Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

De ce se albesc icrele?
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Fri Oct 16, 2009 4:46 pm    Post subject: salut Reply with quote

Daca mai trebuie lucrat textul il rog pe ADX s-o faca sau sa-mi spuna ce mai trebuie facut.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Fri Oct 16, 2009 4:48 pm    Post subject: Reply with quote

Drdiscus ia vezi tu poza aia pusa de Ioan in alt topic ...sper ca el e mult mai credibil decat mine. Right ? icon_razz In rest teoria e cool , pacat ca practica ne omoara icon_mrgreen
LE Tu n-ai butonul ala mic in colt dreapta sus la propriile mesaje ? Scrie EDIT pe el ...use it please icon_cool
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Fri Oct 16, 2009 5:02 pm    Post subject: salut Reply with quote

ReBella wrote:
Drdiscus ia vezi tu poza aia pusa de Ioan in alt topic ...sper ca el e mult mai credibil decat mine. Right ? icon_razz In rest teoria e cool , pacat ca practica ne omoara icon_mrgreen
LE Tu n-ai butonul ala mic in colt dreapta sus la propriile mesaje ? Scrie EDIT pe el ...use it please icon_cool
Nu am scris nicaieri ca tu nu esti credibila.Am scris ca as vrea sa aflu de la mai multi crescatori, nu de la unul, ca reproduc discusi in apa dura.Nu spun ca nu-l cred pe Ioan ci ca a fost o intamplare.Sa nu uitam si ca nemtii au cativa zeci de ani in spate de discusareala si cateva zeci de generatii de discusi crescuti in acea apa.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Oct 16, 2009 8:01 pm    Post subject: Reply with quote

http://www.discus-club.ro/articole_reproducere.html

Daca nu se vede din prima, dati "reload" la pagina.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Fri Oct 16, 2009 8:55 pm    Post subject: Reply with quote

Eu ma indoiesc profund ca a fost doar o intamplare. Sunt sigura ca sunt destui crescatori care au obtinut pui in acele conditii. Daca nu scriu toti aici pe forum nu inseamna ca nu se intampla si la ei. De fapt nu asta conteaza deloc si nu asta era ideea, ci faptul ca se pot obtine pui in apa cu duritate destul de mare si ph la fel. Ceea ce contrazice teoria ta icon_mrgreen Iar in ceea ce priveste discusii de la nemti crescuti in acea apa...de unde stii ca nu-s importati din alta parte discusii lui Ioan care au depus in apa mai dura? Astea sunt doar supozitii.
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
valentin_is
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Mar 2008
Posts: 152
Location: Iasi

PostPosted: Fri Oct 16, 2009 9:50 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
as vrea sa aflu de la mai multi crescatori, nu de la unul, ca reproduc discusi in apa dura.

In acvariul comun am ph 7,5 gh 12 si o pereche care depune regulat. La 3-4 depuneri ( daca femela reuseste sa-si apere bine " cuibul") ) ouale eclozeaza.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Fri Oct 16, 2009 10:45 pm    Post subject: Reply with quote

Pana acum sunt 2 crescatori . Si inca numaram ... icon_mrgreen
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Oct 16, 2009 11:10 pm    Post subject: Reply with quote

ReBella wrote:
...ci faptul ca se pot obtine pui in apa cu duritate destul de mare si ph la fel. Ceea ce contrazice teoria ta icon_mrgreen

Imi pare rau, nu contrazice teoria... si oricate exemple s-ar da, teoria tot nu este contrazisa. De ce? Pentru ca in articol nu sunt date valori. Ca atare, replica ar putea fi urmatoarea "s-a nimerit o femela ale carei icre au avut presiune osmotica suficient de mare"... si daca mai vin exemple, vei primi urmatoarea replica "ok, sunt mai multe". Un lucru trebuie inteles: Nu toate gainile fac oua cu coaja la fel de tare icon_razz (la fel si cu presiunile astea osmotice din icre... ...daca e sa mergem pe respectiva teorie)
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Fri Oct 16, 2009 11:19 pm    Post subject: Reply with quote

Si mie imi pare rau , insa eu nu consider acum , la momentul de fata , ok acea teorie. Asta nu inseamna ca nu ma pot insela icon_mrgreen Insa replica cu " s-au nimerit mai multe femele...." nu-ti suna ciudat ? E ca si cum ai zice ca in desert nu ploua niciodata...ah dar a plouat o data , de 2 ori...hmm...hai si de 3 ...deci pana la urma ploua si in desert icon_razz
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Oct 16, 2009 11:59 pm    Post subject: Reply with quote

