Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Infectie bacteriana SUPER rezistenta ?
Goto page 1, 2, 3  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical
View previous topic :: View next topic  
Author Message
GeoS
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 73
Location: Bucuresti-Cringasi

PostPosted: Mon Nov 09, 2009 5:48 pm    Post subject: Infectie bacteriana SUPER rezistenta ? Reply with quote

Acum 14 zile,la 2 zile dupa ce incepusem un tratament (preventiv mai mult)foarte prietemos cu Metro,am constatat ca pe aripioara pectorala dreapta,(stanga mea),a aparut un punct alb la o femela de Pigeon.In doua zile,punctul a perforat aripioara de unde ulterior s-a destramat.Am inceput un tratament cu sare 0,2 g/L,in paralel cu Metro.Dupa 3 zile vazand ca nu da rezultate,am pastrat concentratia de sare la 0,2g/l si am facut doua tratamente cu Baktopur cf prospect.Dupa circa 3 zile radia s-a inchis si a ramas un punct mai opac in locul unde fusese atacata initial si a carui explicatie o cunosc.Problema e ca de data aceasta a aporut un punct alb pe cealalta aripioara pe radia cea mai de sus si pe care in doua zile a retezat-o.In tot acest timp concentratia de sare a fost pastrata calitatea apei a fost pastrata cu doua schimburi pe zi,50-55%in total(pt ca nu mai am filtrare bio,Baktopurul decicland)Intrebarea mea este de ce nu cedeaza la tratamentul cu sare si cu Baktopur si ce e de facut in continuare?Vreau sa trec la masuri alternative sa rezolv situatia pt ca bazinul sta de prea mult timp deciclat si chiar daca femela respectiva se hraneste normal eu o cunosc bine si vad usoare schimbari de comportament.
-Debutul-
http://tinypic.com/r/295zgb9/4
Dupa tratamentul cu sare si Baktopur
http://tinypic.com/r/acslxj/4
http://tinypic.com/r/rutnxh/4
Multumesc mult
Ps.Scuze pt calitatea pozelor.


Last edited by GeoS on Sat Nov 14, 2009 9:57 pm; edited 2 times in total
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Mon Nov 09, 2009 6:32 pm    Post subject: salut Reply with quote

Incearca o solutie pe baza de verde de malachit.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Chriss-T
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2009
Posts: 210
Location: Mioveni Arges

PostPosted: Mon Nov 09, 2009 7:06 pm    Post subject: Reply with quote

verdele de malachit este toxic...albastru de metil este bun.
_________________
...:::I Love Discus:::...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
GeoS
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 73
Location: Bucuresti-Cringasi

PostPosted: Tue Nov 10, 2009 9:07 am    Post subject: Reply with quote

Pentru ca tratamentul cu sare 0,2g/L nu da rezultate si infectia bacteriana avanseaza si pt ca am constatat modificari de comportament(are apetit scazut si e usor apatica)am mai discutat si cu un distins coleg si prieten de-al nostru si am decis sa trec urgent la tratament cu Albastru de metilen care mi se pare cel mai putin agresiv.Multumesc si va tin la curent
PE.Informatiile despre tratamentul cu Albastru de metilen sunt destul de vagi.Poate sa-mi spuna cineva care a facut acest tratament cat trebuie sa dureze pt eficienta maxima?Dupa cum va spuneam atacul bacterian a avut loc in timp ce aveam in bazin 34 GC si suspectez o marire a rezistentei bacteriei(dupa cum stim,bacteriile iubesc temperaturile ridicate)
Multumesc inca o data.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Nov 10, 2009 12:35 pm    Post subject: Reply with quote

GeoS wrote:
...dupa cum stim,bacteriile iubesc temperaturile ridicate

Salut.
Asa este, dar in acelasi timp, bacteriile nu iubesc pH-ul mic (asta este si cauza pentru care discusii au o imunitate mai scazuta la bacterii. In Amazon, nu prea au avut de-a face cu ele).
In concluzie, pentru a pontenta efectele unui eventual tratament este bine sa incerci o scadere a pH-ului, cu grija totusi (adica lent, cat sa nu-i afecteze).

p.s. albastrul de metil este foarte slab, nu stiu ce efect o sa aiba...
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue Nov 10, 2009 2:59 pm    Post subject: Reply with quote

