Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

probleme cu un discus
Goto page 1, 2, 3  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical
View previous topic :: View next topic  
Author Message
radu777
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 246
Location: Sibiu

PostPosted: Tue Dec 15, 2009 2:54 pm    Post subject: probleme cu un discus Reply with quote

buna ziua tuturor,

de vreo 4 zile am probleme cu un peste. refuza mancarea cam de o saptamana si acum cateva zile am vazut si "ceva" atarnand din branhii. putea fi mucus ? n-am reusit sa surprind acel ceva dar pelicula transparenta care acopera branhiile se vede albicioasa si parca mult iesita in afara branhiilor. stie cineva care ar putea fi cauza? si un tratament daca se poate...

atasez si niste poze cu pestele respectiv

http://img196.imageshack.us/i/dscf7189.jpg/
http://img44.imageshack.us/i/dscf7192.jpg/
http://img686.imageshack.us/i/dscf7209.jpg/
http://img44.imageshack.us/i/dscf7232u.jpg/

sau http://img196.imageshack.us/gal.php?g=dscf7189.jpg

va multumesc!
_________________

ai mei
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Tue Dec 15, 2009 3:28 pm    Post subject: Reply with quote

Tu poti sa iti dai seama cel mai bine daca chestia acea este mucus sau altceva .Daca e mucus e secretat de peste din cauza a ceva ce ii irita branhiile . Cauze pot fi mai multe :
1. Cea mai intilnita cauza sunt viermii de branhii de genul gyrodactilus sau dactylogirus (scuze daca nu le-am scris denumirea corect) si se trateaza cu diverse medicamente .Eu am folosit dactymoor cf prospect si a dat rezultate bune dar mai sunt si alte medicamente de la diverse alte firme (numele la majoritatea medicamentelor contra viermilor de branhii incepe cu gyro....) sau se poate folosi formol . La aceste medicamente (exceptind formolul sau medicamentele pe baza de formol ) e bine sa pui si 5mg( 1 lingurita ) de sare / 10 litri apa deoarece ajuta la eliminarea mucusului
2. O alta cauza ar putea fi de natura mecanica sau datorita numarului mare de infuzori din acvariu caz in care se poate vindeca prin schimburi masive de apa sau daca sunt infuzori in acv prin filtrare cu uv-c . Daca ceilalti discusi din acvariu sunt ok nu cred sa fie asta cauza totusi .
3. Inca o cauza ar putea fi o infectie bacteriana caz in care poti folosi bactopur + sare sau alte medicamente contra bacteriilor . Totusi in cazul infectiilor bacteriene ar trebui sa fie afectate si aripioarele si din cite se vede in poze nu cred ca e cazul la tine .

Eu tind sa cred ca de vina sunt totusi viermii branhiali (deci varianta 1) Banuiesc ca discusul respectiv respira si accelerat si probabil din cind in cind nu isi foloseste ambele branhii . Din cite se vede e destul de tare afectat asa ca daca vezi ca se sufoca inainte de tratament ar fi bine sa ii faci o baie de scurta durata cu sare pt a elimina mucusul care nu ii da voie sa respire . In timpul tratamentului cu majoritatea medicamentelor trebuie sa ai aerare foarte buna .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Tue Dec 15, 2009 3:46 pm    Post subject: Reply with quote

Salutare Radu,


Observ ca ai facut poze.
Ala nu e mucus.
Este acea membrana protectoare despre care iti spuneam ieri.
Probabil ca a iesit spre exterior asa mult din cauza respiratiei foarte acelerate.
Fa rost de formol.
Urmeaza sfatul lui dragos si fa schimburi de apa masive, dupa care pune-le formol, deoarece praziquantel stiu ca le-ai mai dat si poate au devenit rezistenti viermii.
Doamne fereste de putrezirea branhiilor sau infectii bacteriene.

Formolul te scapa de infuzori si de toate nevertebratele din acvariu gen planarii, hidre sau alte vietati nedorite (nu cred ca are efect asupra melcilor si crevetilor, dar oricum nu cred ca ai).

Incearca pe la farmacii, desi ma indoiesc ca vei gasi.
La spital sigur gasesti.
Daca faci rost, sa ceri sfaturi de folosire.

Succes.
_________________

Symphysodon Discus


Last edited by marian4232 on Tue Dec 15, 2009 3:53 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
radu777
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 246
Location: Sibiu

PostPosted: Tue Dec 15, 2009 3:48 pm    Post subject: Reply with quote

salut dragos

da. viermii de branhii sunt la toti discusii din acvariu dar nu pare sa-i deranjeze asa mult pe ceilalti. el respira normal adica cu ambele branhii in acelasi ritm cu ceilalti discusi. am facut acum vreo luna un tratament cu dactymoor dar degeaba. probabil solutia ar fii sa fac schimburi masive de apa sau sa incerc cu formol.
_________________

ai mei
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
radu777
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 246
Location: Sibiu

PostPosted: Tue Dec 15, 2009 3:50 pm    Post subject: Reply with quote

marian4232 wrote:
Salutare Radu,


Observ ca ai facut poze.
Ala nu e mucus.



da Marian nu spuneam ca e mucus, ci doar ca nu am reusit sa surprind un moment in care ii atarna chestiile de prin branhii.
am sa incerc sa fac cum spuneti voi
va multumesc mult de tot!

