Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Depuneri repetate dar ... :(

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale
View previous topic :: View next topic  
Author Message
gelu_b
New entry
New entry


Joined: 26 Mar 2009
Posts: 14
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Nov 12, 2009 2:29 pm    Post subject: Depuneri repetate dar ... :( Reply with quote

Salutare la toata lumea,

Am o pereche de Malboro Red care, de vreo doua luni de zile, s-au pus pe depus, insa, dupa cca. 6 tentative, inca nu am ca rezultat urmasi (in diferite stadii de dezvoltare - icre de o zi, doua sau chiar alevini de doua-trei zile, parintii isi mananca progeniturile).
Am incercat sa salvez ponta (am scos din acvariu ba masculul, ba femela) dar parintele ramas a dovedit instincte canibalice ...
Intrebarea mea este daca se poate face ceva pentru indreptarea situatiei sau ... asta e, nu toti pestii au si urmasi ...
Cuplul beneficiaza de o locuinta proprie de cca. 50 litri, neplantata, cu apa moale (2 ... 4 dGH), bine aerata si filtrata, dezinfectata cu filtru UV, situata in zona linistita (la subsol) grad de iluminare mediu (reglabil) asa ca nu prea mai stiu ce sa le ofer la acest capitol.

Multumesc anticipat pentru pareri si comentarii.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Thu Nov 12, 2009 2:48 pm    Post subject: Reply with quote

Creste singur puii .
Vezi ca Ioan a scris mult despre cum se face asta , cu search sigur gasesti .
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Thu Nov 12, 2009 3:32 pm    Post subject: salut Reply with quote

Ai cel putin 3 variante.1 - daca ai timp ii cresti singur dupa o reteta de a lui Ioan cum a scris si Rebela.2 - pui o plasa pe conul de depunere(dupa ce au depus) astfel ca parintii sa nu ajunga la icre si speri sa li se dezvolte instinctul materm si patern cand ii invadeaza dragalasii aia mici.3 - ai rabdare pana isi baga mintile in cap(poate dura cateva luni).
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
gelu_b
New entry
New entry


Joined: 26 Mar 2009
Posts: 14
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Nov 12, 2009 5:21 pm    Post subject: Re: salut Reply with quote

drdiscus wrote:
Ai cel putin 3 variante.1 - daca ai timp ii cresti singur dupa o reteta de a lui Ioan cum a scris si Rebela.2 - pui o plasa pe conul de depunere(dupa ce au depus) astfel ca parintii sa nu ajunga la icre si speri sa li se dezvolte instinctul materm si patern cand ii invadeaza dragalasii aia mici.3 - ai rabdare pana isi baga mintile in cap(poate dura cateva luni).


Intrebarea este: si le baga in cap (mintile) intr-o anumita perioada de timp?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
neica
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 252
Location: Dr.Tr. Severin

PostPosted: Thu Nov 12, 2009 6:43 pm    Post subject: Reply with quote

Tocmai asta este unul din aspectele care face din discus un peste foarte apreciat. Le oferi toate conditiile si isi papa icrele. Este un pestisor ce depune cum vrea si cand vrea el.
_________________
Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
gelu_b
New entry
New entry


Joined: 26 Mar 2009
Posts: 14
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Nov 13, 2009 2:36 pm    Post subject: Re: salut Reply with quote

drdiscus wrote:
Ai cel putin 3 variante.1 - daca ai timp ii cresti singur dupa o reteta de a lui Ioan cum a scris si Rebela.2 - pui o plasa pe conul de depunere(dupa ce au depus) astfel ca parintii sa nu ajunga la icre si speri sa li se dezvolte instinctul materm si patern cand ii invadeaza dragalasii aia mici.3 - ai rabdare pana isi baga mintile in cap(poate dura cateva luni).



Multumesc tuturor pentru sfaturi. Cred ca voi incerca varianta a 2-a:
sa pun o plasa pe conul de depunere (apropos, exista asa ceva de-a gata sau trebuie sa o realizez prin bricolaj? - nu prea sunt expert in acest domeniu, dar ... nevoia te invata!)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Fri Nov 13, 2009 3:47 pm    Post subject: salut Reply with quote

La noi in tara nu am vazut.Ramane bricolajul.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
neica
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 252
Location: Dr.Tr. Severin

PostPosted: Fri Nov 13, 2009 10:17 pm    Post subject: Reply with quote

Trebuie sa fie ceva de genu cum erau protectiile pt sifoanele de sticla daca mai tii minte pe vremurile lu ceasca la sifonarii
_________________
Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sat Nov 14, 2009 1:08 am    Post subject: Reply with quote

