Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Cateva pareri despre ce neoane sa pun la discusi ! PLS !
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Just4one
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 26 Dec 2009
Posts: 29
Location: ORADEA

PostPosted: Sat Dec 26, 2009 2:53 pm    Post subject: Cateva pareri despre ce neoane sa pun la discusi ! PLS ! Reply with quote

Salutare, recent mi-am rearanjat acvariul si am renuntat la plante e un acvariu de 250 litri 100 x 50 x 50 ca substrat e pietre de rau granulatie destul de mare, o buturuga naturala mare, perdea de aer in spate si fundal negru si in spate si pe laterale. si dupa ce vad parametrii stabili ai apei urmeaza sa pun si vreo 10 discusi.

as avea nevoie de sfaturi pentru ce neoane sa optez. Nu tin plante insa vreau ca culorile pestilor sa fie bine scoase in evidenta. Cati W total recomandati si care neoane. repet nu am plante! am renuntat la ele.

mersi icon_smile


Last edited by Just4one on Sat Dec 26, 2009 9:56 pm; edited 1 time in total
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
harry-ab
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 195
Location: Sebes-Alba

PostPosted: Sat Dec 26, 2009 3:02 pm    Post subject: Reply with quote

Parerea mea e sa pui un singur tub de 30W, e suficient pentru pesti daca alegi o culoare potrivita. Poti opta pt un Aquael sau mai bine un TLD 865.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
elgreco
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 206
Location: Tulcea

PostPosted: Sat Dec 26, 2009 3:55 pm    Post subject: Reply with quote

harry-ab wrote:
[...] Poti opta pt un Aquael sau mai bine un TLD 865.

Salutare Harry,
probabil ai vrut sa scrii Aquarelle sau Aquaglo si din graba a iesit Aquael.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Just4one
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 26 Dec 2009
Posts: 29
Location: ORADEA

PostPosted: Sat Dec 26, 2009 4:18 pm    Post subject: Reply with quote

Cunosc dimensiunile am deja instalatia am 4 drossere electronice de 36W la neoane de 30W ma gandeam dalea si am momentant insa sunt vechi si is 830 si 840.

Insa acum cum ziceam vreau sa pun neoane care sa scoata in evidenta culorile pestilor. Pot pune 2,3,4 neoane cate e necesar, nu conteaza marca sau pret care is mai bune si scot fac pestii sa arate mai bine. astept in continuare pareri, mersi
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Sat Dec 26, 2009 11:06 pm    Post subject: Reply with quote

harry-ab wrote:
Parerea mea e sa pui un singur tub de 30W, e suficient pentru pesti daca alegi o culoare potrivita. Poti opta pt un Aquael sau mai bine un TLD 865.

Subscriu la ce a spus harry-ab, cu o notificare:Aquarelle sau Aqua Glo, dar ai grija ca astea fac algele sa se simta excelent.
Eu la 180l am 2X30W Osram 865.
Si e lumina destula si naturala, fara a influenta culorile pestilor.
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Just4one
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 26 Dec 2009
Posts: 29
Location: ORADEA

PostPosted: Sun Dec 27, 2009 4:51 pm    Post subject: Reply with quote

Pana la urma am ales sa merg pe un POWER GLO 30W si urmeaza sa cumpar si un LIFE GLO tot 30W ...

Va fi suficient un POWER GLO si un LIFE GLO total 60W pentru 250 litri 100 x 50 x 50 cum lam descris si mai sus, poster negru si in spate si pe laterale, pietris de rau, buturuga mare, perdea de aer momentant ancistrusi, corydoras diferite specii, gibiceps si urmeaza vreo 10 DISCUSI... si voiam ceva ce sa intensifice culorile, fara plante pentru ca vreau sa folosesc cat mai putine solutii in apa.

