Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Ce pot avea ?
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical
View previous topic :: View next topic  
Author Message
radu_1975
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 01 Nov 2009
Posts: 76
Location: Alba Iulia

PostPosted: Tue Dec 01, 2009 6:15 pm    Post subject: Ce pot avea ? Reply with quote

Cativa discusi mai maricei de 10-12 cm stau retrasi, c-am inchisi la culoare, undeva intr-un colt al acvariului, fara sa manance si sa se miste prin acvariu. Testele de apa arata OK.
Am facut aseara un "experiment". Intr-o galeata de apa de 10 litrii am adaugat sare(topita in apa) cate 5 grame la interval de cate 2 minute, deci in total de 10 minute un total de 25 grame sare. Dupa care i-am scos si i-am pus in acvariu. Culmea, erau deschisi la culoare initiala a lor, se miscau prin acvariu si se compotau normal.
Dar astazi iarasi sunt apatici si in acelasi loc in care se aflau ieri inaintea tratamentului cu sare. Excremente filamentoase nu se vad, defapt de nici o culoare !
Ce au si ce sa le fac ? Sa fie vorba de viermi branhiali ?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Tue Dec 01, 2009 8:05 pm    Post subject: Re: Ce pot avea ? Reply with quote

radu_1975 wrote:

Am facut aseara un "experiment". Intr-o galeata de apa de 10 litrii am adaugat sare(topita in apa) cate 5 grame la interval de cate 2 minute, deci in total de 10 minute un total de 25 grame sare. Dupa care i-am scos si i-am pus in acvariu.

Nu stiu exact ce au, dar "experimentul" asta s-ar putea sa se lase cu urmari...
Trecerea de la apa sarata la cea normala se face treptat, nu cum se intelege ca ai facut tu.
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry


Last edited by puiutu on Tue Dec 01, 2009 8:16 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
radu_1975
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 01 Nov 2009
Posts: 76
Location: Alba Iulia

PostPosted: Tue Dec 01, 2009 8:14 pm    Post subject: Reply with quote

N-au stat in apa cu sare decat 10 minute. Nu cred ca au fost afectati de trecerea la apa curata, dupa un timp asa scurt. Acesti pasi i-am urmat respectand multe site-uri din tara si strinatate !
Dar daca credeti ca am gresit, spuneti-mi pentru a nu mai gresi pe viitor !
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
neica
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 252
Location: Dr.Tr. Severin

PostPosted: Wed Dec 02, 2009 8:12 pm    Post subject: Reply with quote

Sa fie cumva flagelate?
_________________
Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Mon Dec 07, 2009 9:13 am    Post subject: Reply with quote

Cresterea salinitatii nu prea aduce probleme. La scaderea ei se impune multa atentie si rabdare. Procesele osmotice sunt vitale pentru pesti, iar concentratia de saruri poate modifica sensul de migrare a moleculelor de apa. Experimentul tau le-a facut rau in mod categoric. Nu stiu ce ai citit tu in acele articole de care pomenesti, dar eu unul am gasit si multe tampenii pe net, prezentate ca emanatii stiintifice. Fi mai circumspect la sursele neconfirmate.
Pare un efect al inmultirii flagelatelor. Sare si metronidazol. Verifica sa nu apa ra aspectul de retea al mucusului, ca se schimba radical problema. Nu arata a probleme la branhii.
_________________
Hope for the best, expect the worst


Last edited by Dragosdiscus on Tue Dec 08, 2009 3:55 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mory35
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 01 Apr 2008
Posts: 105
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Dec 07, 2009 11:06 am    Post subject: ajutor! Reply with quote

salut!
verifica atent cum respira pestii(numai cu un opercul sau rapid).
daca vezi vreunul din simptomele descrise mai sus atunci viermii branhiali sunt cauza.
tratament:girodol sau sera fishtamin+sera ectopur.
bafta!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Mon Dec 07, 2009 2:49 pm    Post subject: Reply with quote

Ai mai introdus de curind pesti noi in acvariu?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mory35
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 01 Apr 2008
Posts: 105
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Dec 07, 2009 3:21 pm    Post subject: ce pot avea Reply with quote

scuze!
tratamentul pentru viermi branhiali:girodol sau sera mycopur+sera ectopur.sera fishtamin adaugi dupa ce termini tratamentul.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
radu_1975
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 01 Nov 2009
Posts: 76
Location: Alba Iulia

PostPosted: Tue Dec 08, 2009 3:45 pm    Post subject: Reply with quote

Repet ca sa intelegeti. Intr-un acvariu de 150 litrii sunt 11 discusi: 9 de 6 cm care mananca ca spartii, si 2 discusi de 8 cm care sunt c-am inchisi la culoare, nu mananca de 7 zile, stau retrasi . Acum 4 zile am inceput un tratament cu metronidazol si sare(1 ligura rasa la 10 litrii) si temperatura de 33-34 grade. Dupa aceste 4 zile de tratament, cei doi discusi sunt in acelasi stadiu, dar am obsevat ca se freaca de tot ce pot. De respirat respira cu amandoi operculii, poate un pic mai repede ca si ceilalti.
In situatia mea ce pot face ? Credeti ca au viermi branhiali ? Cate zile sa mai continui tratamentul cu metronidazol ? Sa cresc treptat concentratia de sare la 2 linguri la 10 litrii ? Sau ce anume sa mai fac pentru cei 2 discusi ?

