Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Luati de va minunati :)
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvaristica in general
View previous topic :: View next topic  
Author Message
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Mon Oct 12, 2009 7:22 pm    Post subject: Luati de va minunati :) Reply with quote

Am ramas uimit cand am venit astazi si am observat ce se intampla la mine in acvariu.
Din cei 1300 pui scalari care i-am avut in urma cu 5-6 luni am pastrat doar 4 care s-au dovedit a fi doua perechi.
Au doar 6 luni de zile si traiesc in acvariul plantat deocamdata ca celelalte sunt pline cu discusi.
In urma cu o luna de zile erau cate doi, isi aparau teritoriul.
Cand se intalneau la mijlocul acvariului ieseau scantai, masculii stateau in spate si le puneau pe femele sa se ciondaneasca.
Daca femelele ezitau isi luau bataie de la masculi.
Teritoriul s-a stabilit si ieri au depus cei dungati.
Au alungat discusul de 15 cm care il am deocamdata in acvariu si si-au facut treaba, ei avand doar 9 cm cap-coada.
Am ramas uimit cand am observat ca au depus la ce varste fragede au.
E adevarat ca masculul nu are experienta deloc si ca nu a fecundat icrele cum a trebuit, dar se accepta.
Si mai mare mi-a fost uimirea cand astazi, ajungad de la servici mi-a fost atrasa atentia ca pe cealalta parte a acvariului se intampla ceva.
Nu prea am observat deoarece, dupa cum vedeti in pozele de mai jos, am fost invadat de alge unicelulare care mi-au inverzit apa (trebe sa fac rost de un sterilizator UV ca sa scap de ele) iar vizibilitatea in acvariu este scazuta.
Ce credeti, ceilalti doi scalari, de aceeasi varsta, tot mascul si femela au depus si ei.
Acuma stau toti si isi ingrijesc icrele.
Discusul Red Turquoise care de altfel este preferatul meu, este dusmanul numarul unu (asa considera ei) dar el nu are nici o treaba cu icrele lor.
Ambele perechi se intalnesc din cand in cand la mijlocul acvariului si se ciondanesc ca nu cumva sa se incale teritoriile.

Tare curios sunt, sa vad daca va iesi ceva din icre, parintii fiind foarte tineri.Binenteles ca nu am pretentii la pui si nu stiu daca ma voi mai ocupa cu inmultitul lor pe viitor.Nu se merita efortul, poate sa o fac doar asa din placere.

In partea dreapta jos sunt niste pietre cu Riciia care inca nu am apucat sa le aranjez.


Prima pereche

A doua pereche

Intreg acvariul cuprins de alge unicelulare

Ciondaneala de la centrul acvariului


Sper ca va placut icon_smile
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Chriss-T
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2009
Posts: 210
Location: Mioveni Arges

PostPosted: Mon Oct 12, 2009 8:41 pm    Post subject: Reply with quote

DECI... icon_eek icon_eek icon_eek nu-mi vine sa cred...sa-ti traiasca :X si la mai multi pui sign0100 vreau sa faci "doubleshot" si la discusi icon_biggrin nu doar la scalari. sign0098 sign0191
_________________
...:::I Love Discus:::...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Mon Oct 12, 2009 9:07 pm    Post subject: Reply with quote

Mersi,

Doubleshot mai mult la discusi decat la scalari icon_smile.

In legatura cu discusii, urmeaza sa scot din carantina 5 bucati snakeskin 12-13 cm.
De-abia astept sa ii vad in plantat.
Poate am noroc de doua perechi.

Numai bine,
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Chriss-T
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2009
Posts: 210
Location: Mioveni Arges

PostPosted: Mon Oct 12, 2009 9:36 pm    Post subject: Reply with quote

pai parca aveai 3:-? ti-au mai venit 2?sau...5ai avut de la inceput...
_________________
...:::I Love Discus:::...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Mon Oct 12, 2009 9:37 pm    Post subject: Reply with quote

Frumos , ai scalarei precoci icon_mrgreen Dar cu verzitura cum te-ai pricopsit ? icon_razz
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Mon Oct 12, 2009 9:39 pm    Post subject: Reply with quote

Pai da,


Mi-au mai venit doi martea trecuta si acuma am 5.

Sper sa le pot face ceva poze (stii, vechea problema cu shutterul la aparat) si voi pune la galerie.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Chriss-T
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2009
Posts: 210
Location: Mioveni Arges

PostPosted: Mon Oct 12, 2009 9:52 pm    Post subject: Reply with quote

marian4232 wrote:
Pai da,


Mi-au mai venit doi martea trecuta si acuma am 5.

