Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

dilema!
Goto page Previous  1, 2
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale
View previous topic :: View next topic  
Author Message
tase.razvan
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 310
Location: Bucuresti Giurgiului

PostPosted: Mon Dec 21, 2009 11:13 am    Post subject: Reply with quote

Totul depinde de mediul in care au fost crescuti
_________________
-->KlicK Pentru Albumul Cu Discusii Mei<--
_________________
Contact : 0762 / 932 /932 Mail : tase.razvan@yahoo.com
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
tiutiu_liviu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 06 Dec 2009
Posts: 69
Location: Motru, Gorj

PostPosted: Mon Dec 21, 2009 11:20 am    Post subject: Reply with quote

tase.razvan wrote:
Totul depinde de mediul in care au fost crescuti


da, ai foarte mare dreptate!
au fost crescuti intr-un steril, erau in jur de 20 de pui! erau unii muuult mai mici de cat astia, bineinteles ca i-am luat pe cei mai mari...l-am si intrebat de ce sunt mult mai micuti ceilalti...si mi-a zis ca de fiecare data masculii cresc mai repede decat femelele si ca astia care i-am luat eu s-ar putea sa fie mai mult ca sigur masculi! asta a fost raspunsul....voi ce credeti? Multumesc
_________________
In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Mon Dec 21, 2009 12:54 pm    Post subject: Reply with quote

tiutiu_liviu wrote:
...si mi-a zis ca de fiecare data masculii cresc mai repede decat femelele si ca astia care i-am luat eu s-ar putea sa fie mai mult ca sigur masculi! asta a fost raspunsul....voi ce credeti?

Vrajeli. Doar cel mai mare, seful, care mananca pe apucate, va fi aproape sigur mascul, restul cresc dupa cat sunt de jmecheri si stiu sa infulece fara sa tina cont de ce se intampla in jurul lui.
Dar nici asta nu e o regula. Eu am avut unul atat de rau incat atunci cand le dadeam de mancare, principala lui preocupare era sa ii alunge pe toti de la mancare. Atata alerga dupa ei incat ramanea ultimul sa manance. A ramas pitic. icon_mrgreen
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
tase.razvan
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 310
Location: Bucuresti Giurgiului

PostPosted: Mon Dec 21, 2009 1:08 pm    Post subject: Reply with quote

[quote="mariusvlad"]
tiutiu_liviu wrote:
...si mi-a zis ca de fiecare data masculii cresc mai repede decat femelele si ca astia care i-am luat eu s-ar putea sa fie mai mult ca sigur masculi! asta a fost raspunsul....voi ce credeti?

Vrajeli.

Nare nici o treaba ca-i mascul si a crescut mai mare,pana la urma un om e mai mic,altui mai mare, asta ce inseamna ca unul a mancat mai mult si celalalt care e pitic e fetita fara pofta de mancare

In orice acvariu cineva trebui sa fie seful
Fiind cel mai puternic v-a manca cel mai mult,pe ceilalti alergandu-i de la masa,
Vor papa ceva mai putin si vor ramane mai micuti !!!
Apropo cand sunt mai mititei ,incearca sa le oferi mai multe mese pe zi si cat mai diversificata
_________________
-->KlicK Pentru Albumul Cu Discusii Mei<--
_________________
Contact : 0762 / 932 /932 Mail : tase.razvan@yahoo.com
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
tiutiu_liviu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 06 Dec 2009
Posts: 69
Location: Motru, Gorj

PostPosted: Mon Dec 21, 2009 2:32 pm    Post subject: :) Reply with quote

asta am zis si eu,ca nu are de unde sa stie el ca, cei mari sunt masculi si cei mici sunt femele...aiurea!
@mariusvlad : icon_smile)asta al meu nu e chiar asa, cum a fost al tau icon_lol icon_lol ...tin sa iti zic, ca si ceilalti se mai bat asa cateodata pe mancare...nu stiu ce au...
@tase.razvan : in legatura cu mancarea, da, le dau de multe ori pe zi, fac schimburi de apa zilnice cate 10 litri/zi...zic eu ca este de ajuns..nu?