E suficient ?! sau sa mai pun si un 830 / 840 in plus ?!


mersi pt raspunsuri icon_smile
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
harry-ab
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 195
Location: Sebes-Alba

PostPosted: Sun Dec 27, 2009 5:07 pm    Post subject: Reply with quote

Intradevar, din greseala mi-a iesit Aquael in loc de Aquarelle. Scuzele de rigoare.
In privinta ultimului post...de ce nu mai adaugi doua tuburi si faci un bazin plantat?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Just4one
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 26 Dec 2009
Posts: 29
Location: ORADEA

PostPosted: Sun Dec 27, 2009 7:45 pm    Post subject: Reply with quote

harry-ab wrote:
Intradevar, din greseala mi-a iesit Aquael in loc de Aquarelle. Scuzele de rigoare.
In privinta ultimului post...de ce nu mai adaugi doua tuburi si faci un bazin plantat?


am mai avut bazin plantat => fertilizare la radacini / substrat, fertilizare lichida (micro), fertilizare lichida (macro) + CO2 fara astea e cam o joaca doar poate sa creasca sau nu, iar cu alea is bani investiti periodic, is multe solutii adaugate in bazin + e mai dificil sa sifonezi bine substratul cu plante in acvariu....
asa ca am zis varianta simpla cu care sa arate si sa iasa bine in evidenta cu investitii si batai de cap mai putine....

dar acum revenind la neoane is bune POWER GLO si LIFE GLO? sau trebuia sa iau AQUA GLO, doar ca mi sa parut mai intens powerul mai luminos mai puternic....
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
elgreco
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 206
Location: Tulcea

PostPosted: Sun Dec 27, 2009 8:03 pm    Post subject: Reply with quote

Just4one wrote:
dar acum revenind la neoane is bune POWER GLO si LIFE GLO? sau trebuia sa iau AQUA GLO, doar ca mi sa parut mai intens powerul mai luminos mai puternic....


daca tot nu mai ai plante, scoate si pietrisul de rau si pui doar un aquarelle de 18 w. discusul nu este un peste inebunit dupa lumina puternica ba dimpotriva aceasta il va stresa.
gama glo de la hagen este scumpa si nu merita investitia pentru un acvariu neplantat.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Just4one
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 26 Dec 2009
Posts: 29
Location: ORADEA

PostPosted: Sun Dec 27, 2009 8:07 pm    Post subject: Reply with quote

elgreco wrote:
Just4one wrote:
dar acum revenind la neoane is bune POWER GLO si LIFE GLO? sau trebuia sa iau AQUA GLO, doar ca mi sa parut mai intens powerul mai luminos mai puternic....


daca tot nu mai ai plante, scoate si pietrisul de rau si pui doar un aquarelle de 18 w. discusul nu este un peste inebunit dupa lumina puternica ba dimpotriva aceasta il va stresa.
gama glo de la hagen este scumpa si nu merita investitia pentru un acvariu neplantat.


Stiu ca nu prea ii place lumina puternica insa am zis renunt la plante fac ceva mai simplu dar de efect adik ceva ce sa intensifice culorile discusilor si a pestilor din acvariu simplu si de efect, la final am sa pun poze.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
hobbydiscus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 13 Sep 2007
Posts: 218
Location: BUCURESTI MILITARI

PostPosted: Sun Dec 27, 2009 8:13 pm    Post subject: Reply with quote

era mai cool cu niste lampi metal halide icon_mrgreen
_________________
hobbydiscus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Just4one
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 26 Dec 2009
Posts: 29
Location: ORADEA

PostPosted: Sun Dec 27, 2009 8:14 pm    Post subject: Reply with quote

hobbydiscus wrote:
era mai cool cu niste lampi metal halide icon_mrgreen


tu faci misto amu... hai mai chiar asa exagerat is 2 tuburi de 30W ? :| la 250l ?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
hobbydiscus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 13 Sep 2007
Posts: 218
Location: BUCURESTI MILITARI

PostPosted: Sun Dec 27, 2009 8:25 pm    Post subject: Reply with quote

am glumit si eu putin icon_biggrin poti pune cate neoane doresti si ce brand doresti. acum depinde la confortul cui te gandesti la al tau sau al pestilor? ai fost sfatuit sa optezi pt o lumina slaba pt ca asa se vor simti discusii cel mai bine, dar fiecare om are gusturi si convingeri diferite.
_________________
hobbydiscus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Just4one
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 26 Dec 2009
Posts: 29
Location: ORADEA

PostPosted: Sun Dec 27, 2009 8:26 pm    Post subject: Reply with quote

ai dreptate am sa vad oricum pe parcurs cum evolueaza eu ti-am zis la ce ma-m gandit icon_razz
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Sun Dec 27, 2009 8:56 pm    Post subject: Reply with quote

Daca pui lumina prea puternica sar putea sa ai niste pesti frumos colorati dar care stau mai mult pe fundul acvariului.
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group