Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Ajutor in identificare boala!!!
Goto page 1, 2, 3  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical
View previous topic :: View next topic  
Author Message
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Mon Nov 16, 2009 9:29 pm    Post subject: Ajutor in identificare boala!!! Reply with quote

Speram sa nu mai ajung asa repede sa postez in aceasta sectiune, dar asta e...
Am probleme cu un discus!!!(ca de obicei, cel mai mare , frumos si bineinteles, scump). mad0228 mad0228 mad0228
Ma puteti ajuta si pe mine cu un diagnostic?
Am tot cautat pe forum( de vreo trei zile), dar sunt atatea pareri, incat am devenit prea confuz ca sa mai inteleg ceva...
In mare, problema sta astfel:
Pestele a inceput sa-si piarda pofta de mancare, iar ce m-a nelinistit era ca din cand in cand, "baga viteza" cam o secunda, dupa care se potolea(am vazut pe forum mai demult un topic de genul asta, dar nu l-am gasit)...
In schimb era la fel de ranchiunos, venea la mancare nu ca sa manance(ca de obicei), ci ca sa-i "impunga" putin pe cellalti. icon_mrgreen
Prin urmare am pus o lingurita de sare si am ridicat temperatura la 32.5-33C timp de 4 zile.
Nu a avut efect, in puls, am observat ca are flagelate dar nu permanent(adica fecalele erau normale cateodata, peste o ora doua erau transparente, iar normale, apoi iar transparente si tot asa).
In consecinta, am pus metronidazol timp de cinci zile( o data pe zi).
In acest timp, nu am mai vazut fecale ale pestelui de niciun fel, e drept ca nu a mai mancat deloc.
Stiind ca flagelatele le scoate chiar daca nu mananca, in absenta acestora am oprit tratamantul cu metro, pastrand in schimb concentratia de sare si temperatura.
Am facut timp de doua zile schimburi de apa si am bagat lampa UV pentru a elimina metronidazolul(cu toate ca unii spun ca e activ in apa doar 8 ore, am vrut sa fiu sigur).
Dupa aceste doua sau chiar trei zile pestele nu si-a revenit, nu a mancat nimic, in plus am observat ca respira accelerat.
Aseara am bagat bactopur direct subdozat(in loc de 3 pastile am pus 2,5).
Astazi, cand am venit de la servici, pestele era pe fundul acvariului, respirand la fel de repede, cu inotatoarele franjurite si decolorat, cu niste pete mai inchise la culoare, ca niste dungi subtiri visinii spre negru.
Parca ar fi ars...icon_confused



Sper ca pozele sa fie edificatoare, sunt obosit si descurajat, n-am mai stat sa umblu prea mult la focus sau setari ale camerei si nu am lumina la acel acvariu.
In disperare de cauza l-am bagat intr-un acvariu de 20l cu 8 litri apa din acvariu(care are bactopur de aseara si 12 litri de apa plata(nu spun de care, sa nu fac reclama). icon_mrgreen
M-am gandit sa-i mai fac doua trei schimburi de apa( sa dea Domnul sa mai apuc) ca sa elimin bactopurul.
In tot acest timp, ceilalti pesti nu au absolut nimic.
Sper sa mai traiasca pana maine , ca sa-i fac alt tratament.
Intrebarea e :cu ce?!
Orice sugestii sau indicatii sunt binevenite!
Multumesc anticipat.
P.S. Scuzati postul lung, dar am vrut sa fie cat mai explicit.
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Nov 16, 2009 9:45 pm    Post subject: Reply with quote

Salut. Ridicarea temperaturii nu-mi suna deloc bine. Scade concentratia de oxigen din apa (oricata aerare ai baga). Mai mult, daca e ceva bacterie la mijloc, nu faci altceva decat sa-i maresti rata de reproducere. Eu as scadea treptat temperatura si pH-ul si, nestiind exact despre ce este vorba, as da cu o "otrava" cu spectru larg... ceva gen Omnipur. Atat imi vine acum in minte, sper sa reusesti sa-l readuci pe linia de plutire...
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Mon Nov 16, 2009 9:52 pm    Post subject: Reply with quote