In definitiv, atata timp cat nu avem informatii sigure despre apa cea mai potrivita pentru desvoltarea icrelor, ar fi mai folositor sa ne ajutam reciproc relatand despre esecuri si succese obtinute in cazuri in care ceilalti factori au fost cat se poate de asemanatori. Eu deocamdata sunt convins ca exista diferente mari intre pesti, in ce priveste capacitatea de reproducere, atat intre salbatici, cat si intre cei tinuti de multi ani in captivitate. Chiar daca se intampla sa apara esecuri din cauza presiunii osmotice, acestea nu sunt o regula. Exista o multime de factori care pot duce la esec. Remediul se obtine prin reproducerea si selectia celor mai bune exemplare. E cel mai simplu si eficient mijloc, dar pentru asta trebuie sa se lucreze cu mai multa disciplina. Incrucisari facute la intamplare sunt pierdere de timp si bani si castig de dezamagiri. E clar ca fara un minim de cunostinte, pasiune si mijloace materiale nu se vor obtine rezultate bune. Discusii nu se inchina in fata oricui.
Eu am acum o pereche, cei rosii din album, ale caror icre se altereaza la 12 ore dupa depunere in apa in care stau parintii. Am avut apa veche la prima depunere. Inaintea celei de-a doua am avut apa noua formata din permeat cu saruri, minerale si turba. 90µS/cm, ph 5,5, 28°C, fara nitrit sau nitrat. Cu acelasi rezultat, icre albe dupa 12 ore. A treia oara le-am mutat in alt vas cu apa proaspata si albastru de metil, cu aceleasi valori. Au eclozat o parte buna, ii am si acum. A 4-a tura am pus-o imediat dupa eclozare la parinti, cu plasa pe con. Le-au ingrijit pana la vreo 4-5 zile dupa inot si le-au mancat. A5-a tura eclozeaza chiar in aceste ore cam 40-50% din ca. 250-300 de icre, tot in vas separat. Banuiesc ca vor ramane ca. 25% in viata.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
aarden69
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 243
Location: Gheorgheni

PostPosted: Sat Oct 17, 2009 12:33 pm    Post subject: Reply with quote

La discusii,care provin din populatii mari,intervine mai bine fenomenul de Heterozis.Acesti pesti nu sunt asa de sensibili la calitatea apei.Ma refer,la brown,turquaz,alenquer.Liniile fine,cum ar fi red,blue,pigeonii de calitate,sunt cei mai sensibili si greu de reprodusi.
O simpla statistica.Cei mai multi incepatori in discus,scoate primii pui,ori din brown,turquaz sau alenquer,ori din perechi amestecate.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sat Oct 17, 2009 1:03 pm    Post subject: Reply with quote

Pentru ca-s mai usor de reprodus, sau pentru ca-s cei la care au incepatorii cel mai usor acces? De la albastri obtin pui si fara sa vreau. De la Nhamunda ma chinui de cativa ani sa obtin ceva mai rasarit. Am avut si albastrii de la care n-am obtinut nici un pui, cu toate ca vroiam neaparat sa-i am. Eu nu cred ca depinde asa de mult de varietate, excluzand Heckelii, cat depinde de bagajul genetic al fiecaruia in parte si de cum au trait. Unuia care nu-i sanatos, sau nu se simte bine pentru ca-l ciupesc viermii de branchii, n-o sa-i vina nici sa se ocupe de reproducere, sau o sa-si spuna ca-i suficient si daca face treaba pe jumatate.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
aarden69
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 243
Location: Gheorgheni

PostPosted: Sat Oct 17, 2009 1:37 pm    Post subject: Reply with quote

Aici vreau sa zic,ca varietatile sus numite au o populatie numeroasa,au un genofond heterogen,din care cauza sint mult mai rezistensi din mai multe puncte de vedere.
La albastrii,ma refeream numai la diamond.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
feridisc
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 18 Mar 2008
Posts: 54
Location: sf gheorghe

PostPosted: Sun Oct 18, 2009 2:05 pm    Post subject: Reply with quote

Salutare.Totusi apa e cheia.Mai precis coctailul de elemente dizolvate in ea.Sunt ape "bune" in tara, zonele;Onesti,Gheorgheni,Sibiu,Baia Mare etc.toate situate imediat in vecinatatea muntilor formate din roci cristaline.Bazinul Amazonului se intinde pe substrat 95% din roci cristaline.Cheia apei bune nu este data sec de parametri fizico-chimici.Pentru reusita constanta conductivitatea,apei trebuie data de un anumit amestec de saruri,si alte elemente.Acest amestec ideal curge la robinetele citorva dintre noi.La ei daca pestii sunt apti pt. reproducere,succesul este constant.La ceilalti... mad0270 love0030 mad0228
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun Oct 18, 2009 5:54 pm    Post subject: Reply with quote

M-ar mira sa aiba toti crescatorii din Asia aceiasi parametrii in apa din santurile lor. Inca mai mult m-as mira sa fie parametrii ideali. Dar de reprodus, reproduc in prostie. Asa fac si unele din perechile mele. Altele nu reusesc deloc, in aceeasi apa. Cate minerale se gasesc in apa in care nu se poate masura conductivitate?
Explicatia?
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
Page 2 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group