferi cu cele in care au fost crescuti. Afla parametrii chimici ai apei din care provin si hrana administrata. O alta conditie ar fi si varietatea: un pigeon de exemplu (varietate mai veche, mai putin mofturoasa) se adapteaza mult mai repede decat un san merah de ex. Numarul de exemplare este si el important: sunt numai 4 buc., departe de ideea de card.
Schimbarea conditiilor genereaza si timiditatea. Uite un exemplu: am schimbat tipul de iluminare (spectrul) si de cateva zile sunt speriosi (de unde pana acum, pe veterani trebuia sa-i dau la o parte cand aspiram substratul.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
cristim
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 18 Nov 2007
Posts: 110
Location: Timisoara

PostPosted: Wed Feb 06, 2008 9:50 am    Post subject: Reply with quote

I-am luat de la un petshop la o zi dupa ce au fost importati. Parametrii ape din tara de origine nu am cum sa-i aflu.
Inepe sa ma ingrijoreze faptul ca nu mananca (acvariul fiind fara substrat vad cantitatea de mancare ramasa, deci ma indoesc ca mananca pe ascuns), dar mai ales faptul ca si-au pierdut din intensitatea culorii. Cand i-am adus, la fel s-au "decolorat" (dar atunci aveam o explicatie) dar si-au revenit si au capatat o culoare rosu aprins. Acum s-a pierdut intensitatea culorii si nu stiu din ce cauza.
Trebuie sa fac ceva? Am schimbat 30% din apa aseara dar nu par sa isi revina.
_________________
Totul e in apa......
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Feb 06, 2008 10:26 am    Post subject: Reply with quote

1. nu le mai da sa manance (scoate si resturile ramase).

2. pune niste aqutan (cf. instructiunilor).

3. nu mai schimba apa vreo 2 - 3 zile.

4. ce temperatura are apa?
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group