Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

pui si icre
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Simo_pas
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 26 Jan 2009
Posts: 46
Location: Turda, Cluj-Napoca

PostPosted: Tue Oct 20, 2009 9:52 pm    Post subject: pui si icre Reply with quote

sign0009
Se poate in acelasi timp sa creasca pui, si sa aiba grija si de icre?
Deoarece am pui de 3 zile iesiti la zbor, mai mult are grija de pui masculul decat femela si azi a depus femela iar icre.
Masculul impreuna cu femela daca vad pui , merg la ei , ii culeg in gura si le da drumul pe con alaturi de icre.
Va rog daca ati patit careva ceva asemanator sa-mi spuneti si mei
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
feridisc
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 18 Mar 2008
Posts: 54
Location: sf gheorghe

PostPosted: Tue Oct 20, 2009 10:10 pm    Post subject: Reply with quote

Salut.Ai sanse minime de reusita.De obicei maninca puii si au grija de icre.Daca ai posibilitatea muta icrele cu unul dintre parinti,si lasa puii cu celalalt.Sanse 50%.Bafta.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
aarden69
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 243
Location: Gheorgheni

PostPosted: Wed Oct 21, 2009 7:46 am    Post subject: Reply with quote

Feridisc are dreptate.Acum am patit si eu o data la 2 perechi.Eu am intrcat puii,avand norocul ca deja au 6-7 zile.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Simo_pas
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 26 Jan 2009
Posts: 46
Location: Turda, Cluj-Napoca

PostPosted: Wed Oct 21, 2009 3:18 pm    Post subject: Reply with quote

Salut
Merci de sfaturi, as vrea sa-i mut dar masculul are mai mare grija de ei, dar si de icre. Daca`i mut cu femela imi este frica sa nu`i manance ca o sa fie stresata. Momentan mai multa grija are masculul si de icre si de pui.
Oare nu ar fi posibil sa duca si pui si sa aibe grija si de icre pana iese alevieni ? (cum fac momentan )
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
hobbydiscus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 13 Sep 2007
Posts: 218
Location: BUCURESTI MILITARI

PostPosted: Wed Oct 21, 2009 4:12 pm    Post subject: Reply with quote

alergi dupa 2 iepuri si la final nu o sa prinzi nici unul icon_biggrin
_________________
hobbydiscus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Chriss-T
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2009
Posts: 210
Location: Mioveni Arges

PostPosted: Wed Oct 21, 2009 4:34 pm    Post subject: Reply with quote

Simo_pas wrote:
Salut
Merci de sfaturi, as vrea sa-i mut dar masculul are mai mare grija de ei, dar si de icre. Daca`i mut cu femela imi este frica sa nu`i manance ca o sa fie stresata. Momentan mai multa grija are masculul si de icre si de pui.
Oare nu ar fi posibil sa duca si pui si sa aibe grija si de icre pana iese alevieni ? (cum fac momentan )


scuze de OFFTOPIC,dar vreau sa te intreb in ce apa ti-au facut pui si icre?apa de ozmoza sau normala? icon_mrgreen
_________________
...:::I Love Discus:::...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Simo_pas
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 26 Jan 2009
Posts: 46
Location: Turda, Cluj-Napoca

PostPosted: Wed Oct 21, 2009 5:11 pm    Post subject: Reply with quote

In apa normala animal0028
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Chriss-T
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2009
Posts: 210
Location: Mioveni Arges

PostPosted: Wed Oct 21, 2009 5:23 pm    Post subject: Reply with quote

Simo_pas wrote:
In apa normala animal0028


ai facut ceva teste?sa ne spui si noua parametri... icon_mrgreen
_________________
...:::I Love Discus:::...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Simo_pas
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 26 Jan 2009
Posts: 46
Location: Turda, Cluj-Napoca

PostPosted: Wed Oct 21, 2009 10:00 pm    Post subject: Reply with quote

Da am facut ceva teste la apa de curioasa
pH -7,2
KH -15
GH - 13
NO2 mg/l -5
NO3 mg/l -25
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
discus_mania
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 13 Oct 2009
Posts: 36
Location: Segarcea.Dolj

