Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

iar flagelate

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical
View previous topic :: View next topic  
Author Message
whitesnake
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 03 Feb 2009
Posts: 48
Location: Campia Turzii

PostPosted: Sat Nov 21, 2009 11:11 am    Post subject: iar flagelate Reply with quote

Dupa mai multe luni de liniste, sau intors flagelatele.Am facut tratament cu Metro 250mg/20l la 12 ore,am ridicat temperatura la 32(mai mult n-am reusit), si ca hrana am folosit doar artemia congelata.Azi este ziua 4 de tratament si dupa un post mai vechi pe care nu l-am mai gasit,ultima pina peste 3 zile cand vreau sa reincep pt inca 4 zile.
Ce nu stiu e daca pot sa incep hranirea si cu alceva,sau sa raman pe artemia pina dupa a doua tura de tratament ,cum se fac schimburile de apa in aceste 3 zile de pauza,daca se fac, si daca sa folosesc fishtamin acum sau dupa finalizarea tratamentului.
Rezultatele tratamentului sau observat inca dupa prima zi,acum pestii sunt ok dar stiu ca mai trebuie sa repet odata tratamentul.
Va rog sa imi spuneti daca am gresit undeva sau daca om omis ceva.
Multumesc.
_________________
Vand boala cronica celor nevoiasi !!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sat Nov 21, 2009 4:37 pm    Post subject: Re: iar flagelate Reply with quote

whitesnake wrote:
cum se fac schimburile de apa in aceste 3 zile de pauza,daca se fac, si daca sa folosesc fishtamin acum sau dupa finalizarea tratamentului.
Schimburile se fac in asa fel ca sa elimini medicamentul complet, cat mai repede. Vitamine poti folosi oricand.
whitesnake wrote:
stiu ca mai trebuie sa repet odata tratamentul.
Pentru? Flagelatele nu fac oua din care ies larve, care trebuie sa fie omorate la ala doilea tratament. Medicamentul va dauna pestilor la fel de mult, ori 4+4 zile, ori 1x8 zile. Flagelatele care nu mor in primele 4 zile din cauza medicamentului, nu vor muri nici pe urma, decat eventual de batranete.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
whitesnake
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 03 Feb 2009
Posts: 48
Location: Campia Turzii

PostPosted: Sat Nov 21, 2009 5:12 pm    Post subject: Reply with quote

Multumesc mult Ioan.
_________________
Vand boala cronica celor nevoiasi !!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group