Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Ce tip de hrana...?!

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hrana si nutritie
View previous topic :: View next topic  
Author Message
nates_nela
New entry
New entry


Joined: 27 Sep 2009
Posts: 14
Location: Bucuresti / Corbeanca

PostPosted: Thu Oct 29, 2009 1:59 am    Post subject: Ce tip de hrana...?! Reply with quote

Am citit multe opinii in legatura cu tipurile de hrana! Am vazut ca multi incurajeaza granulele si mixtura, in timp ce altii (putini), incurajeaza hrana vie (tubii, etc)

Care este de fapt hrana care aduce discusul la un potential maxim din punct de vedere al dimensiunii si aspectului coloristic?

Diferentele sunt date de ritmul de dezvoltare sau de marimea maxima la care ajung dupa un anumit tip de hranire?
_________________
setup: 550L; ph-6,5, gh-5; turba; acvarii sterile; alequer, blue diamond, marlboro red, blue turquoise; adulti si pui.
10 ani acvaristica si inca multi de invatat!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Thu Oct 29, 2009 8:27 am    Post subject: Re: Ce tip de hrana...?! Reply with quote

nates_nela wrote:
Care este de fapt hrana care aduce discusul la un potential maxim din punct de vedere al dimensiunii si aspectului coloristic?
Io cred ca hranirea corecta in functie de marimea pestelui e foarte importanta. Prin hranire corecta inteleg mixtura de calitate si granule de calitate.
Da' cel mai important e ca apa sa fie de cea mai buna calitate pe toata perioada vietii pestelui. O apa de calitate si-o hranire corespunzatoare ii face mari si colorati happy0034 . Plus genele.

Stii ca exista si Tubifex deparazitat, nepericulos icon_mrgreen ? Il produce Hikari. Din pacate nu este la noi si nici n-o sa fie vreodata din motive evidente icon_mrgreen .
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Thu Oct 29, 2009 9:38 am    Post subject: salut Reply with quote

Exista si la noi o "fabrica" de tubi la Timisoara.Se importau ouale de tubi din Ungaria, noi ii faceam mari si apoi ii trimiteam inapoi unde ungurii ii liofilizau si apoi ii trimiteau frumos ambalati.Parerea mea este ca cei mai mari si frumosi pesti (indiferent de specie) se fac cu hrana vie.Daca apa este, cum scria si Porcu, buna, schimburi dese si spatiu mare pestii se dezvolta frumos.Acum, mai este un aspect.Pestii au perioade de crestere.Daca cunoastem aceste perioade(lucru pe care as vrea sa-l cercetez dar nu am timp) putem sa profitam de ele marind cantitatea de proteine in perioada de crestere.Oricum aici este mult de discutat.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Thu Oct 29, 2009 4:23 pm    Post subject: Re: Ce tip de hrana...?! Reply with quote

Porcu wrote:
Stii ca exista si Tubifex deparazitat, nepericulos icon_mrgreen ? Il produce Hikari. Din pacate nu este la noi si nici n-o sa fie vreodata din motive evidente icon_mrgreen .


Oare il produc ei sau il cumpara si-l deparaziteaza? Oricum tubifex "conserva" nu se compara cu cel viu.

nates_nela wrote:
Am citit multe opinii in legatura cu tipurile de hrana! Am vazut ca multi incurajeaza granulele si mixtura, in timp ce altii (putini), incurajeaza hrana vie (tubii, etc)

Care este de fapt hrana care aduce discusul la un potential maxim din punct de vedere al dimensiunii si aspectului coloristic?

Diferentele sunt date de ritmul de dezvoltare sau de marimea maxima la care ajung dupa un anumit tip de hranire?


Hrana vie e foarte buna din punct de vedere nutritiv. Problema e ca exista riscul introducerii unor paraziti cu tipul asta de hrana. Tubifex sunt recoltati din zone unde exista multa materie ornanica in descompunere spre exemplu. Asta nu inseamna neaparat ca daca le dai tubi se imbolnavesc, dar pot aparea probleme mai tarziu in timp. De aceea se prefera o hrana mai sigura din punctul asta de vedere cum ar fi mixtura sau hrana uscata. Cea comerciala mai mult din comoditate pentru ca nu toti detinatorii de discus au disponibilitatea si nervii sa le prepare mixtura. Fiecare tip de hrana are avantaje si dezavantaje fie pentru pesti fie pentru proprietar.