P.S: icon_biggrin astazi au depus rasborele in acvariu comun...au papat si ei cateva icre icon_lol (hrana vie icon_lol )

Multumesc,
Liviu
_________________
In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
discus_mania
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 13 Oct 2009
Posts: 36
Location: Segarcea.Dolj

PostPosted: Tue Dec 22, 2009 1:15 am    Post subject: sal Reply with quote

liviu pestii care ii ai u sunt blue nu red.varsta e cam de 4 luni.banuiesc ca sunt puii de la profesor.daca ti-a zis ca mancau inima de vita la el...desi nu cred...sa nu crezi.exemplarele alese de u nu sunt cele mai mari din tura ci cele mai mari pe care le-ai gasit u acolo:)).baga mancare de calitate in ei si nu mai fa schimburi zilnice de apa daca ii ti in plantat si e stabil.poti sa faci si la 3 zile schimbul/ai grija cu celelate specii de pestii pe care le ai pe acolo sa nu suprapopulezi
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
tiutiu_liviu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 06 Dec 2009
Posts: 69
Location: Motru, Gorj

PostPosted: Tue Dec 22, 2009 9:28 am    Post subject: Re: sal Reply with quote

discus_mania wrote:
liviu pestii care ii ai u sunt blue nu red.varsta e cam de 4 luni.banuiesc ca sunt puii de la profesor.daca ti-a zis ca mancau inima de vita la el...desi nu cred...sa nu crezi.exemplarele alese de u nu sunt cele mai mari din tura ci cele mai mari pe care le-ai gasit u acolo:)).baga mancare de calitate in ei si nu mai fa schimburi zilnice de apa daca ii ti in plantat si e stabil.poti sa faci si la 3 zile schimbul/ai grija cu celelate specii de pestii pe care le ai pe acolo sa nu suprapopulezi


salut(tibi cred), da sunt puii de la profesor...pai nu puteam sa ii iau pe ceilalti...erau cu mult mai micuti decat astia...la vreo 2-3 cm...tu i-ai vazut?
o sa fac schimburi de apa din 2 in 2 zile...cred ca e ok asa!
referitor la speciile care le am in acvariu...momentam am in acvariu pe langa discusi, 20 neoni, 8 rasbora, si 3 ancistrusi micuti..aaa si 2 melci pomaceea!!!
_________________
In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
discus_mania
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 13 Oct 2009
Posts: 36
Location: Segarcea.Dolj

PostPosted: Wed Dec 23, 2009 10:28 pm    Post subject: sal Reply with quote

e ok.daac mai intentionezi sa mai achizitionezi discusi sa nu mai bagi nimic in acvariu.eu i-am vazut de cand i-a adus profesorul(pe toti).ai ales bine ce ai ales dar inaintea ta au mai fost cativa si mai mari.asa ca sa stii si u de acum incolo cand cumperi discusi nu cumperi la spartul targului(nu zic neaparat ca u ai facut-o) iar daca de exemplu vezi discrepante foarte mari intre frati inseamna ca ceva nu este in regula/asta e parerea mea daca alti colegi cred alceva ma pot contrazice
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
tiutiu_liviu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 06 Dec 2009
Posts: 69
Location: Motru, Gorj

PostPosted: Thu Dec 24, 2009 9:40 am    Post subject: Re: sal Reply with quote

discus_mania wrote:
e ok.daac mai intentionezi sa mai achizitionezi discusi sa nu mai bagi nimic in acvariu.eu i-am vazut de cand i-a adus profesorul(pe toti).ai ales bine ce ai ales dar inaintea ta au mai fost cativa si mai mari.asa ca sa stii si u de acum incolo cand cumperi discusi nu cumperi la spartul targului(nu zic neaparat ca u ai facut-o) iar daca de exemplu vezi discrepante foarte mari intre frati inseamna ca ceva nu este in regula/asta e parerea mea daca alti colegi cred alceva ma pot contrazice


pai si tu tibi, daca stiai de ce nu mi-ai spus si mie:) ...asteptam pana scoteai tu ponte...
Multumesc,
Liviu
_________________
In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group