Imi pare rau ca nu ma pot stapani sa nu te supar, dar daca nu esti in stare sa faci singur, fara sa te indrume cineva, o amarata de plasa pentru conul ala, cred ca o sa ai probleme mari cu Discusii.
Cel putin un sfat pot sa-ti dau: nu folosi alt metal in afara de fier. Cred ca ar fi inca si mai bine daca n-ar fi acoperit cu plastic, chiar daca rugineste, ca multe mase plastice emana substante chimice daunatoare. Nu degeaba nu se admite folosirea oricaror materiale plastice in alimentatia publica.
Daca lasi mai putin de 1 cm intre icre si plasa, le vor aspira adultii prin plasa de pe con.
Na, ca tot n-am reusit sa ma limitez la doar un sfat.

P.S. Ochiurile plasei trebuie sa fie destul de mici (1 cm) ca sa nu poata ajunge canibalii la icre si sa fixezi plasa ca lumea.
Ooooof, iar am gresit socoteala. icon_redface
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
gelu_b
New entry
New entry


Joined: 26 Mar 2009
Posts: 14
Location: Bucuresti

PostPosted: Sat Nov 14, 2009 2:53 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
Imi pare rau ca nu ma pot stapani sa nu te supar, dar daca nu esti in stare sa faci singur, fara sa te indrume cineva, o amarata de plasa pentru conul ala, cred ca o sa ai probleme mari cu Discusii.
Cel putin un sfat pot sa-ti dau: nu folosi alt metal in afara de fier. Cred ca ar fi inca si mai bine daca n-ar fi acoperit cu plastic, chiar daca rugineste, ca multe mase plastice emana substante chimice daunatoare. Nu degeaba nu se admite folosirea oricaror materiale plastice in alimentatia publica.
Daca lasi mai putin de 1 cm intre icre si plasa, le vor aspira adultii prin plasa de pe con.
Na, ca tot n-am reusit sa ma limitez la doar un sfat.

P.S. Ochiurile plasei trebuie sa fie destul de mici (1 cm) ca sa nu poata ajunge canibalii la icre si sa fixezi plasa ca lumea.
Ooooof, iar am gresit socoteala. icon_redface


Multumesc pentru idei. pana la urma a iesit in cilindru care are baza egala cu cea a conului de depunere; ochiurile sunt zic eu in regula (au cam 5 mm) si ramane de vazut cum va evolua urmatoarea ponta aplicand aceasta inovatie (deja "indragostitii" se pregatesc de o noua depunere).
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sat Nov 14, 2009 3:19 pm    Post subject: Reply with quote

Daca-i mai mare distanta intre pesti si icre decat ca. 2cm nu le vor mai putea ventila si tine ferite de bacterii. Toata viata-i un compromis intre ce vrei si ce poti.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
gelu_b
New entry
New entry


Joined: 26 Mar 2009
Posts: 14
Location: Bucuresti

PostPosted: Sat Nov 14, 2009 4:29 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
Daca-i mai mare distanta intre pesti si icre decat ca. 2cm nu le vor mai putea ventila si tine ferite de bacterii. Toata viata-i un compromis intre ce vrei si ce poti.


Conul de depunere este in fapt un trunchi de con cu aria de sus apropiata ca marime de cea de jos, asa ca cilindrul din plasa care il va proteja nu are o distanta mai mare de 1,5 cm in partea de sus, asa ca sper ca lucrurile sa mearga bine din acest punct de vedere
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
feridisc
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 18 Mar 2008
Posts: 54
Location: sf gheorghe

PostPosted: Sat Nov 14, 2009 10:34 pm    Post subject: Reply with quote

Salutare.Eu folosesc cu succes,plasa de protectie de la extinctoarele portabile.Prima mea plasa a fost "imprumutata" de la un extinctor din blocul unde locuiesc. icon_redface
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Chriss-T
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2009
Posts: 210
Location: Mioveni Arges

PostPosted: Thu Nov 19, 2009 2:43 pm    Post subject: Reply with quote

poate va ajuta cu ceva...
http://www.asiahomes.com/dogpix/0940discus_shape_eyecolour.jpg icon_mrgreen
_________________
...:::I Love Discus:::...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
gelu_b
New entry
New entry


Joined: 26 Mar 2009
Posts: 14
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Nov 19, 2009 5:26 pm    Post subject: Reply with quote

Chriss-T wrote:
poate va ajuta cu ceva...
http://www.asiahomes.com/dogpix/0940discus_shape_eyecolour.jpg icon_mrgreen


multumesc pentru sugestie ... cam asa ceva mi-a iesit si mie, doar ca plasa folosita are ochiurile mai mici
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group