Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Infectie bacteriana SUPER rezistenta ?
Goto page Previous  1, 2, 3
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical
View previous topic :: View next topic  
Author Message
GeoS
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 73
Location: Bucuresti-Cringasi

PostPosted: Wed Nov 18, 2009 8:40 pm    Post subject: Reply with quote

Problema mea a poate fi un caz de studiu.Lucrurile nu merg bine de loc.Nimic din ce am incercat pana acum nu a mers.Albastru de metilen=nimic,Baktopur=nimic,Cocteil sulfat de neomicina+nitrofurantoina=nimic.Intre timp boala a avansat atat de mult ca a distrus aproape total membranele dintre radii la aripioarele pectorale si acum rade radiile apropiindu-se la mai putin de un cm de corp,mustatile sunt retezate 2/3 iar coada este macinata mai mult de jumatate.Si celelalte inotatoare sunt afectate in proportii mai mari sau mai mici.Si ceilalti Discusi au semne incipiente de infectie,cate un punctulet mic pe o aripioare pectorala exact cum a debutat si la femela in cauza.Singurul lucru cert in toata tampenia asta este ca in ultimele 6 luni nu am introdus nimic nou nici in acvariu nici macar in casa.Deduc ca a fost ceva din apa pt ca personal nu cunosc nici o boala care sa stea latent 6 luni.Mi-am luat 5 zile de co ca sa rezolv ce se poate rezolva si ma dispera frustarea ca pana acum nu a mers nimic.Multumesc pt disponibilitate si amabilitate lui Ciprian Marcu si Cornel Diskusfan care i-mi ridica moralul.In momentul asta nu mai stiu ce sa fac si accept sa iau in calcul orice idee m-ar putea ajuta.
P.S.Am inceput sa scot din apa antibioticele care nu au adus nici cea mai mica inbunatatire si am facut 75%schimb de apa.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Wed Nov 18, 2009 9:30 pm    Post subject: Reply with quote

Mai jos ai un link cu multiplii paraziti (clasa ciliate) pe care ai putea sa ii iei in considerare:

http://www.simplydiscus.com/library/disease_medications/medicine_cabinet/freshwater_parasites_intro.shtml

In josul paginii ai un buton "More" care te trimite la urmatoarea pagina.
De asemenea forumul celor de simplydiscus te poate ajuta.

Observ ca ai insistat cu antibioticele, poate nu este o infectie bacteriana.

Pe ultima pagina ai un tabel cu ceva medicamente contra parazitilor externi si metode de aplicare:

http://www.simplydiscus.com/library/disease_medications/medicine_cabinet/freshwater_parasites_intro14.shtml

Din acea lista, am folosit formol cu succes in tratarea viermilor de branhii si de piele, fungusului si altor paraziti externi necunoscuti.
Nu stiu daca il poti folosi si tu (poate Ioan ne poate spune) deoarece daca pestele are rani deschise, ii poate face si mai rau.
Te pot ajuta cu cativa mililitri de formol pentru a face tratamentul (este proaspat obtinut din spital).


Succes.


EDIT

Poti lua in considerare si Omnipur cu spectru larg de actiune asupra ectoparazitilor.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
GeoS
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 73
Location: Bucuresti-Cringasi

PostPosted: Wed Nov 18, 2009 11:25 pm    Post subject: Reply with quote

Multumesc de linkuri Marian,am trecut la studiu.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
GeoS
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 73
Location: Bucuresti-Cringasi

PostPosted: Mon Nov 23, 2009 6:02 pm    Post subject: Reply with quote

Dupa multa lupta si mult chin,ieri femela mea de Pigeon a trecut in lumea celor drepti si ma macina gandul ca nu pot trage nici o concluzie.Dupa cum spunea un prieten de-al nostru bine inteles ca era cea mai mare,cea mai frumoasa si mai era si pereche.Principalul meu scop e sa pun pe picioare singurii doi Discusi pe care ii mai am si care sunt zapaciti in urma tratamentelor repetate.Perechea femelei decedate da semne de revenire in sensul ca a inceput sa ciuguleasca timid.Celalalt inca nu.Multumesc inca o data tuturor,in special lui Ciprian si Cornel.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3
Page 3 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group