Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

probleme melci

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvarii plantate, biotop si specii compatibile
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Bebe
New entry
New entry


Joined: 27 Oct 2009
Posts: 16
Location: Constanta

PostPosted: Wed Nov 11, 2009 12:06 pm    Post subject: probleme melci Reply with quote

Salutare'....
m-au napadit melcisorii fratilor.As zice ca am crescatorie daca nu fac ceva cat de curand......Cum sa scap de ei ? ---melci mici si maronii care se fac cam cat bobul de porumb.Ii culeg si iar culeg si am obsercat ca daca ii las---cei mari imi halesc si plantele..!!!
_________________
Cu Stima....pentru toti cei priceputi,pentru cei ca mine .......tragem tare sa va ajungem din urma
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger MSN Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Wed Nov 11, 2009 12:15 pm    Post subject: Reply with quote

Tipul asta de melc nu mananca plante, doar le curata.
Sunt cateva solutii:
1. Botia
2. Pufferi
3. Anetome Helena
4. Solutii care ii omoara, pe baza de cupru (nu prea se mai gasesc si oricum sunt destul de periculoase pentru plante)
5. Pui seara o frunza de salata in acvariu si ei ar trebui sa se urce pe ea ca sa manance.Dimineata o scoti cu melci cu tot.
6. Ii strivesti de geam de fiecare data cand ii vezi

Cauta pe net de fiecare si alege pe cea mai buna.
Cea mai sigura este solutia pe baza de cupru, adica te scapa de toti, eventual si de plante si poate iti decicleaza si acvariul.


Eu am bagat de curand Anetome Helena si astept sa vad rezultatul.
Botia nu au facut treaba iar pufferi nu am avut.


Succes.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Nov 11, 2009 2:03 pm    Post subject: Reply with quote

marian4232 wrote:
Tipul asta de melc nu mananca plante, doar le curata.
Sunt cateva solutii:
1. Botia-Cu astia am reusit cat de cat, dar nu complet, doar ii raresc.
2. Pufferi-Nu stiu ce fac, n-am incercat.
3. Anetome Helena-Din astia am cumparat la expozitia din Duisburg, in Octombrie, 10 buc. Mai am 3, penrtu ca i-am scos si i-am separat in acvarii diferite. Se mancau intre ei, dar nu se atingeau de altii!!
4. Solutii care ii omoara, pe baza de cupru (nu prea se mai gasesc si oricum sunt destul de periculoase pentru plante)- Am pus doza aproape dubla la mine in plantat. Plantele au supravietuit, dar melcii urlau la mine sa mai pun o doza, ca le place.
5. Pui seara o frunza de salata in acvariu si ei ar trebui sa se urce pe ea ca sa manance.Dimineata o scoti cu melci cu tot.- Mai ramane sa rezolvi cu ouale din filtre si cu cei care ies din ele!
6. Ii strivesti de geam de fiecare data cand ii vezi. -Si astepti in suspans sa vezi cand mai apare cate unul:)
Cauta pe net de fiecare si alege pe cea mai buna.
Cea mai sigura este solutia pe baza de cupru, adica te scapa de toti, eventual si de plante si poate iti decicleaza si acvariul.-Da, scapi cel putin de plante, poate si de pesti? de melci nu.
Eu am bagat de curand Anetome Helena si astept sa vad rezultatul.
Botia nu au facut treaba iar pufferi nu am avut.


Succes.

_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Thu Nov 12, 2009 6:53 am    Post subject: Reply with quote

Intr-adevar botia fac treaba foarte buna contra melcilor mici si nu ataca melcii mari (gen pomacea) decit daca nu sunt hraniti citeva zile . Din ce am observat melcii nici nu prea se pot ascunde deoarece dungatii ii miros imediat . Din ce am observat nici nu ii deranjeaza pe discusi chiar daca la prima vedere par cam zbuciumati mai ales cit sunt mici .Dupa ce mai cresc stau mai mult ascunsi .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
neica
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 252
Location: Dr.Tr. Severin

PostPosted: Thu Nov 12, 2009 11:18 am    Post subject: Reply with quote

Mai exista si varianta melcilor asasini icon_smile
_________________
Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Thu Nov 12, 2009 11:20 am    Post subject: Reply with quote

Am scris eu la punctul 3

3. Anetome Helena
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
neica
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 252
Location: Dr.Tr. Severin

PostPosted: Thu Nov 12, 2009 11:22 am    Post subject: Reply with quote

mi scuzi. Am sarit peste punctul 3 icon_smile
Chestia faina cu ei ca la 30 de zile lasa un ou din care va iesi un alt melc. Se reproduc mult mai greu decat ceilalti melci

http://lh3.google.com/MadamMatrix/R97v2uxejjI/AAAAAAAAANc/ZfumSL1MDoM/IMG_9849_thumb3
_________________
Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Abu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 13 May 2008
Posts: 84
Location: Bucuresti - Pantelimon

PostPosted: Fri Nov 13, 2009 9:24 pm    Post subject: Reply with quote

Eu folosesc cu mare success Helena. Ai mei, dupa ce au terminat melcii cei mici, au trecut la cei mari (Pomaceea adulti) in regim de unul pe zi.
A trebuit sa dau din ei asa de mult ce se inmultisera. Din 5 melci am ajuns la vreo 25 in 6 luni.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sat Nov 14, 2009 12:00 am    Post subject: Reply with quote

Abu, postul tau m-a convins sa pun un Anetome Helena inapoi in plantat, iar acesta a si golit o cochilie de melc mic, din aceia de care nu reusesc sa scap, dupa numai cateva minute, sub lupa mea. E destul de convingatore pentru mine experienta, dar inca tot mai cred ca se mananca si intre ei, ca am prea multe cochilii de Anetome goale, dupa ce i-am vazut urmarindu-se intre ei cu insistenta. Nu stiu ce anume ma facea sa cred ca nu avea apropierea lor nimic de-a face cu perpetuarea speciei. Sper ca m-am inselat.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvarii plantate, biotop si specii compatibile All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group