Rezultate bune se pot obtine cu mai multe tipuri de hrana sau combinatii ale acestora dar depinde de mai multi factori cat si cum de repede cresc: fond genetic, spatiu sau densitatea de pesti, calitatea apei, tipul hranei si cum a fost pastrata sau preparata, incarcatura de paraziti, daca au avut perioade cand au fost bolnavi etc.

drdiscus wrote:
Exista si la noi o "fabrica" de tubi la Timisoara.Se importau ouale de tubi din Ungaria, noi ii faceam mari si apoi ii trimiteam inapoi unde ungurii ii liofilizau si apoi ii trimiteau frumos ambalati.Parerea mea este ca cei mai mari si frumosi pesti (indiferent de specie) se fac cu hrana vie.Daca apa este, cum scria si Porcu, buna, schimburi dese si spatiu mare pestii se dezvolta frumos.Acum, mai este un aspect.Pestii au perioade de crestere.Daca cunoastem aceste perioade(lucru pe care as vrea sa-l cercetez dar nu am timp) putem sa profitam de ele marind cantitatea de proteine in perioada de crestere.Oricum aici este mult de discutat.


Eu stiam ca se recoltau nu ca se "fabricau" la Timisoara. Parca un prieten si el acvarist citise in ziar la vremea respectiva. In alta ordine de idei stie cineva o crescatorie care produce in mediu controlat tubifex?
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
nates_nela
New entry
New entry


Joined: 27 Sep 2009
Posts: 14
Location: Bucuresti / Corbeanca

PostPosted: Thu Oct 29, 2009 7:32 pm    Post subject: Reply with quote

In mare m-am lamurit destul de mult si va multumesc! Balanta risc / beneficiu ramane si aici!

Acum tot mai am o nedumerire! In legatura cu larvele rosii de apa sarata! Au o valoare nutritiva buna? Am citit pana acum tot felul de variante, ca sunt, ca nu sunt bune, ca intensifica culoare, ca produc ocluzie intestinala, etc!
Care este valoarea reala a acetui tip de hrana?
_________________
setup: 550L; ph-6,5, gh-5; turba; acvarii sterile; alequer, blue diamond, marlboro red, blue turquoise; adulti si pui.
10 ani acvaristica si inca multi de invatat!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Thu Oct 29, 2009 9:27 pm    Post subject: Reply with quote

S-a mai discutat aici. E si un link catre ce te intereseaza. Nu stiu exact ce vrei sa spui prin valoarea reala. Stii sigur ca larvele alea care sunt vandute pe la noi sunt din apa sarata?
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Fri Oct 30, 2009 8:42 am    Post subject: Re: Ce tip de hrana...?! Reply with quote

Ciprian Marcu wrote:
Oare il produc ei sau il cumpara si-l deparaziteaza? Oricum tubifex "conserva" nu se compara cu cel viu.

Ei il vind viu happy0034 . Il cresc in anumite conditii pe care nu le cunosc si apoi il deparaziteaza. Nici cum il deparaziteaza nu stiu. Da' avind in vedere renumele lor am incredere ca-i curat.
S-a luat in discutie importu' in Romania da' sa aduci Tubifex viu, sa-l pastrezi si sa-l vinzi cred ca presupune respectarea unor conditii care ar duce Tubifexu' la un pret pe care acvaristii nostri nu l-ar plati.

Mi-ar place sa dau la pesti Tubifex viu de la Hikari, garantat safe ....... da' n-o sa se intimple.
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
aarden69
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 243
Location: Gheorgheni

PostPosted: Fri Oct 30, 2009 9:04 am    Post subject: Reply with quote

Bine de stiut faptul,ca marea majoritate al Europei,inclusiv fabricile de hrana congelata,folosesc tubi din romania.Cantitatile cei mai mari se recolteza in zona Timisoarei.Sunt mai multe firme din Ungaria care au infiintat puncte de depozitare pt. tubi si le strang acolo.Nicicum nu este vorba despre tubi deparazitat sau asa ceva.Este cules din raul Bega.
Intr-adevar exista o firma care produce tubi liofilizat,dar la preturi enorme,iar valoarea nutritiva nu atinge a celui viu.

