Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Eheim Automatic gravel cleaner
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY
View previous topic :: View next topic  
Author Message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Sat Oct 17, 2009 8:01 pm    Post subject: Eheim Automatic gravel cleaner Reply with quote

Am vazut cum functioneaza acest model si ma intreb cum putem bricola si noi asa ceva. Se poate face asa ceva? Ceva care sa faca acelasi lucru si sa coste mult mai putin?


_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Sat Oct 17, 2009 8:39 pm    Post subject: Reply with quote

Poate te ajuta link-ul asta :
http://www.cichlid-forum.com/articles/diy_python.php
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Sat Oct 17, 2009 9:33 pm    Post subject: Nu prea are legatura. Reply with quote

Produsul din link e doar un gravel cleaner obisnuit...
El se referea la Automatic Gravel Cleaner.
E alta "mancare de peste". icon_lol
Eu folosesc Eheim Automatic gravel cleaner si mi se pare OK.
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry


Last edited by puiutu on Sat Oct 17, 2009 9:36 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Sat Oct 17, 2009 9:36 pm    Post subject: Reply with quote

Si crezi tu ca poti bricola unul automatic icon_lol Si care sa mai fie si ieftin icon_lol icon_lol icon_lol
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ender67
New entry
New entry


Joined: 04 Oct 2009
Posts: 6
Location: Ploiesti

PostPosted: Sat Oct 17, 2009 9:42 pm    Post subject: ceva in genul asta? eu sunt multumit de el Reply with quote

http://www.pepika.ro/produse/21-acvaristica/385-echipamente-pentru-acvaristica/223-accesorii-pentru-curatare/4621-razuitor-hagen-cu-baterie.html
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Sat Oct 17, 2009 9:48 pm    Post subject: Reply with quote

Trebuie sa existe ceva. Am gasit ceva pe net (nu eram la mine icon_evil la calculator si acum mult timp) si nu mai dau de acea pagina icon_cry . Vreau un sistem diy care sa faca in principiu ce face Eheim-ul.
Edit. Cred ca scriam acest mesaj in timpul ce tu postai link-ul cu produsul de la hagen. Poti sa ne dai mai multe detalii ca din poza aia icon_eek , cat e de fiabil ......
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.


Last edited by sorinhc on Sat Oct 17, 2009 9:50 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Sat Oct 17, 2009 9:49 pm    Post subject: Reply with quote

ReBella wrote:
Si crezi tu ca poti bricola unul automatic icon_lol Si care sa mai fie si ieftin icon_lol icon_lol icon_lol

Cu putina indemanare , se poate.
Unul obisnuit n-are rost sa-l bricolezi, costa in jurul a 20 RON.
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Sat Oct 17, 2009 9:57 pm    Post subject: Reply with quote

puiutu wrote:
costa in jurul a 20 RON.


Ce bine era daca Eheim-ul costa 20 ron confused0089 icon_mrgreen .
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.


Last edited by sorinhc on Sat Oct 17, 2009 10:08 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ender67
New entry
New entry


Joined: 04 Oct 2009
Posts: 6
Location: Ploiesti

PostPosted: Sat Oct 17, 2009 9:59 pm    Post subject: detalii curatator Hagen Reply with quote

In primul rand nu e numai 'razuitor', e o chestie modulara care poate fi folosita la mai multe scopuri (spre deosebire de Eheim).
Alimentarea: aici e partea slaba, are doua baterii R14 cred, eu nu il folosesc cu asa ceva si cu doi acumulatori R6 bagati intr-un tub de plastic de la o papiota de ata sau asa ceva (in plus fata de un tub capetele se rasfrang si asta centreaza tot ansamblu cu acumulatorii in miner).
Module: minerul cu baterii si intrerupator are in capat motorul electric cu elicea/ turbina, in lateralul zonei cu elice se poate monta fie 'depozitul' de mizerii (apa este trecuta printr-un 'ciorapel' destul de des si care poate fi scos si curatat, sau se poate monta un furtun si toata chestia devine o pompa pentru sifonarea acvariului. In prelungirea manerului se monteaza un tub telescopic care poate avea la capat fie 'pilnia' clasica fie un razuitor de geam cu lama de cauciuc.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Sat Oct 17, 2009 10:05 pm    Post subject: Reply with quote

Puiutule eu te cred pe cuvant , ti-ar iesi sigur.
Poate te uiti la unul JBL care face exact ce face cel din linkul meu...costa mult mai mult in magazin. Uite aici un exemplu : http://www.happypets.ro/jbl-aqua-inout-complet-set-p-947.html
Si pana la urma care e ideea ? Exceptand nevoia ta de a ma pandi si vana pe mine icon_lol Eu am oferit o solutie DIY functionala pentru aspirat. Tu ce ai oferit ontopic?
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Sun Oct 18, 2009 1:01 am    Post subject: Reply with quote

ReBella wrote:
Exceptand nevoia ta de a ma pandi si vana pe mine icon_lol Eu am oferit o solutie DIY functionala pentru aspirat.