PostPosted: Wed Oct 21, 2009 11:12 pm    Post subject: buna Reply with quote

si la parametri aia ai iesit pui?inca unul care inmulteste in apa dura:)).dar din cate stiam eu in cluj apa de la robinet avea valori mult mai mici


p.s:ce varietate sunt?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Stef
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 20 May 2009
Posts: 133
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Oct 21, 2009 11:30 pm    Post subject: Reply with quote

Mamaaaaa...... ce gh.... Deci la mine nu duritatea e problema. icon_biggrin
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Oct 21, 2009 11:35 pm    Post subject: Reply with quote

E cam ciudat ca ai duritatea temporara mai mare decat cea permanenta, dar asta nu-i imposibil si nici grav. Ar trebui sa verifici daca ai masurat corect. Si ph-ul ar fi mai bine sa fie intre 6,5 -7. Poti sa acidulezi apa cu turba.
NO2 5mg/1L e deja toxic pentru pesti, sper ca ai gresit analiza si are alta valoare. Daca are intr-adevar valoarea indicata trebue adaugata neintarziat 5g de sare la 100L si mentinuta concentratia, indiferent de schimburile de apa, pana scade concentratia de nitrit sub 2 mg/1L.
NO3 e prea mare pentru pui. Ar trebui redus cel putin pana sub 10mg/1L, mai bine cat se poate de redus. Daca ajunge la 50mg/1L vor refuza puii hrana.
Ar trebui sa inveti puii cat se poate de repede cu nauplii si sa-i scoti imediat ce incep sa se hraneasca cu ei. Daca scoti puii acum, fara sa fie invatati cu ei, vor muri unii de foame inainte de a apuca sa manance.
Daca vezi ca-s parintii agresivi fata de pui si mai inghit cate unul si uita sa-l mai dea afara, trebuie sa-i scoti, ca ramai in cateva minute fara ei. Asta inseamna ca trebuie sa te uiti foarte atent la ce fac parintii lor. De multe ori mananca cate unul la jumatate de ora si candva vezi ca nu-i mai vezi. In orice caz trebuiesc despartiti parintii, daca nu se inteleg sau sunt agitati. Ar fi bine sa desparti bazinul cu o plasa prin care sa poata trece apa usor.
Eu folosesc o plasa de sarma inoxidabila, cu ochiuri de 9 mm, fixata intre colturile opuse cele mai indepartate ale bazinelor de reproducere, care au laturile de 50 x 50 x 50 cm.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.


Last edited by Ioan on Wed Oct 21, 2009 11:56 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Wed Oct 21, 2009 11:53 pm    Post subject: Reply with quote

Testele alea sunt sigur 5 in 1 ...cat se poate de neexacte uneori , mai ales daca nu-s citite exact dupa 1 minut sau mai stiu eu ce alte erori de operare si citire a lor.
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Thu Oct 22, 2009 12:05 am    Post subject: Reply with quote

Pastrare incorecta, vechime prea mare, contaminare cu grasime sau transpiratie de pe degete duc frecvent la devieri prea mari ale indicatiei de la valoarea si asa aflata in tolerante mari ale metodei de masurare.
Parerea mea strict personala, este ca odata ajuns in domeniul ingrijirii acestor pesti este insuficient sa se lucreze cu metode si cunostinte aplicate in acvaristica pentru incepatori. Rezultate acceptabile sau bune, cum se intampla aparent in acest caz, sunt posibile dar nu constante.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Simo_pas
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 26 Jan 2009
Posts: 46
Location: Turda, Cluj-Napoca

PostPosted: Thu Oct 22, 2009 12:54 am    Post subject: Reply with quote

Da este test de la Tetra
Am facut cu cel clasic ( cu picaturi ) dar numai la pH care este 7,5 si GH este 13

Perechea in continuare are grija si de pui si de icre, pui stau numai pe mascul, pe femela mai rar
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group