Sper sa le pot face ceva poze (stii, vechea problema cu shutterul la aparat) si voi pune la galerie.


stiu stiu...pai ia sa faci:D sa vedem si noi ce pestisori frumosi ai:>
_________________
...:::I Love Discus:::...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Mon Oct 12, 2009 9:52 pm    Post subject: Reply with quote

Pai cu verzitura nu stiu exact.
Schimbarea care am facut-o inainte ca sa apara a fost sa sterg GDA de pe geam.
O lasasem sa isi faca ciclul de viata dupa metoda lui Tom Barr si se pare ca nu prea a functionat.
S-a strans cam multa in 3 saptamani, am sters-o si am facut schimb de apa.
Dupa 2-3 zile a inceput sa se tulbure apa, si dupa aceea sa se inverzeasca.
Nu am introdus plante noi, nu am schimbat regimul de fertilizare, pur si simplu nimic.
Ma gandesc ca o fi ceva legatura intre GDA si algele astea de fac apa verde.

Sper sa scap cat mai repede de ea.
Problema este ca nu prea am de unde sa imprumut un UV macar pt 2 zile ca rezolvam.
Bani nu am deocamdata ca sa cumpar unul nou care e intre 200 si 300 lei.

Macar la scalari le convine, asa de mult incat s-au decis sa-si faca de cap.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Mon Oct 12, 2009 10:29 pm    Post subject: Reply with quote

Ceva poze cu snakeskinii mai jos si restu la galeria mea:


_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Thu Oct 15, 2009 12:45 pm    Post subject: Reply with quote

Aseara am recoltat 30 icre de la perechea dungata (as fi recoltat mai multe cu o zi inainte) si ~250 de la cealalata pereche.Aici am salvat mai multe din cauza ca trecusera dabia 48 ore de la depunere si puii nu incepusera sa se desprinda de geam.
As zice ca am un total de ~300 si toti dau din codite.

Mi-a fost mila sa-i lasa sa moara, asa ca ii voi creste.
Poate voi face diseara niste poze.

Numai bine.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Thu Oct 15, 2009 1:09 pm    Post subject: Reply with quote

marian4232 wrote:
Mi-a fost mila sa-i lasa sa moara, asa ca ii voi creste.

Felicitari!
Inca odata, ai dat dovada de caracter.
Bravo! happy0034
Apoi o sa trebuiasca sa-i vinzi foarte ieftin sau sa-i donezi... tongue0011
Nu spun asta ca m-ar interesa, dar asa am facut si eu cu puii de Cichlasoma Nigrofasciatum: am donat primele trei serii, apoi am renuntat la a mai separa parintii, ei se cearta si manca puii.
Si gata! icon_redface
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Thu Oct 15, 2009 1:32 pm    Post subject: Reply with quote

Eu ti-am raspuns dincolo , dar sa stii ca urmaresc cu interes si aici icon_mrgreen Asteptam cu interes poze si evolutia puisorilor icon_cool
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Thu Oct 15, 2009 1:38 pm    Post subject: Reply with quote

Mersi puiutu.
Pai ce sa fac?
Data trecuta i-am dat prin piata.
Chiar acum o luna am avut o cerere de 200 bucati, dar de unde, ca nu mai aveam.
I-am raspuns persoanei ca poate peste jumatate de an - 1 an voi mai avea pui de scalari.
Nu ma gandeam ca am scalari asa potenti icon_smile.

ReBella,

Nu stiam ca esti una si aceeasi persoana.
Mersi pt tot.

Numai bine
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Thu Oct 15, 2009 1:50 pm    Post subject: Reply with quote

Pai acum nu mai e interesata acea persoana de scalari ? icon_mrgreen Acum = peste ceva timp,cand vor fi gata de "maritat/insurat" icon_biggrin Nu strica sa pui o intrebare.
Le plac mult conditiile pe care le oferi la scalarii tai , de-asta incearca sa iti multumesca oferindu-ti puiuti fara numar ... si griji pe masura icon_lol Stiu ei ce stiu : orice ti-ar face tu tot ii iubesti. icon_razz
Da sunt aceeasi persoana ... It's me , the ghost of Christmas past!!! Daca ai vazut filmul icon_mrgreen Cu placere , desi nu stiu exact pentru ce imi multumesti icon_redface
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Thu Oct 15, 2009 2:16 pm    Post subject: Reply with quote

Probabil ca inca e interesata.
Aceeasi destinatie vor avea ca si unchii si matusile lor icon_smile.
Am auzit de replica ta dar filmul nu cred ca l-am vazut.

Numai bine.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvaristica in general All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group