DA, am luat omnipur, astept sa scot bactopurul inainte de a pune.
Respiratia accelerata nu inseamna paraziti branhiali?
Cu toate ca misca amandoi operculii, nu sta vreunul inchis sau deschis.
Am uitat sa precizez ca am pus 3 picaturi de fistamin.
Am observat acum 5 minute ca s-a ridicat putin, dupa care s-a asezat iar pe o parte.
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Nov 16, 2009 9:55 pm    Post subject: Reply with quote

puiutu wrote:
Respiratia accelerata nu inseamna paraziti branhiali?
nu neaparat... adica oricum, pe aia aproape orice discus "sanatos" ii are (de la Ioan citire icon_mrgreen)
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Mon Nov 16, 2009 10:09 pm    Post subject: Reply with quote

ADX wrote:
puiutu wrote:
Respiratia accelerata nu inseamna paraziti branhiali?
nu neaparat... adica oricum, pe aia aproape orice discus "sanatos" ii are (de la Ioan citire icon_mrgreen)

Asa e, ca si flagelatele, le au tot timpul.
M-am exprimat gresit, trebuia sa spun infestare cu paraziti branhiali.
Acum ma gandesc mai bine si cred ca flagelatele au fost un efect al bolii(care oare?!) si nu cauza.
M-am uitat iar la el icon_redface si parca baza inotatoarelor pectorale e mai rosie decat la ceilalti.
Inseamna ceva?
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Tue Nov 17, 2009 4:28 am    Post subject: Reply with quote

Pare o infectie externa....si interna. Exista posibilitatea sa se fi blocat undeva in decor, tevi etc.? Poti sa incerci cu JBL Furanol 2 sau un antibiotic dar dupa cum descrii situatia are "inceput de sfarsit" icon_frown si e putin probabil sa-si revina. Abdomenul e mai umflat decat e normal? Din poze nu pare.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue Nov 17, 2009 8:32 am    Post subject: Reply with quote

Sincer imi pare rau ca nu m-am uitat mai devreme, mai atent la postul asta, dar nici nu stiu daca ar fi schimbat asta mare lucru. Astia daca se aseaza pe-o parte au, de obicei, motive bine intemeiate, nu-s doar o toana. Caudala aia infectata, sau arsa de la incalzitor, nu-mi dau seama bine ce e, nu-i un motiv deosebit de ingrijorare. E in afara corpului si nu-l poate afecta grav. Problema trebuie sa fie in alta parte si ma tem ca-i urata rau, daca scri ca tasneste prin acvariu.
Acuma depinde si de cauza pentru care tasneste. Dac-o face constient, pentru ca incearca sa scape de muscaturile devenite insuportabile ale viermilor din branchii, inmultite exploziv din cauza ca-i stresat de vreo "migrena" (myxosoma cerebralis?) n-ar fi greu de vindecat.
Dar daca tasneste pentru ca are "Whirling disease",...Unii sustin ca au avut pesti care au avut aceleasi simptome si au "vindecat" pesti cu multa sare.
Eu nu cred c-a fost asa, poate ca aveau pestii altceva, pentru ca inca nu se cunoaste nici o metoda de vindecare, nici in cercurile medicilor veterinari care se ocupa cu cresterea profesionala a altor pesti in industria alimentara. Dungile nu le vad in poze.
Daca te referi la barele de stres, e altceva. Daca are alte dungi si pete, se poate sa fie o intoxicatie intestinala, a carei cauza ai putea s-o cunosti tu mai bine. (hrana?)
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
alecsblondu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Jul 2008
Posts: 315
Location: bucuresti

PostPosted: Tue Nov 17, 2009 8:39 am    Post subject: sal Reply with quote

suna destul de urit " inceput de sfirsit"