Larva rosie de apa sarata se strange la Odessa.Se poate recunoaste usor,ca este mult mai mica.Eu le cumpar viu,in hartie umeda si temperatura scazuta traieste fara problema pana la 3 saptamani.Problem lui este can din cauza sarii,nu prea le place la pesti,mai ales la discusi.Inainte de folosire trebuie spalat de mai multe ori.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Fri Oct 30, 2009 12:19 pm    Post subject: salut Reply with quote

Si discusii mei fac fite la larvele rosii de apa sarata.Eu le iau vii si o parte mica le tin asa iar o alta parte o congelez.La reproducatori le dau in perioada de frig larve rosi mari de apa dulce luate din bucur obor pentru pescuit.Sunt innebuniti dupa ele.Si sunt si afrodisiace.Le mananca excelent si congelate.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ciprian01
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 236
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Oct 30, 2009 1:13 pm    Post subject: Reply with quote

drdiscus: vorbesti despre acele larve mai groase, lungi si tot rosii?!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Fri Oct 30, 2009 2:38 pm    Post subject: salut Reply with quote

Da.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Fri Oct 30, 2009 2:54 pm    Post subject: Reply with quote

aarden69 wrote:
Bine de stiut faptul,ca marea majoritate al Europei,inclusiv fabricile de hrana congelata,folosesc tubi din romania.Cantitatile cei mai mari se recolteza in zona Timisoarei.Sunt mai multe firme din Ungaria care au infiintat puncte de depozitare pt. tubi si le strang acolo.Nicicum nu este vorba despre tubi deparazitat sau asa ceva.Este cules din raul Bega.
Intr-adevar exista o firma care produce tubi liofilizat,dar la preturi enorme,iar valoarea nutritiva nu atinge a celui viu.

Asa este.

aarden69 wrote:
Larva rosie de apa sarata se strange la Odessa.Se poate recunoaste usor,ca este mult mai mica.Eu le cumpar viu,in hartie umeda si temperatura scazuta traieste fara problema pana la 3 saptamani.Problem lui este can din cauza sarii,nu prea le place la pesti,mai ales la discusi.Inainte de folosire trebuie spalat de mai multe ori.


Am folosit si eu cu ani in urma din aceeasi sursa (teoretic) la alte specii de pesti nu la discusi fara sa observ probleme de digestie sau altfel. Dar nu stiu daca sunt "de apa sarata" doar ca se se vanda.

Porcu wrote:
Ciprian Marcu wrote:
Oare il produc ei sau il cumpara si-l deparaziteaza? Oricum tubifex "conserva" nu se compara cu cel viu.

Ei il vind viu happy0034 . Il cresc in anumite conditii pe care nu le cunosc si apoi il deparaziteaza. Nici cum il deparaziteaza nu stiu. Da' avind in vedere renumele lor am incredere ca-i curat.
S-a luat in discutie importu' in Romania da' sa aduci Tubifex viu, sa-l pastrezi si sa-l vinzi cred ca presupune respectarea unor conditii care ar duce Tubifexu' la un pret pe care acvaristii nostri nu l-ar plati.

Mi-ar place sa dau la pesti Tubifex viu de la Hikari, garantat safe ....... da' n-o sa se intimple.


Da un link pe PM ca nu am gasit decat liofilizati (FD) sau congelati de la Hikari. Cica au nu stiu ce proces de sterilizare in 3 pasi. Daca l-ar produce ei ar necesita o dezinfectare mai superficiala, pentru bacterii fiindca paraziti mai mari sau viermi care paraziteaza pestii nu ar trebui sa existe in mediu controlat.

Din ce stiu unele firme deparaziteaza tubifex sau alte tipuri de hrana vie inainte sa o liofilizeze sau congeleze folosind radiatii gamma. Dar in urma iradierii devine practic conserva cu o valoare nutritiva destul de scazuta, si chiar cu un anumit grad de toxicitate prin conversia in radicali liberi a unor componente si vitamine din hrana conform lui guru prof. dr. Gheorghe Mencinicopschi.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hrana si nutritie All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group