In apa nu va avea efect deosebit. Cateva granule lasate cateva secunde direct pe focarul infectiei ar fi cred eu mai eficiente, dar ar fi bine sa stea pestele in apa putina, cativa litrii, vreo 24 h fara filtrare bio, cu albastru mai mult.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
GeoS
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 73
Location: Bucuresti-Cringasi

PostPosted: Tue Nov 10, 2009 5:04 pm    Post subject: Reply with quote

Daca in nenorocita asta de tara si in nenorocitul asta de oras mi-a fost greu sa gasesc Albastru de metilen solutie 1%,cristale nici o speranta.Am inteles ca Andrew Soh recomanda tratament cu Albastru de metilen pana nu se mai vad pestii la 10 cm insa nu stiu durata.Si aceasta dozare mi se pare hm,ce sa zic oarecum aproximativa.Eu nu am citit caci nu am avut acces la acesta afirmatie.Ideea e ca am pus in apa trei flacoane de cate 25 g 1% solutie,asa incat pe la 10-15 cm incep sa se vada pestii.Am pregatit in caz de esec 2 g de Aqua furan,produs pe baza de nifurpirinol de la Aquarium Muster care actioneaza direct asupra bacteriilor interne si externe(echivalentul lui baktopur direct)numai ca in ritmul asta ii dau peste cap.Ca sa nu mai zic de sistemul digestiv.Este doar solutia de rezerva.Deci ca sa conchid Ioan,la o concentratie mare de Albastru de metilen crezi ca 24 ore sunt suficiente?Multumesc.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Tue Nov 10, 2009 7:55 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan are dreptate. Aplicat local s-ar putea sa aiba efect. In apa nu neaparat. La fel poti sa incerci si cu Baktopur sau altceva care sa nu aiba efect distrugator asupra tesuturilor in zona aia. Aqua Furan pisat si facut pasta spre exemplu. Poti sa stergi inotatoarea cu vata cu solutie concentrata dar cu atentie sa nu ajunga solutie pe branhii. Sa stea cu capul ceva mai sus decat restul corpului in timpul operatiunii. Repetat de cateva ori pe parcursul a catorva zile. O data pe zi sau la 2 zile.

Asta e valabil daca infectia se manifesta doar local. Nu mereu se intampla asa. Nifurpirinolul nu are nici pe departe efect asupra tuturor bacteriilor. De asta avem o "padure" de antibiotice. Problema e ca fara o antibiograma nu se poate sti exact la ce antibiotic e sensibila bacteria respectiva. Si pentru un acvarist e cu atat mai dificil sa trateze corect doar dupa simptome. De asta uneori functioneaza, alteori nu. Simptomele nu intotdeauna sunt expresia a ceea ce banuim noi a fi cauza "exacta".
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue Nov 10, 2009 9:12 pm    Post subject: Reply with quote

Este bine sa ai simtul masurii ca sa poti aprecia daca-i dauneaza mai mult boala sau medicamentul. Daca nu se amelioreaza dupa ce schimbi apa, poti repeta baia inca o data. Eu as trata si cu sare, in doza potrivita, nu prea mare. 4g/1L, 4-6 zile.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
GeoS
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 73
Location: Bucuresti-Cringasi

PostPosted: Tue Nov 10, 2009 9:45 pm    Post subject: Reply with quote

Multumesc de informatii,
@Ciprian Marcu Dupa cum spuneam cu Baktopur am facut deja doua sedinte cu o zi pauza si am constatat ca nu a facut decat sa incetineasca putin evolutia.Excelenta ideea cu Aqua Furan aplicat local,astfel as elimina problemele de ordin digestiv,numai ca in bazinul in care am problema am 3 Discusi tineri de 13-14 cm si in afare de femela afectata sunt semne de debut si la ceilalti doi(cate un punct mic numai pe cate o aripioara pectorala)asta una,si a doua,nu am mana si nici nu are cine sa ma ajute la aceasta operatie.Concluzia e ca s-ar putea sa fac mai mult rau decat bine.
@Ioan.Corecteaza-ma daca gresesc.Baia cu Albastru de metilen zici sa o fac timp de 24 h,si sa fac un schimb masiv de apa.Ai putea sa-mi spui cat si dupa ce interval sa fac a doua baie?In apa am deja sare 0,2g/l deci sa o cresc pana la 4 g/l 4-6 zile ?
Intre timp situatia a devenit stresanta si pt mine si pt pesti.La masa de seara nu au mancat nici unul ci doar a luat cate o granula in gura si au scuipat-o.Nu stiu cat de non-toxic e Albastrul asta de metilen cert e ca nu-l suporta.Multumesc inca o data.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Wed Nov 11, 2009 12:27 am    Post subject: Reply with quote

GeoS wrote:
Ideea e ca am pus in apa trei flacoane de cate 25 g 1% solutie,asa incat pe la 10-15 cm incep sa se vada pestii.


