Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Ajutor in identificare boala!!!
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical
View previous topic :: View next topic  
Author Message
aarden69
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 243
Location: Gheorgheni

PostPosted: Tue Nov 17, 2009 8:28 pm    Post subject: Reply with quote

Da!!!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Tue Nov 17, 2009 8:34 pm    Post subject: Reply with quote

aarden69 wrote:
Da!!!!

Multumesc!!!
Atat tie, cat si lui ADX, Ioan, Ciprian Marcu, marian4232, alecsblondu, soringeorge2003- tuturor celor care au postat aici!
O sa va tin la curent cu evolutia insanatosirii (sper) pestelui si sper sa inchid acest topic cat mai repede. icon_mrgreen
Multumesc inca odata tuturor!
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Wed Nov 18, 2009 2:21 am    Post subject: Re: sal Reply with quote

alecsblondu wrote:
Am asteptat 2 zile cu orice risc ca sa mi dau seama exact ce are femela si sa i fac tratamentul corect si cautind asa am gasit in prospectul de la baktopur direct un lucru interesant pe care putina lume il stie - eu nu am auzit pe nimeni vorbind de asa ceva- adica discusul trebuia pus in 2 litrii de apa cu o tableta sau 2 nu mai stiu exact si lasat 20 -30 min.


Si cum ai putut sa-ti dai seama EXACT ce are?
Recomandari legate de baktopur direct s-au facut de mai multe ori la "cabinetul medical". De multe ori sub forma "baie de scurta durata conform prospect, urmata de baie de lunga durata".

puiutu wrote:
Am ajuns astazi acasa pe la 18.30 si pestele nu pare sa-si fi imbunatatit starea. icon_cry
Cand m-a vazut s-a ridicat si a dat doua ture de "celula", dar apoi s-a asezat la loc.
Inotatoarele se prezinta la fel, dar parca respira ceva mai rar decat azi dimineata.

puiutu wrote:
Update al situatiei:
La 19.30 pestele s-a ridicat si sta pe inotatoarele abdoninale, inca nu inoata, dar nu mai sta pe o parte si respira mai putin sacadat. cool0012 cool0012 cool0012

In schimb, deteriorarea inotatoarelor nu a stagnat, am astasat niste poze mai clare.


Daca respiratia s-a mai domolit, atunci sunt sperante sa se indrepte situatia.
Poti sa pui si sare 1lingura rasa/10litri pe langa Omnipur.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
alecsblondu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Jul 2008
Posts: 315
Location: bucuresti

PostPosted: Wed Nov 18, 2009 9:11 am    Post subject: da Reply with quote

Pai numai aici am vazut mai multe pareri legate de tratament.De exemplu ti sa imbolnavit discusul da ? Adica maninca mai putin si a schimbat comportamentu....etc.Stii exact ce are ? Pe parcurs face fecale albe i se umfla burta, ochii.......Daca tu in prima faza incepi sa i ridici temperatura sa i pui sare dupa baktopur iar dupa incepi cu omnipur eu zic ca e prea mult intr o perioada scurta......Aici daca ai observat sint mai multe pareri legate de tratamente .
Eu in general nu dau sfaturi de genul asta pentru k in 2 ani jumate de cind am discusi nu am avut decit o singura problema majora si nu ma pot raporta decit la ce am mai citit pe net si la ce a avut ea.Eu unu ma felicit ca am luat decizia buna si am reusit sa o pun pe picioare.
Si inca ceva Puiutu tu te astepti ca de la 18.30 la 19.30 pestele sa se faca bine ? Eu zic ca dureaza cam 2 saptamini .......
In fine a fost ultima mea interventie sper sa reusesti sa l faci bine....
_________________
viata e scurta !!! asa ca traieste-o nu o pacali!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Wed Nov 18, 2009 9:33 am    Post subject: Reply with quote

Nu-ti face griji de inotatoare.
Se vor reface intr-o saptamana - doua.

Ma bucur ca starea sa s-a imbunatatit.


Numai bine.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Wed Nov 18, 2009 11:07 am    Post subject: Re: da Reply with quote

alecsblondu wrote:
Pai numai aici am vazut mai multe pareri legate de tratament.De exemplu ti sa imbolnavit discusul da ? Adica maninca mai putin si a schimbat comportamentu....etc.Stii exact ce are ? Pe parcurs face fecale albe i se umfla burta, ochii.......Daca tu in prima faza incepi sa i ridici temperatura sa i pui sare dupa baktopur iar dupa incepi cu omnipur eu zic ca e prea mult intr o perioada scurta......Aici daca ai observat sint mai multe pareri legate de tratamente .