Cred ca suferi... De mania persecutiei.
Vad ca inca n-ai inteles ca omul vrea sa bricoleze un aspirator automat.
Ca sa intelegi si tu despre ce e vorba, vezi postul lui ender67.
Pentru sorinhc:
vezi ca pe ebay se gasesc Eheim 3531 destul de ieftine, sau niste chinezarii si mai ieftine, asemanatoare cu Hagen-ul din link-ul lui ender67.
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun Oct 18, 2009 7:33 am    Post subject: Reply with quote

N-ar fi mai practic sa se alimenteze cu curent de la retea? Exista filtre interioare ieftine din care se poate face un aspirator.
Eu mi-am facut si am folosit asa ceva cu ani in urma ca sa scot depunerile. Am renuntat pentru ca acum prefer sa completez apa aspirata cu alta proaspata, dar metoda cu pompa s-a dovedit foarte eficienta. In caz ca se aduna multe depuneri si trece apa greu prin saculetul filtrant, poate fi fixat mai inalt, deasupra nivelului apei. Pompa se poate monta si deasupra tubului aspirator, iar daca i se fixeaza o tija poate fi manevrata destul de usor.
Filtrul ar trebui sa poata fi indepartat dupa folosire, dar poate si sa ramana in acvarii neornamentate, cu multi pui, unde nu conteaza mult aspectul.
3.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Sun Oct 18, 2009 2:17 pm    Post subject: Reply with quote

icon_lol Hai ca asta e tare , cica tot eu sufar. Puiutule , daca omul vrea sa BRICOLEZE un aspirator automat , tu ii sugerezi sa cumpere unele gata facute ? Cuvantul logica iti spune ceva ? lol02 Si mai comentai de altii ca polueaza topicurile icon_biggrin Daca stii sa scrii ceva despre cum se poate bricola un aspirator , mai ales automat , scrie sa vedem si noi . Daca nu ... foloseste-ti propria replica : vezi pe unde se mai pot aduna posturi icon_razz

Ioan , ideea ta eu o stiu sub forma asta http://www.wynia.org/wordpress/aquariums-and-fishkeeping/diy-aquarium-gravel-cleaner/ si cred ca merita incercata happy0034

Sorin , ce parere ai ? Te incumeti sa faci unul ? icon_mrgreen Iesi mult mai ieftin asa , mai ales daca ai deja un powerhead prin casa , sau un filtru intern.De exemplu cel pe care il ai acum , tot ziceai ca vrei sa cumperi unul nou mai eficient pentru acvariu.
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun Oct 18, 2009 3:44 pm    Post subject: Reply with quote

ReBella wrote:
Sorin , ce parere ai ? Te incumeti sa faci unul ? icon_mrgreen Iesi mult mai ieftin asa , mai ales daca ai deja un powerhead prin casa , sau un filtru intern.De exemplu cel pe care il ai acum , tot ziceai ca vrei sa cumperi unul nou mai eficient pentru acvariu.

Cu schimbarea canistrei mai dureaza ca momentan nu am cum. Am sa fac un asemenea sistem dar am sa incerc sa-l modific putin si deja am cateva idei. Am sa ma apuc de el imediat ce-mi iau un powerhead ca nu am niciunul prin casa. Daca as vrea sa folosesc canistra ar trebui sa o amorsez la ficare folosire si e cam mare bataie de cap.
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun Oct 18, 2009 5:43 pm    Post subject: Reply with quote

ReBella wrote:
Ioan , ideea ta eu o stiu sub forma asta http://www.wynia.org/wordpress/aquariums-and-fishkeeping/diy-aquarium-gravel-cleaner/ si cred ca merita incercata
Al meu se poate indeparta din apa si nu lasa murdaria in ea. Se spala si e mereu curat, sic! icon_mrgreen character0029
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group