Trei sticlute la ce volum? E si filtru acolo? Bazin cu substrat?
Daca si ceilalti dau semne de boala atunci e alta socoteala. Credeam ca e singurul peste afectat.

GeoS wrote:
@Ciprian Marcu Dupa cum spuneam cu Baktopur am facut deja doua sedinte cu o zi pauza si am constatat ca nu a facut decat sa incetineasca putin evolutia.


Sugestia era tot pentru aplicare locala. Daca sunt mai multi cu semne de boala atunci pica aplicatul local. Nu trebuia sa faci pauza intre aplicari.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Nov 11, 2009 8:08 am    Post subject: Reply with quote

In asemenea concentratii de albastru de metil cresc larve in primele zile. Nu cred ca-l suporta maturii greu. Trebuie sa fie altceva care-i deranjeaza. Mi se pare totusi cam mult! Eu n-am pus niciodata atata.
Am si eu chiar acum unul cu ceva ca al tau, pe ambele parti ale dorsalei, dar nu se intinde si la alti, ...pana acum. Inca nu-l tratez, decat daca ameninta sa ajunga la corp.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
GeoS
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 73
Location: Bucuresti-Cringasi

PostPosted: Wed Nov 11, 2009 10:31 am    Post subject: Reply with quote

@Ciprian Marcu.Bazinul este steril,si are 100 l net.Filtrarea este mecanica asigurata de un filtru intern cu undebit teoretic de 650 L cu un burete mare pe admisie si un burete mic pe evacuare ca sa anuleze curentii de apa si un filtru bolborositor cu un burete foarte mare.Calitatea apei o asigur prin doua schimburi de apa de 50% in total zilnic.Filtrul bio sta in asteptare cu turul si returul intr-o galeata de 20 l in care pun o data pe zi putina mancare pt pesti.
Ideea e ca am trecut la scoaterea urgenta a Albastrului de metilen din apa (am facut deja un schimb de 1/3 cu apa proaspata)pt ca pestii dau semne clare ca nu-l tolereaza(nu mai mananca nici unul si incearca sa se ascunda dupa orice) Il scot prin dilutie cu schimburi de apa 1/3 de doua-trei ori pe zi in functie de cum mi se pare evolutia.
@Ioan in afara schimbului cu apa proaspata am inceput sa cresc concentratia de sare si am ajuns la 0,3 g/l. 4g/l deci 400 g la 100 l mi se pare totusi enorm.poti sa comfirmi ca am inteles corect?In momentul asta sunt cu nervii va pamant si sunt in pana de idei.Oricum va tin la curent.

Pe. L a ora 11.45 am trecut la al doilea schimb de apa 1/3 de oarece pestii dau semne de intoleranta.Tratamentul asta nu le-a facut bine.Acum pot sa observ ca bacteria avanseaza ingrijorator de repede.A fost atacata si retezata si a doua radie a inotatoarei pectorale nemaipunand la socoteala ca toti refuza hrana.Inca nu pot observa bine dar se pare ca a apurut si pe inotatoarea dorsala.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Nov 11, 2009 12:49 pm    Post subject: Reply with quote

O lingurita de sare cantareste aprox. 6g. 4g/1L se foloseste chiar si pentru 1-2 saptamani. Doza e corecta.
Pestii tai sunt speriosi si pentru ca te agiti mai mult in jurul lor si pentru ca vad ca se intampla ceva neobisnuit.
Albastrul de metil se depune pe orice mediu filtrant.
Cresterea concentratiei de sare este suportata mult mai usor decat descresterea. Atentie la sfarsitul tratamentului!
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.


Last edited by Ioan on Wed Nov 11, 2009 12:56 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
GeoS
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 73
Location: Bucuresti-Cringasi

PostPosted: Wed Nov 11, 2009 12:54 pm    Post subject: Reply with quote

Multumesc Ioan,sunt lamurit acum.Vrei sa te mai uiti o data te rog?Am editat postul meu anterior.Sunt tare ingrijorat.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3  Next
Page 1 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group