,stima
_________________

ai mei
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
radu777
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 246
Location: Sibiu

PostPosted: Tue Dec 15, 2009 4:10 pm    Post subject: Reply with quote

marian4232 wrote:


Daca faci rost, sa ceri sfaturi de folosire.



din cate am inteles eu, marian, imi ziceai de formol cu o concentratie de 37%, 1 ml la 40 de l de apa, temperatura de 28. timpul tratamentului de 12 ore dupa care un schimb de 50% din apa. am omis ceva? e bine asa?
_________________

ai mei
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Tue Dec 15, 2009 4:37 pm    Post subject: Reply with quote

Da e bine asa.
Dar sa ii observi pe perioada tratamentului si oxigenarea sa fie la maxim deoarece formolul reduce cantitatea maxima ce poate exista in acvariu.
Pestii sa nu aiba rani.

Formolul sa nu prezinte formatiuni albicioase pe fundul recipientului.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
radu777
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 246
Location: Sibiu

PostPosted: Tue Dec 15, 2009 6:38 pm    Post subject: Reply with quote

ce parere aveti despre uv-ul acesta . mentionez ca vreau sa-l achizitionez pentru un acvariu rio 180. care e diferenta intre uv-h si uv-c?
_________________

ai mei
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Tue Dec 15, 2009 11:57 pm    Post subject: Reply with quote

radu777 wrote:
ce parere aveti despre uv-ul acesta . mentionez ca vreau sa-l achizitionez pentru un acvariu rio 180. care e diferenta intre uv-h si uv-c?


Eu nu am incredere in "made in China".
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Wed Dec 16, 2009 11:21 am    Post subject: Reply with quote

Daca te hotarasti la tratamentul cu formol nu ii mai face baie de scurta durata cu sare . De fapt sa nu il prinzi in mincioc deloc deoarece e posibil sa il zgirii . Daca faci tratamentul in alt acvariu nu il face macar 48 de ore dupa ce introduci pestele in noul acv. si inainte sa bagi formolul uita-te atent ca pestele sa nu aiba rani sau zgirieturi . E cam ciudat ca pestele nu respira accelerat de acea nu sunt sigur ca viermii branhiali sunt cauza ... sa speram ca nu sunt bacteriile de vina ...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Wed Dec 16, 2009 11:57 am    Post subject: Ar mai putea fi o cauza Reply with quote

Uita-te mai atent la peste si vezi daca operculii sunt dezvoltati normal.
Am avut si eu un peste cumparat fara sa ma uit atent la el si avea operculli subdezvoltati si se vedea cam la fel.Si nu era deloc bolnav!!!
Nu stiu sigur daca asta e cauza la al tau(ar fi bine).
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
radu777
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 246
Location: Sibiu

PostPosted: Wed Dec 16, 2009 1:04 pm    Post subject: Reply with quote

mie nu-mi pare a fi vorba despre operculi subdezvoltati. de cand il am, am avut odata ceva probleme cu el. nu prea manca dar dupa o tura de temperatura isi revenise si baga ca prostu... Dragos, tratamentul cu formol o sa-l fac in acvariu unde sunt toti discusii.

daca e infectie bacteriana se poate extinde sau pot aparea probleme si la ceilalti ... banuiesc ca da?!

totusi mai astept pareri despre jebo... nu foloseste nimeni uv-ul acela?

very LE: am uitat sa va mentionez... ieri am scos ultima tura de nisip din acvariu, acum nu mai e nisip pe fund si sper ca acest lucru sa ajute sa ma scap de bidiganii...
_________________

ai mei
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
radu777
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 246
Location: Sibiu

PostPosted: Wed Dec 16, 2009 1:35 pm    Post subject: Reply with quote

revin cu amanunte:

pestele sta intr-o pozitie usor inclinata cu capul in sus catre linia apei. aripioara stanga inotatoare are o taietura de vreo 5 mm adanca iar la capatul ei este un punct mai deschis.
_________________

ai mei
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Wed Dec 16, 2009 1:40 pm    Post subject: Nasol Reply with quote

Asta nu e bine...
Si din pacate, inteleg ca nu e nici varianta descrisa de mine.
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
radu777
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 246
Location: Sibiu

PostPosted: Wed Dec 16, 2009 1:40 pm    Post subject: Reply with quote

deci sa fie infectie bacteriana ?
_________________

ai mei
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3  Next
Page 1 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group