Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

ciudat!!!
Goto page Previous  1, 2
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical
View previous topic :: View next topic  
Author Message
tase.razvan
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 310
Location: Bucuresti Giurgiului

PostPosted: Fri Dec 25, 2009 11:28 am    Post subject: Reply with quote

sorinhc wrote:
neica wrote:
Metronidazol gasesti la farmacia umana. 30 de comprimate costa 1.8 Ron (18000 lei vechi).


Eu nu am mai gasit Metronidazolul romanesc si am cautat pe la 4-5 farmacii. Daca nu gasesti poti sa inlocuesti cu "cel de afara" numai ca este mai scump (7-9 lei).


Flagyl si costa 8 lei, o pastila la 20L de apa ridicarea temperaturii pana la 33-34G,a doua zi scoti cam 40%din cantitatea totala a apei ,pui iar doza de Flagyl si tot asa timp de o saptamana !
Pestii mei isi revin imedit cu acest tratament
Atentie : pastila o dizolvi in apa calduta nu fierbinte pentru ca isi pierde efectul si din proprietati !
Atentie : poate decicla acvariul si schimba proprietatile apei....nu este recomandat in plantat

Nu aplica tratamentul in combinatie cu alte medicamente
Bafta
_________________
-->KlicK Pentru Albumul Cu Discusii Mei<--
_________________
Contact : 0762 / 932 /932 Mail : tase.razvan@yahoo.com
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
dintele
New entry
New entry


Joined: 01 Nov 2009
Posts: 5
Location: sibiu

PostPosted: Fri Dec 25, 2009 11:40 am    Post subject: salut Reply with quote

as putea sa te ajut eu cu metro romanesc daca vreio si nu e urgent eu inca mai gasesc in sibiu la farmaci adresa mea de mail ilie_luca @yahoo.com daca crezi ca te pot ajuta o fac cu cea mai mare placere
(eu ajung luni in buc ................daca vrei)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Fri Dec 25, 2009 12:21 pm    Post subject: Mergi pe metronidazol. Reply with quote

Eu zic sa mergi pe varianta cu metronidazol!
La mine a dat mereu rezultate si nici nu decicleaza.
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
tiutiu_liviu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 06 Dec 2009
Posts: 69
Location: Motru, Gorj

PostPosted: Fri Dec 25, 2009 1:40 pm    Post subject: Multumesc MULT Reply with quote

multumesc tuturor, cred ca o sa merg pe metronidazol, dar mai astept 1 zi doua, ca ii vad ok, mananca toti, nu am probleme deocamdata (sper sa nu fie)...astazi am schimbat cam 20% din apa si am pus sare neiodata 1 lingurita la 10 litri de apa...eu zic sa ii mai monitorizez doua zile asa, si daca apare ceva neplacut sa incep cu metronidazol...voi ce ziceti?

@tase.razvan...multumesc de sfat, dar nu vreau sa dau si de alta belea, sa deciclez acvariul:)...aia imi mai lipsea. multumesc oricum de sfat..

metronidazol gasesc in farmaciile din oras, am chiar si acasa! e mai la indemana icon_biggrin

Multumesc inca odata tuturor!
_________________
In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Dec 25, 2009 3:59 pm    Post subject: Re: Multumesc MULT Reply with quote

tiutiu_liviu wrote:


@tase.razvan...multumesc de sfat, dar nu vreau sa dau si de alta belea, sa deciclez acvariul:)...aia imi mai lipsea. multumesc oricum de sfat..

metronidazol gasesc in farmaciile din oras, am chiar si acasa! e mai la indemana icon_biggrin

Multumesc inca odata tuturor!


Din cate stiu nu decicleaza si poti sa-l folosesti si in plantat.
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
neica
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 252
Location: Dr.Tr. Severin

PostPosted: Sat Dec 26, 2009 3:57 pm    Post subject: Reply with quote

metro nu decicleaza acvariul. Singura problema e ca in timp bolile dezvolta o rezistentza si nu mai are in timp metro un rezultat asa de bun
_________________
Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Sat Dec 26, 2009 8:55 pm    Post subject: Reply with quote

Daca ai pesti care nu maninca stau retrasi si au fecale albe-transparente nu mai sta sa astepti ca poate , poate se vindeca singuri deoarece se intimpla foarte rar lucrul asta .
Tratamentul are rezultate mult mai bune daca e facut imediat ce a inceput boala . Daca lasi pestele sa nu manince o saptamina - doua si dupa acea incepi tratamentul sansele sa il vindeci scad mult indiferent daca folosesti flagellol , metronidazol ,spirohexol sau orice medicaqmnet vrei tu . De asta de cele mai multe ori cind un tratament contra flagelatelor da gres nu e medicamentul de vina ci modul cum a fost facut tratamentul .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
tiutiu_liviu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 06 Dec 2009
Posts: 69
Location: Motru, Gorj

PostPosted: Mon Dec 28, 2009 3:53 pm    Post subject: am inceput Reply with quote

am inceput tratametul astazi cu flagyl, am pus 7 pastile la 140 l...sper sa am rezultate pozitive!!! cate zile sa fac tratamentul? trebuie sa bag si piatra de aer pe timpul tratamentului? ca filtrare am un aqua clear 70-1135l/h (cascada) care face valuri deasupra apei...mai are rost piatra de aer? multumesc mult!!!

Liviu
_________________
In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Mon Dec 28, 2009 4:31 pm    Post subject: Re: am inceput Reply with quote

tiutiu_liviu wrote:

cate zile sa fac tratamentul?
Liviu

Pina pestii incep sa manince si sa nu mai faca fecale albe + inca vreo 2-3 zile minim dupa acea .

Daca vezi ca pestii incep sa respire rapid sau la suprafata apei baga si piatra .Deasemanea daca ridici si temperatura la peste 32 de grade cum te sfatuiesc sa faci e indicat sa bagi si piatra de aer deoarece aproape sigur va fi nevoie .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
tiutiu_liviu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 06 Dec 2009
Posts: 69
Location: Motru, Gorj

PostPosted: Mon Dec 28, 2009 5:12 pm    Post subject: Re: am inceput Reply with quote

dragos wrote:
tiutiu_liviu wrote:

cate zile sa fac tratamentul?
Liviu

Pina pestii incep sa manince si sa nu mai faca fecale albe + inca vreo 2-3 zile minim dupa acea .

Daca vezi ca pestii incep sa respire rapid sau la suprafata apei baga si piatra .Deasemanea daca ridici si temperatura la peste 32 de grade cum te sfatuiesc sa faci e indicat sa bagi si piatra de aer deoarece aproape sigur va fi nevoie .


acum am bagat si piatra de aer, am vazut ca un discus statea culcat asa pe o planta icon_frown( ce sa aiba?? o fi de la medicament?c e are???

EDIT: si-a revenit, acum mananca..
_________________
In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group