Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

probleme in acvariul plantat

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvarii plantate, biotop si specii compatibile
View previous topic :: View next topic  
Author Message
plop
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 13 Feb 2009
Posts: 24
Location: cluj

PostPosted: Mon Nov 02, 2009 9:20 pm    Post subject: probleme in acvariul plantat Reply with quote

salut,am un bazin 54 l,capac homemade pvc,filtru intern sera 700l/h,incalzitor 100w,lumina 1 tub de 10w,populat cu 2 discusi,2 neoni rosii,1 ancistrus,1 pomacea(cam inghesuiti,stiu) de la o vreme mi au aparut asa ca niste puncte de mucegai negru pe pietris,pe plante,sa nu mai zic castelul de ceramica care i aproape negru.Curios e ca pe peretii acvariului nu sunt aproape deloc,si pe cochilia melcului s au pus.Sa nu mai zic ca sunt aproape imposibil de inlaturat,peria nici nu le atinge,cu unghia merg da foarte greu icon_smile .N am avut niciodata probleme cu algele pana acum,si asta daca sunt alge.Daca stie cine despre ce e vorba si cum se poate scapa de asa ceva,va rog sa ma ajutati.Multumesc
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Mon Nov 02, 2009 10:17 pm    Post subject: O poza... Reply with quote

O poza face cat o mie de cuvinte...
Dar banuiesc o GSA sau BBA.
O am si eu in acvariu, Pomaceea ai mei au "barba si plete." icon_lol
Fa niste teste de apa, pariu ca ai fosfatii cam mari, asa e si la mine.
Hranesti cu mixtura de inima de vita?
Poate fi una din cauze.
Eu am renuntat sa mai lupt, in curand renunt si la plante. icon_mrgreen
Dar tu, daca doresti un plantat adevarat, trebuie sa ai lumina adecvata, fertilizare macro si micro, substrat fertilizant si aditie de CO2.
Bafta!
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
plop
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 13 Feb 2009
Posts: 24
Location: cluj

PostPosted: Mon Nov 02, 2009 10:40 pm    Post subject: salut Reply with quote

tare faza cu barba si plete icon_biggrin , nu folosesc inima de vita ci artemia congelata si larve de tantari si ceva granule de la sera, stiu ca lumina nu i ok si n am nici fertilizant nici co2,dar setupu asta a fost facut asa,ca i am vazut in shop si mi au placut fara sa ma interesez prima data de ce au nevoie si nici nu dispun de fonduri sa remediez acuma,despre fosfati nu stiu nimic.Sa inteleg ca nu se poate scapa de ei? O sa incerc sa pun si o poza da nu prea stiu cum icon_redface
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Mon Nov 02, 2009 11:06 pm    Post subject: Re: salut Reply with quote

plop wrote:
.Sa inteleg ca nu se poate scapa de ei?

Ba da , dar iti trebuie rabdare si un acvariu echilibrat, poti sa pui niste plante cu crestere rapida, pe care le scoti dupa aceea.
Rolul lor e acela de a consuma nutrientii in exces.
plop wrote:
O sa incerc sa pun si o poza da nu prea stiu cum icon_redface

Intra pe http://tinypic.com/ , dai upload la poze, la resize alegi 640x480 si copiezi in postul de aici randul unde scrie IMG Code for Forums & Message Boards.
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
plop
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 13 Feb 2009
Posts: 24
Location: cluj

PostPosted: Tue Nov 03, 2009 12:18 am    Post subject: ok Reply with quote

mersi de sfaturi, o sa incerc.Apropo ceva sugestii legate de plantele cu crestere rapida?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Tue Nov 03, 2009 7:54 am    Post subject: Re: salut Reply with quote

plop wrote:
setupu asta a fost facut asa,ca i am vazut in shop si mi au placut fara sa ma interesez prima data de ce au nevoie si nici nu dispun de fonduri sa remediez acuma
Pentru ca nu dispui de fonduri sa remediezi situatia io zic sa renunti la cei doi discusi si sa te apuci de ei cu o alta atitudine cind vei avea fonduri happy0034 .
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Tue Nov 03, 2009 8:47 am    Post subject: Re: ok Reply with quote

plop wrote:
mersi de sfaturi, o sa incerc.Apropo ceva sugestii legate de plantele cu crestere rapida?


Elodeea, Egeria densa, etc.
Pe de alta parte, poate ar fi bine sa asculti sfatul lui Porcu...
Doar doi discusi nu prea au sanse in mainile unui incepator.
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Tue Nov 03, 2009 9:20 am    Post subject: Reply with quote

Ce ai tu acolo sunt probabil diatome.
Se spune ca apar de la un nivel de silicati ridicat.
Siliciul este continut de obicei de nisip, pietris.
Altii spun ca ar putea fi de vina fosfatii.
Aveam si eu foarte putin pe plantele tip gazon dar cum am scazut fosfatii, cum au disparut.
Fosfatii ii scazi cu schimburi dese de apa, plante cu crestere rapida, hraniri mai rare (ceea ce nu stiu daca e cazul tau, daca discusii sunt in crestere, le trebuie hrana de cel putin 3-4 ori pe zi).


Succes.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
plop
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 13 Feb 2009
Posts: 24
Location: cluj

PostPosted: Tue Nov 03, 2009 10:48 am    Post subject: Reply with quote

Pai cam ce a zis porcu incerc acum sa fac.Mersi de ajutor anyway
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvarii plantate, biotop si specii compatibile All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group