Nu am stiut exact ce are...
De aceea am pus sare si am ridicat temperatura initial.
Asta e fost prima greseala. Avand parati branhiali, asta nu a facut decat rau.
Apoi, observand fecale transparente, am pus metronidazol.
Asta a fost a doua greseala, deoarece cred ca flagelatele au fost un efect al starii generale proaste si nu afeectiunea principala de care suferea el.
A treia greseala a fost bactopurul, cu toate ca eu cred ca er fi trebuit sa pun bactopur.
De ce? NU STIU.Ce stiu e faptul ca e al doilea peste(primul a fost Batausul) care isi inrautateste vizibil starea dupa bactopur...
Singura chestie relevanta e faptul ca este din aceeasi folie de pastile folosita data trecuta, sa fi fost oare expirat sau depozitat necorespunzator?!
Cand l-am luat, disperat la vremea aceea de starea prosta a Batausului, am fost la un magazin(nu spun care deoarece nu stiu sigur daca pastilele nu erau bine) nu mai aveau decat 4 pastile.
Le-am luat pe acelea, iar vanzatorul mi le-a pus intr-o cutie care avea termenul de valabilitate in regula.
In schimb, nu stiu de cat timp era folia de pastile acolo...
Asta e, nu am nicio certitudine.
Iar omnipurul l-am pus in disperare de cauza, nu puteam sa las pestele in halul ala - nu aveam ce pierde, in starea aia nu ar mai fi dus-o mult.
alecsblondu wrote:
Si inca ceva Puiutu tu te astepti ca de la 18.30 la 19.30 pestele sa se faca bine ? Eu zic ca dureaza cam 2 saptamini .......

Eu n-am spus ca s-a facut bine, am spus doar ca s-a ridicat si ca respira mai putin accelerat.
alecsblondu wrote:
In fine a fost ultima mea interventie sper sa reusesti sa l faci bine...

Si eu sper sa-l fac bine.
Nu trebuie sa fie ultima ta interventie, orice parere sau sfat e binevenit, pot si altii sa invete din pataniile noastre.
Pana acum, impresia mea e pestele a avut o infestare cu paraziti branhiali, iar destramarea inotatoarelor o pun pe seama altor paraziti si nu a apei, deoarece ceilalti nu au nimic.
Daca as putea sa dau timpul inapoi, as folosi direct omnipur.
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Wed Nov 18, 2009 12:25 pm    Post subject: salut Reply with quote

Si eu am un mascul cu aceleasi simptome ca al tau.Tratamentul cu Baktopur direct nu a dat roade.Acum este pe Medopond de la JBL si isi revine.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
alecsblondu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Jul 2008
Posts: 315
Location: bucuresti

PostPosted: Wed Nov 18, 2009 1:57 pm    Post subject: da Reply with quote

eu doar ti am zis cu ce am pus o eu pe picioare.si sincer dureaza destul de mult pina sa si revina eu de abea dupa 6 zile de tratament cu baktopur am vazut primele semne adica si a revenit cu ochii si i sa desumflat burta.si acum dupa 1 luna si ceva aproape doua coada nu e refacuta complet.
_________________
viata e scurta !!! asa ca traieste-o nu o pacali!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Thu Nov 19, 2009 12:34 pm    Post subject: Update Reply with quote

Alta problema...
Aseara, cand am ajuns acasa, starea pestelui era destul de buna, respiratia era mai putin accelerata, dar inca nu e normala.
Putrezirea inotatoarelor pare ca a incetinit, iar toate zonele afectate au cazut.
In schimb, a aparut o alta problema:
apa din acvariul de carantina e tulbure, suspectez o deciclare.
Spun ca suspectez deoarece, din cauza culorii omnipurului, nu ma pot baza pe testele de nitriti si amoniac.
Am facut inca un schimb de apa, dar dimineata apa era tot tulbure.
Am luat hotararea introducerii pestelui inapoi in acvariul mare, in care am facut 5 schimburi de apa de 40% de cand am scos pestele si am lasat UV-ul sa mearga non-stop.
Avand in vedere ca pestele l-am scos acum 4 zile, o eventuala prezenta a parazitilor in acvariul mare este mai mult ca sigura.
Asa ca introducerea inapoi a pestelui nu are cum sa agraveze starea celor din acvariu.
Diseara voi mai face un schimb de apa in acvariul mare, scot Uv-ul si voi face tratament cu omnipur o saptamana.
Doamne-ajuta!
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
soringeorge2003
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 27 Jul 2009
Posts: 44
Location: Constanta

