Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

fecale filamentoase

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical
View previous topic :: View next topic  
Author Message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Wed Nov 25, 2009 7:22 pm    Post subject: fecale filamentoase Reply with quote

Salut . Am un discus care are de ceva timp (de vreo 3-4 zile) fecale foarte filamentoase si inchise la culoare . Astazi toata ziua i-au atirnat dupa el iar anusul pare umflat (imi e frica sa nu fie inflamat). La fundul lui e ca si cum ar fi o matura de nuiele si filamentele respective (nuielele) sunt tari . Tind sa cred ca nu sunt de la flagelate deoarece pestanu' maninca ca spartu si nu sta retras . Prin acvariu mai am niste plante pe care le-am lasat sa pluteasca si ma gindesc ca ar putea fi radacini de plante pe care le-a mincat si nu le poate elimina cum trebuie . Hrana pe care a mincat-o in ultimele 3-4 zile e mixtura de mai multe feluri , blood worms , chironomide congelate si granule de la sera , jbl ,hikari si tetra . Acum vreo saptamina am terminat a -II -a etapa a unui tratament pt viermi branchiali si intestinali cu dactymoor si ma mai gindesc daca cea ce elimina acum pestanu nu cumva sunt viermi morti . Totusi nu e cam tirziu sa elimine viermii abia dupa o saptamina si 2 sau 3 zile? In acvariu cu pestele respectiv mai sunt si alti discusi dar la ei nu am observat nimic asemanator .

Poate imi spune cineva cum arata fecalele discusilor cind elimina viermii intestinali morti . Alte motive pt care pot aparea astfel de fecale care ar fi?

Din pacate astazi nu am camera la indemina ca sa fac o poza . Poate miine reusesc sa fac .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Thu Dec 03, 2009 12:04 am    Post subject: Reply with quote

Cum se prezinta acum? Poza ai reusit sa faci?
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Thu Dec 03, 2009 5:41 pm    Post subject: Reply with quote

Erau viermi intestinali morti in urma tratamentului cu dactymoor probabil . I-am vazut la lupa si aduceau a viermi morti asa ca nu am mai facut poza . Acum fecalele sunt ok dar vreo 4-5 zile a tot eliminat o gramada de viermalai . Nu cred ca erau carcasele chitinoase nedigerate de la blood worms sau de la chironomide deoarece o parte dintre viermii eliminati erau mult mai lungi decit aceste larve .cei mai lungi erau de 4-5 cm . In afara de asta numai femela respectiva elimina astfel de fecale(era introdusa cu discusii mei de vreo 2 saptamini maxim si probabil nu avusese timp sa dea viermii si la ceilalti ) , restul care mincau aceiasi hrana le aveau normale .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group