eu am o femela de Blue Cobalt care a fost la un pas de "tarimul celalalt".I se umflasera ochii de mai aveau putin si explodau , abdomenul la fel era super umflat si statea la suprafata.Am intrebat aici pe forum de ce tratament i as putea face si nu am facut nimic pina nu am gasit cauza si tratamentul corect.
Tu vad ca ai ridicat temperatura si ai pus baktopur.Ai citit ultimul numar de la revista Aquarium despre temperatura ?Ar fi fost bine sa te informezi corect inainte sa iei decizii de genul asta.In fine sa revenim la ce ti spuneam.Am asteptat 2 zile cu orice risc ca sa mi dau seama exact ce are femela si sa i fac tratamentul corect si cautind asa am gasit in prospectul de la baktopur direct un lucru interesant pe care putina lume il stie - eu nu am auzit pe nimeni vorbind de asa ceva- adica discusul trebuia pus in 2 litrii de apa cu o tableta sau 2 nu mai stiu exact si lasat 20 -30 min.Eu unul dupa 2 bai de astea la 6 zile binenteles cu bactopurul in acvariu unde statea si a revenit.Dupa i am facut si tratament cu costapur si acum e 95 % recuperata mai are coada franjurata dar foarte putin.
Ti am zis toate aste pentru ca repet e foarte important sa stii exact ce are si ce tratament sa i faci sa nu o faci dupa ochi pentru ca sanse sint.
Numai sa asculti de oamenii cu experienta de aici -Ioan,ADX,Hobby....etc) nu de amatori-si eu intru in categoria asta.

Inca ceva .Fishtamin i am pus in fiecare zi a tratamentului si dupa vreo 3 zile.
_________________
viata e scurta !!! asa ca traieste-o nu o pacali!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Tue Nov 17, 2009 9:21 am    Post subject: Reply with quote

Ai rabdare si nu te panica.
Baktopur e un medicament bun dar sa urmezi prospectul.
Si eu sunt de parere ca e vorba de o infectie bacteriana externa si interna.
Cea externa e se rezolva fara mari batai de cap dar cea inerna......
Daca ajuta cu ceva, eu la infectii bacteriene externe am folosit cu succes eritromicina si oxitetraciclina combinate.

Numai bine.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Tue Nov 17, 2009 11:15 am    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:

Acuma depinde si de cauza pentru care tasneste. Dac-o face constient, pentru ca incearca sa scape de muscaturile devenite insuportabile ale viermilor din branchii, inmultite exploziv din cauza ca-i stresat de vreo "migrena" (myxosoma cerebralis?) n-ar fi greu de vindecat.
Dar daca tasneste pentru ca are "Whirling disease",

Nu stiu care e cauza puntru care tasnea(acum nu mai poate, saracul).
Cand tasnea, se oprea dupa cativa centimetri, scutura din caudala si anala, apoi isi relua comportamentul normal.
Manca foarte putin si "in scarba", ii mai ciondanea pe ceilalti.
Ioan wrote:
Daca te referi la barele de stres, e altceva. Daca are alte dungi si pete, se poate sa fie o intoxicatie intestinala, a carei cauza ai putea s-o cunosti tu mai bine. (hrana?)

Barele de stres le arata foarte putin.
Poate fi o insuficienta respiratorie cea care determina petele?
Daca respira repede, inseamna ca, din cauza branhiilor, sangele nu se oxigeneaza cum trebuie, nu?
Poate intoxicatia sa fie din aceasta cauza?
Nu am schimbat nimic in privinta hranei, e aceeasi ca acum o luna si aceeasi ca a celorlalti.
E al doilea peste(si Batausul a patit la fel) care isi inrautateste starea dupa Bactopur Direct, am folosit pastile din acelasi lot...
Am facut doua schimburi de apa aseara si patru schimburi de apa azi noapte in acvariul de 20 l( la interval de doua ore, cate 8 litri de fiecare data), pentru a elimina bactopurul.
I-am pus fistamin aseara si cate o picatura la fiecare schimb de apa.
Azi dimineta i-am pus omnipur, pestele era in aceeasi stare.
Deja sunt lipsit de idei.
O sa incerc sa trec pe acasa in pauza de pranz, dar cu traficul de azi (Metroul e in greva fighting0016 ), nu stiu ce sanse am.
Dimineata am facut 10 KM in 75 min!!!
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
soringeorge2003
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 27 Jul 2009
Posts: 44
Location: Constanta

PostPosted: Tue Nov 17, 2009 11:36 am    Post subject: Re: Ajutor in identificare boala!!! Reply with quote

in primul rand dupa parerea mea acvariul de carantina este mult prea mic, daca vroiai sa faci o treaba de la 40-80 l vb, parca tu l-ai pus in 20 l,
aripioarele sau franjurat de la combinatia de bactopur, sare si metro, patita si de mine, dar se repara, zic eu ai busit ph, apropo pe exteriorul ochiului are o liniuta alba ??? ca la mine asa sa intamplat, dar am rezolvat cu vitamine lichide si schimburi de apa zilnice , am pus fistamin odata la 3 zile, intr-o saptamana de 3 ori, doamne ajuta sa-l scapi, si pana mai bagi o noua serie de medicamente in el , daca se ridica mai lasa-l si tu cateva zile sa se sa prinda forte noi, este parerea mea si numai a mea
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
aarden69
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 243
Location: Gheorgheni