Multumesc anticipat !
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
mory35
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 01 Apr 2008
Posts: 105
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Dec 08, 2009 3:52 pm    Post subject: ce pot avea? Reply with quote

daca se freaca exista posibilitatea sa fie viermi branhiali!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Tue Dec 08, 2009 4:01 pm    Post subject: Reply with quote

Daca acvariul este plantat, e inghesuiala mare (dupa mine).
Nu ai precizat daca discuseii sunt adusi toti odata, de unde provin.
Daca dupa 7 zile de metro (aplicat zilnic si cu schimburi de apa) nu apere o imbunatatire a starii nu-i de la flagelate. Scarpinatul poate fi efect al experientei anterioare cu bai de sare sau prezenta unor impuritati in apa pe care tu nu le vezi, dar ei, si cu excesul de mucus le simt.
Daca totusi se hranesc (o pot face si pe furis, observa-le abdomenul privit din fata) poate fi o problema de stres. Probleme de transport si transfer repetat, un zgomut mai puternic sau chiar ceva din acvariu.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
tase.razvan
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 310
Location: Bucuresti Giurgiului

PostPosted: Tue Dec 08, 2009 4:53 pm    Post subject: Reply with quote

Verifica daca cu lumina din acvariu oprita mai au aceleasi sintome
Am si eu doi leoparzi care stau la suprafata apei nu mananca ,nu innoata ca toti ceilalti etc
Cum le sting lumina cum fac alianta cu totii si mananca la fel ca si ceilalti
_________________
-->KlicK Pentru Albumul Cu Discusii Mei<--
_________________
Contact : 0762 / 932 /932 Mail : tase.razvan@yahoo.com
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
radu_1975
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 01 Nov 2009
Posts: 76
Location: Alba Iulia

PostPosted: Tue Dec 08, 2009 6:42 pm    Post subject: Reply with quote

Sunt intr-un acvariu fara plante, fiindca am scos plantele fiindca inainte de metronidazol, le-am facut si un tratament cu baktopur direct.
Intr-adevar nu a trecut prea mult timp de cand i-am adus, 10 zile.Cateva zile dupa ce i-am adus au fost OK si se hraneau, apoi .....
Au aceleasi manifestari, atat cu lumina aprinsa cat si stinsa. Dar au fost adusi impreuna cu alti discusi mai mici si care sunt OK. Doar acestia doi sunt cu probleme.
Acum sunt la 34 grade sub tratament, dar isi revin imediat cum apa e mai rece. Adica de ex:daca ii pun pe cei 2 intr-o galeata cu aceeasi apa din acvariu care se raceste treptat, dupa 1/2 ora cand apa e mai rece , e culmea se deschi la culoare. Daca ii aclimatizez apoi in acavariu, dupa ceva timp cu aceeasi apa devin se inchid la culoare. Si cand se mai misca dintr-o parte in alta a acvariului se freaca de tot ce pot si dau din cap de parca sunt rockeri si apoi dispar la locul lor .
I-am urmarit de multe zile, si chiar nu se hranesc, refuza total hrana, chiar si pe cea congelata
Deci imi recomandati, si oricum o sa fac ce-mi spuneti fiindca voi sunteti cei experimentati, sa continui tratamentul 7 zile ? Iar in privinta celor 2 ce sa fac ?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
fun_discus_2009
New entry
New entry


Joined: 29 Nov 2009
Posts: 7
Location: GALATI

PostPosted: Wed Dec 09, 2009 6:57 pm    Post subject: Reply with quote

de unde iai adus ? de la cine ?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
radu_1975
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 01 Nov 2009
Posts: 76
Location: Alba Iulia

PostPosted: Thu Dec 10, 2009 11:26 am    Post subject: Reply with quote

Sincer nu sunt un mare expert in cresterea discusilor, ci doar un incepator, deci nu pot sa zic ca e vina celui care mi-a vandut discusii. Nu-mi sta in caracter sa dau vina pe altii.
Undeva am gresit sau asa a fost sa fie ! Desi nu l-am vazut in viata mea atat timp cat omul a fost corect, si majoritatea discusilor cumparati de la el sunt OK, ar fi culmea acum sa zic de la cine, si sa-i stric prin prostia mea afacerea omului (vanzatorului). Asta NU !
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group