PostPosted: Thu Nov 19, 2009 3:40 pm    Post subject: Re: Update Reply with quote

[quote="puiutu"]Alta problema...
Ca un sfat fa rost de un acvariu mai mare de carantina 40l-60l,
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Thu Nov 19, 2009 3:44 pm    Post subject: Re: Update Reply with quote

soringeorge2003 wrote:
Ca un sfat fa rost de un acvariu mai mare de carantina 40l-60l

Am facut asta de la primul tau post, am luat deja unul de 60 l, dar nu aveam un alt filtru sau burete ciclat - mea culpa.
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
tase.razvan
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 310
Location: Bucuresti Giurgiului

PostPosted: Thu Nov 19, 2009 5:34 pm    Post subject: Reply with quote

Nu am postat nimic aici din necunostinta de cauza
Nu stiu cate de bine este sa suprapunem posturile dar iata....a venit si randul meu
Aseara unul din cei 3 discusi comercializati curand a inceput sa aibe aceleasi sintome ca si al tau + a aparut un fel de bube pe el,un fel de cosuri pe el ceva de genul,sta numai cu capul in sus ,singur si stresat
A inceput sa se manifeste exact ca si al tau si pe langa asta a inceput pe anumite parti de pe corp sa-si schimbe coloritul precum ar fi ars,parjolit si dungile de pe el,inainte nici nu se vedeau acum sunt foarte pronuntate ! In prima faza ce-am avut la indemana si am pus in acvariu la prima ora ,nu stiu cat de indicat ar fi : GENERAL TONIC,astazi pe seara cand voi ajunge acasa sunt curios de starea lui de sanatate si va voi tine la curent
_________________
-->KlicK Pentru Albumul Cu Discusii Mei<--
_________________
Contact : 0762 / 932 /932 Mail : tase.razvan@yahoo.com
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Thu Nov 19, 2009 5:44 pm    Post subject: Reply with quote

tase.razvan wrote:

Aseara unul din cei 3 discusi comercializati curand a inceput sa aibe aceleasi sintome ca si al tau + a aparut un fel de bube pe el,un fel de cosuri pe el ceva de genul,sta numai cu capul in sus ,singur si stresat.

Nu sunt aceleasi simptome, al meu nu a avut asa ceva.
La tine cred ca poate fii din cauza nitratilor, sau Odinum (Doamne fereste!).
Dar asta e ce cred eu, nu e prea relevant.icon_mrgreen
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Thu Nov 19, 2009 6:34 pm    Post subject: Update Reply with quote

Acum am ajuns acasa.
Situatia s-a rezolvat, pestele e mort.
Multumesc tuturor pentru incercarile de a ma ajuta.
Am uitat sa precizez un aspect: azi-noapte, pe la doua, l-am auzit cum a dat cu capul in capacul de la acvariul cel mic.
Nu stiu de ce, nici nu mai conteaza.
Se poate inchide acest topic...
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
hobbydiscus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 13 Sep 2007
Posts: 218
Location: BUCURESTI MILITARI

PostPosted: Thu Nov 19, 2009 7:34 pm    Post subject: Reply with quote

tase.razvan wrote:
Nu am postat nimic aici din necunostinta de cauza
Nu stiu cate de bine este sa suprapunem posturile dar iata....a venit si randul meu
Aseara unul din cei 3 discusi comercializati curand a inceput sa aibe aceleasi sintom

in primul rind imi cer scuze pentru interventia mea care off topic dar vreau sa-i atrag putin atentia lui tase.razvan ,COMERCIALIZAT nu este sinonim cu ACHIZITIONAT ,ci se refera la punerea in vanzare , iar despre sintom sa deduc ca a fost o greseala la tastare icon_biggrin
PS puiutu imi pare rau ca nu ai reusit sa-l scapi .
_________________
hobbydiscus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
Page 2 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group