PostPosted: Tue Nov 17, 2009 11:56 am    Post subject: Reply with quote

La inotatoare se vede dupa pererea mea o arsura,ori din cauza medicamentelor,ori din cauza unor schimbari bruste de calitatea apei.pH sau duritate.
Respiratia accelerata poate fi si semnul unei intoxicatii,ori de nitrati,ori de pH ridicat,sau din cauza medicamentului.Pestii care sunt afectai brusc de viermii branhiali,se ridica in acvariu si incearca sa ia oxigenul necesar din afara apei.
Daca pestii se scarpina si sunt nelinistiti,poate fi o infectie de paraziti externi di familia Gyrodactylus.Sunt niste fasciole vivipare,in corpul unei parazit se gasesc mai multe generatii.Ataca inotatoarele,pe urma tot teritoriul corpului.In ultima faza,culoarea pestelui devine spre gri.Cu lupa se pot identifica parazitii transparenti.Pestii mor cu simptomele de asfixie.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
alecsblondu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Jul 2008
Posts: 315
Location: bucuresti

PostPosted: Tue Nov 17, 2009 6:49 pm    Post subject: Reply with quote

repet eu am avut exact aceeasi problema ca tine.la mine aripioarele si coada erau si mai franjurate facuse ochii cit cepele burta umflata se innegrise si statea la suprafata.intr o dimineata chiar ma speriasem ca a murit plutea sub filtru-intern- cind am vrut sa l scot am vazut ca misca si nu am renuntat.eu chiar nu mai speram sa l fac bine.eu zic ca singura ta sansa e baktopurul direct.fa i tratamentul 3 zile cum scrie in prospect chiar daca nu ti da semne de insanatosire si bagal 20 minute in 2 litrii de apa din acvariu cu o tableta sau doua de baktopur cum scrie in prospect.nu l zapacii cu tot felul de tratamente mai rau ii faci.eu zic ca e singura ta sansa sa l faci bine.la mine a durat cam 2 saptamini pina sa si revina si sa manince calumea iar coada nici acum nu si a revenit complet.....dar maninca de rupe si arata foarte bine.
daca nu pateam si eu la fel nu mi permiteam sa ti dau sfaturi dar din nefericire si eu a trebuit sa trec prin asa ceva si nu mi a fost usor
_________________
viata e scurta !!! asa ca traieste-o nu o pacali!


Last edited by alecsblondu on Tue Nov 17, 2009 6:52 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Tue Nov 17, 2009 6:49 pm    Post subject: Cam la fel. Reply with quote

Am ajuns astazi acasa pe la 18.30 si pestele nu pare sa-si fi imbunatatit starea. icon_cry
Cand m-a vazut s-a ridicat si a dat doua ture de "celula", dar apoi s-a asezat la loc.
Inotatoarele se prezinta la fel, dar parca respira ceva mai rar decat azi dimineata.
In prospect scrie ca tratamentul cu omnipur dureaza o saptamana.
E bine daca in aceasta perioada ii fac schimburi zilnice de apa de 25% si adaug omnipur corespunzator cantitatii de apa inlocuita pentru a reface doza initiala?
Ce parere aveti?
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Tue Nov 17, 2009 7:41 pm    Post subject: O imbunatatire, sper. Reply with quote

Update al situatiei:
La 19.30 pestele s-a ridicat si sta pe inotatoarele abdoninale, inca nu inoata, dar nu mai sta pe o parte si respira mai putin sacadat. cool0012 cool0012 cool0012

In schimb, deteriorarea inotatoarelor nu a stagnat, am astasat niste poze mai clare.



Revin cu intrebarea de mai devreme:
In prospect scrie ca tratamentul cu omnipur dureaza o saptamana.
E bine daca in aceasta perioada ii fac schimburi zilnice de apa de 25% si adaug omnipur corespunzator cantitatii de apa inlocuita pentru a reface doza initiala?
Si procedez la fel cu fishtamin?
Ce parere aveti?
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3  Next
Page 1 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group