Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Va rog mult - ajutor !

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical
View previous topic :: View next topic  
Author Message
radu_1975
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 01 Nov 2009
Posts: 76
Location: Alba Iulia

PostPosted: Tue Nov 24, 2009 4:44 pm    Post subject: Va rog mult - ajutor ! Reply with quote

De ceva timp am achizitionat mai multi pui de discusi de 5 cm. 10 bucati pe care-i tin intr-un acvariu de 80 litrii. E drept acvariul nu era pe deplin ciclat, dar de la achizitionare si pana acum s-au comportat foarte bine ! Dar cred ca am facut o mare prostie, ieri seara : am adaugat in filtru o mai mare cantitate de NH3 remover,
Si azi dimineata am observat ca puii de leopard sunt inchisi la culoare si retrasi. Si ceilalti 8 sunt bine si mananca in continuare Am facut imediat testele si am observat ca am amoniac de 0,4 si nitrit de 0,6 si am adugat imediat Sera Toxivec. Au inceput ca leoparzii sa se mai deschida la culoare un pic, dar sunt inca retrasi si se mai misca prin acvariu uneori dar isi misca doar o aripioara si respira intr-un ritm alert !Ce pot face ? Ceilalti 8 vad ca mananca bine dar se c-am freaca de tot ce pot ! Au cei doi nevoie de o medicamentatie anume ? O folosesc pentru toti sau numai pentru cei 2 cu probleme ?Va rog ajutor!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Nov 24, 2009 5:15 pm    Post subject: Reply with quote

Intr-o prima faza ti-as recomanda un schimb de apa (minim 50%) si vezi cum se comporta la vreo ora dupa ce faci schimbul.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Tue Nov 24, 2009 6:45 pm    Post subject: Reply with quote

In afara de schimbul de apa recomandat de adx urmareste si ce culoare au fecalele celor doi . E posibil ca greseala pe care ai facut-o sa fi declansat si altceva .De multe ori la pui daca nu le convine ceva se inmultesc flagelatele .
Si pe viitor fereste-te pe cit posibil sa bagi in acvariu tot felul de substante care fac minuni . Crede-ma ca 90% dintre ele nu fac chiar tot cea ce scrie in prospect ca fac si mai ales cind le combini ai sansa sa faca mai mult rau decit bine .


PS: deocamdata nu baga nici un fel de medicament ci doar fa schimburi de apa la care poti sa adaugi sare fara iod (o lingurita la 20 litri). Am obs ca se freaca uneori de obiectele din acv si se inchid la culoare si datorita no2 sau poate nh3/nh4 chiar daca nu sunt in cantitati foarte mari .... Iar la tine in acv ai si nitriti si amoniu sau amoniac grupa mare asa ca e normal sa se comporte astfel . Nu te sfatuiesc sa mai folosesti nitrit sau amoniac ,,-'' .


Last edited by dragos on Fri Nov 27, 2009 12:17 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Tue Nov 24, 2009 7:08 pm    Post subject: Reply with quote

Daca ai si alt acvariu ciclat deja, stoarce bine buretele din el in cel neciclat ca sa populezi cu bacterii.


Succes.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
radu_1975
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 01 Nov 2009
Posts: 76
Location: Alba Iulia

PostPosted: Wed Nov 25, 2009 1:30 pm    Post subject: Reply with quote

Stiu ca am riscat punandu-i pe cei doi discusi cu probleme intr-un acvariu ciclat cu alti discusi mai mari(10-12 cm), dar o sa-i mut cat de curand in alt acvariu care aproape e ciclat ! Dau semne de revenire. Adica innoata pe langa ceilalti, nu mai stau retrasi intr-un colt, dar inca sunt inchisi la culoare si au aripioarele laterale parca franjurate si innoata un pic mai greu.
Ce fac in privinta aripioarelor franjurate ?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Wed Nov 25, 2009 4:10 pm    Post subject: salut Reply with quote

Daca taieturile din aripioare nu sunt albe pe margini, lasa-i in pace deocamdata si urmareste-i.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
radu_1975
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 01 Nov 2009
Posts: 76
Location: Alba Iulia

PostPosted: Wed Nov 25, 2009 10:34 pm    Post subject: Reply with quote

I-am urmarit, dar taieturile sunt albe, si au aparut si la alti pui de discusi .
Ce fac ? Cu ce sa-i tratez ?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Thu Nov 26, 2009 9:17 am    Post subject: salut Reply with quote

Atunci inseamna ca este o suprainfectie cu fungi.Mycopur de la Sera sau alta solutie pe baza de tripaflavina, riboflavina.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Thu Nov 26, 2009 9:35 am    Post subject: Reply with quote

Daca franjurarea nu depseste 1 mm max 2 iar albul se manifesta numai la debut, poate fi datorita apei zapacite de chimicale. Nu este obligatoriu sa se manifeste la toti.
Am introdus recent 4 buc, iar unul dintre ei (evident ca cel mai reusit) a manifestat astfel de simptome. Au trecut de la sine in cca 3 zile, fara tratament, exceptand aquafe si cateva picaturi de v.d.m. la fiecare schimb.
Putrezirea inotatoarelor (atacul bacterian) incepe cu o dunga alba spre extremitatea inotatoarelor afectate, cam la 2-3 mm de margine. Ulterior se toaca membrana iar in final si radiile.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group