Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

probleme cu respiratia

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical
View previous topic :: View next topic  
Author Message
soringeorge2003
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 27 Jul 2009
Posts: 44
Location: Constanta

PostPosted: Sat Dec 19, 2009 2:42 pm    Post subject: probleme cu respiratia Reply with quote

salut si sarbatori fericite!
Revin cu un nou topic , pentru ca, sa nu stau linisiti un discus s-a imbolnavit din nou, este un blue diamond, de 13-14 cm.
Simptome : este inchis la culoare , deci ceva il streseaza, sta in jetul de aer de la filtru extern si inghite bulele de aer, corpul are un tremur ceva gen inainte inapoi, ca sa folosesc o figura de stil , cum tremura motorul tractorului, din problematica citita imi dau cu parerea de amator ca are probleme cu branhiile, dar din cate am vazut parca le tine deschise pe ambele, voi face o observare mai indelungata si mai atenta.
Astept pareri si rog ajutor.
bazinul este steril, 29 de grade , curat, mai am inca 8 discusi care nu au nici unul astfel de simptome.Mananca din ce am vazut eu normal, mixtura, inima de vita , granule fulgi si fulgi de spirulina.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Sat Dec 19, 2009 2:58 pm    Post subject: Reply with quote

Ai introdus pesti de curand in acvariu?
Are cumva pete pe corp sau pe inotatoare?
De ce zici ca are probleme cu respiratia?
Respira repede?
Poze de calitate daca poti pune ar fi perfect.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
soringeorge2003
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 27 Jul 2009
Posts: 44
Location: Constanta

PostPosted: Sat Dec 19, 2009 3:10 pm    Post subject: precizari Reply with quote

pestii ii am din mai , luati de mici, nu au nici un fel de alte simptome sau probleme pe corp, nu am introdus nici un peste de mai mult de o luna, iar acum o luna am introdus un pui mic de beta un mascul,
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
soringeorge2003
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 27 Jul 2009
Posts: 44
Location: Constanta

PostPosted: Sat Dec 19, 2009 6:59 pm    Post subject: Re: probleme cu respiratia Reply with quote

soringeorge2003 wrote:
salut si sarbatori fericite!
Revin cu un nou topic , pentru ca, sa nu stau linisiti un discus s-a imbolnavit din nou, este un blue diamond, de 13-14 cm.
Simptome : este inchis la culoare , deci ceva il streseaza, sta in jetul de aer de la filtru extern si inghite bulele de aer, corpul are un tremur ceva gen inainte inapoi, ca sa folosesc o figura de stil , cum tremura motorul tractorului, din problematica citita imi dau cu parerea de amator ca are probleme cu branhiile, dar din cate am vazut parca le tine deschise pe ambele, voi face o observare mai indelungata si mai atenta.
Astept pareri si rog ajutor.
bazinul este steril, 29 de grade , curat, mai am inca 8 discusi care nu au nici unul astfel de simptome.Mananca din ce am vazut eu normal, mixtura, inima de vita , granule fulgi si fulgi de spirulina.

Am mai facut observari are momente cand sta langa jet nu tot timpul.
Scuze am dat qaute in loc de edit.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Sat Dec 19, 2009 9:33 pm    Post subject: Reply with quote

Pune ceva poze.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun Dec 20, 2009 12:27 am    Post subject: Reply with quote

Ar fi interesant de aflat ce face daca opresti aerul cateva minute. Tremurul se datoreaza cumva inotului impotriva curentului iesit din filtru?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
soringeorge2003
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 27 Jul 2009
Posts: 44
Location: Constanta

PostPosted: Mon Dec 21, 2009 12:56 pm    Post subject: sal Reply with quote

citit prin posturile de la cabinet medical, am aplicat metoda cu sarea 1 lingura la 10 litri, de 2 zile este deschis la culoare ca inainte, poate il supara ceva , caci cu o zi inainte am facut schimbul de apa. In prezent nu l-am mai vazut sa stea in jetul de aer, tremurul se poatesa fi fost de la jet caci langa evacuarea de la filtru extern mai am un filtru extern cu uv fun 3, poate el se juca, chiar il amuza, iar pe mine ma ingrijorat.
O sa urmaresc in continuare pestele si va tin la curent. Apropo ca dezinfectant pentru apa pe care o adaug la schimbul de apa ce recomandati, pentru ca, nu am un osmozor si nu se intrevede o achizitie in viitor.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group