Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

pompa aer einheim 400
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY
View previous topic :: View next topic  
Author Message
discus_mania
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 13 Oct 2009
Posts: 36
Location: Segarcea.Dolj

PostPosted: Fri Oct 16, 2009 1:47 pm    Post subject: pompa aer einheim 400 Reply with quote

salutare!acum vreo 3 luni am achizitionat o pompa de aer einheim 400 cu 2 iesiri care sa imi deserveasca la aerrea a 6 bazine de reproducere.ieri am constatat ca nu mai alimenteaza decat 2 bazine. l-am desfacut(desi aveam garantie ) pt ca timpul nu era de pierdut(3 perechi au pui)si nu prea imi dau seama dc i-a scazut debitul.stie cineva care e problema?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Fri Oct 16, 2009 1:48 pm    Post subject: Reply with quote

Esti sigur ca i-a scazut debitul pompei si nu s-au infundat pietrele de aer,buretii bolborositori,furtunele,etc. ?
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
discus_mania
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 13 Oct 2009
Posts: 36
Location: Segarcea.Dolj

PostPosted: Fri Oct 16, 2009 2:00 pm    Post subject: pai... Reply with quote

poi cred ca da ,pt ca dupa ce o desfac si umblu putin pe la ea merge mai bine.dar asta nu dureaza decat 1 zi dupa care iar se strica.cand il desfac are 2 guri de iesire a aerului acoperite de o bucatica de burete negru.daca astup una din gaurle alea am vazut ca merge mai bine.s-ar putea acolo sa fii avut o bucata de cauciuc ceva
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Fri Oct 16, 2009 2:04 pm    Post subject: Reply with quote

Nu am idee cum e pompa Eheim pentru ca nu am.Eu am Resun , una care functioneaza de 10 ani si una de 1 an , cu 2 iesiri. Ce am observat la mine este faptul ca pietrele de aer se colmateaza si astfel nu mai iese aproape deloc aer.Fa un test doar cu pompa si furtunele bagate in toate bazinele.Vezi cat aer iese.Apoi mai e o chestie : se pierde aer si pe la teuri , poti observa asta daca scufunzi teurile in apa.
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
discus_mania
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 13 Oct 2009
Posts: 36
Location: Segarcea.Dolj

PostPosted: Fri Oct 16, 2009 2:07 pm    Post subject: bun Reply with quote

hai ca incerc sa vad daca e cum zici u si dau un raspuns imediat ce termin.ms mult
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
discus_mania
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 13 Oct 2009
Posts: 36
Location: Segarcea.Dolj

PostPosted: Fri Oct 16, 2009 3:24 pm    Post subject: offf Reply with quote

nu e din bureti sau de la t-uri.e din el sigur.cineva care are un eheim si vrea sa ma ajute si pe mine?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Fri Oct 16, 2009 3:36 pm    Post subject: salut Reply with quote

Nu am acest tip de pompa dat am avut alte marci.Ar trebui sa aiba o membrana sau 2, mai groasa(neagra de obicei) care este atasata la magnet.Este posibil ca acea membrana sa fie crapata, caz in care trebuie inlocuita.Daca scoti acea membrana dai de 2 supape dintr-un cauciuc moale.Una dintre ele poate fi perforata.Iti faci alta decupand dintr-o manusa chirurgicala(de la farmacie).Sau poate fi deformata o supapa, caz in care o intorci pe dos si o pui la loc.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
discus_mania
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 13 Oct 2009
Posts: 36
Location: Segarcea.Dolj

PostPosted: Fri Oct 16, 2009 3:45 pm    Post subject: da Reply with quote

asa e drdiscus cand dau membrana mare de cauciuc jos(cea care este antrenata de bratul magnetic) am 2 gaurele(pe care pleaca aerul) si am observat o chesti mica de cauciuc,subtire,care era cazuta.de aici cred ca este si problema numai ca unde o fi fost pusa nu imi dau seama
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
discus_mania
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 13 Oct 2009
Posts: 36
Location: Segarcea.Dolj

PostPosted: Fri Oct 16, 2009 4:07 pm    Post subject: multumesc Reply with quote

gata am gasit problema:)))are dreptate drdiscus.membranele erau sparte.acum ma duc sa iau manusi:))multumesc frumos la toti cei care mi-au raspuns
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Fri Oct 16, 2009 4:51 pm    Post subject: Reply with quote

icon_eek Cum se sparge membrana aia oare, care sunt cauzele? ... Io in 10 ani n-am patit asta la jaful meu de Resun si tu patesti la Eheim ? Ceva e wrong ....cineva ti-a facut farmece icon_biggrin Glumesc. Sper sa rezolvi problema. Bafta!
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
discus_mania
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 13 Oct 2009
Posts: 36
Location: Segarcea.Dolj

PostPosted: Fri Oct 16, 2009 8:53 pm    Post subject: gata Reply with quote

rebella:nici eu nu imi dau seama cum s-au rupt membranele dar...asta e;bine ca le-am rezolvat.oricum cred ca ponta de la snakeskini e compromisa
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Fri Oct 16, 2009 8:56 pm    Post subject: Reply with quote

Fii si tu optimist ...Poate nu e.
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Mon Oct 19, 2009 12:22 pm    Post subject: Reply with quote

In loc de supape din manusa chirurgicala e mai bine sa pui supape dintr-o bancnota de un leu, e mult-mult mai rezistenta.
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Mon Oct 19, 2009 4:02 pm    Post subject: Reply with quote

Eu le reparam cu cauciuc de la camere de bicicleta.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
discus_mania
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 13 Oct 2009
Posts: 36
Location: Segarcea.Dolj

PostPosted: Tue Oct 20, 2009 12:21 pm    Post subject: da Reply with quote

da,adevarul e ca si mie mi-a parut cam subtire manusa dar acum functioneza la capacitatea maxima.data viitoare cand se rup supapele am sa incerc si metodele voastre.multumesc pt sfaturi
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group