Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Intrebare de incepator
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Stef
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 20 May 2009
Posts: 133
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Oct 15, 2009 3:45 pm    Post subject: Reply with quote

Pai din 7(duritatea apei din bazin) sa ajung pe la 5.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Thu Oct 15, 2009 3:49 pm    Post subject: Reply with quote

Teste care sa ofere rezultate demne de incredere trebuie facute in conditii neobisnuit de grele pentru un amator. Asta-i una din cauzele pentru care nu se fac.
DGH-5 e inca cam dura pentru un caz normal, dar poti sa pui doua treimi de la retea si o treime permeat sau distilata. Cand incepi sa umbli cu apa moale e bine sa controlezi pH si duritatea carbonica cam tot la 12 ore, sa nu scada prea mult in timp.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.


Last edited by Ioan on Thu Oct 15, 2009 3:58 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Thu Oct 15, 2009 3:53 pm    Post subject: Reply with quote

Ok , am inteles. Puteam doar formula ipoteze care sa sune logic, insa nu le putem si dovedi.Pacat.
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Thu Oct 15, 2009 4:03 pm    Post subject: Reply with quote

Ipotezele pe care le formulam se sprijina pe observatii mai mult sau mai putin atente, facute in conditii foarte diferite de la un hobyist la altul.
E normal sa apara diferente in constatari.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Thu Oct 15, 2009 4:08 pm    Post subject: Reply with quote

Total de acord. Ai un pm cu o nelamurire acvaristica de a mea ... daca ai timpul si placerea necesare pentru a-mi raspunde , apreciez.
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Fri Oct 16, 2009 7:51 am    Post subject: Reply with quote

marian4232 wrote:
Oare stie cineva de ce icrele de scalar sunt mai nepretentioase?

Scalarii-s in acvariile noastre de vreo 100 de ani => au avut timp sa se adapteze vreo 100 de generatii ....... discusii au avut mult mai putin timp la dispozitie. Urmasii nostri vor afla in ce masura se vor adapta discusii. Imi bazez parerea pe scalarii mei salbatici care nu arata nici cel mai mic interes pentru reproducere chiar daca au la dispozitie 1.000 litri si apa foarte moale.
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Stef
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 20 May 2009
Posts: 133
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Oct 16, 2009 10:34 am    Post subject: Reply with quote

Mai am 25 de icre din care 9 sunt albe icon_frown. Cred ca se vor inalbi si celalalte.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Fri Oct 16, 2009 11:48 am    Post subject: Reply with quote

ReBella wrote:
Ok , am inteles. Puteam doar formula ipoteze care sa sune logic, insa nu le putem si dovedi.Pacat.
Sunt dovedite si pentru ca am timp am sa si explic.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Fri Oct 16, 2009 11:57 am    Post subject: Reply with quote

icon_eek Asteptam cu interes dovezile explicative icon_mrgreen
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Oct 16, 2009 1:19 pm    Post subject: Reply with quote

Porcu wrote:
Scalarii-s in acvariile noastre de vreo 100 de ani => au avut timp sa se adapteze vreo 100 de generatii.
Ce te face sa crezi ca se produce vreo adaptare in 100 de ani? Daca ar putea sa se adapteze in clipa asta de 100 de ani la alte conditii, de ce nu se desfasoara populatia lor, sau a altora in orice apa de pe glob? Cineva m-a intrebat candva: "Daca omul a aparut din maimuta, de ce nu se intampla asta si in zilele noastre?"
Cunoaste cineva raspunsul?
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Fri Oct 16, 2009 1:28 pm    Post subject: Reply with quote

In ziua de azi unii se nasc deja maimute icon_lol Merge ? icon_mrgreen
Asta intrebam si eu pe pagina 5 (jos) a acestui topic. Si sunt foarte interesata sa aflu raspunsul.Se adapteaza sau nu? Singura chestie legata de adaptare, observata de mine din practica , insa fara prea mare legatura cu discusii si subiectul de aici , este faptul ca puii de pesti nascuti la mine in acvarii sunt mult mai adaptati la aceleasi conditii fata de parintii lor care s-au nascut in alte parti.Cu siguranta adaptabilitatea exista , insa cat la suta si exact in ce cazuri sau conditii .... greu de spus.
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Fri Oct 16, 2009 1:33 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
"Daca omul a aparut din maimuta, de ce nu se intampla asta si in zilele noastre?"
Cunoaste cineva raspunsul?

Poate ca se intimpla asta si in zilele noastre doar ca....se intimpla prea lent pentru ca noi in viata noastra scurta sa putem observa . Bunaoara diversele specii de reptile sau de pasari care au fost izolate pe diverse insule cu medii diferite de mediile de unde au provenit initial s-au adaptat la noul mediu modificindu-si dimensiunile ,forma ,culoarea ,etc. Nu trebuie sa ne uitam mai departe de acvariul nostru si discusii nostri pt a observa modificarile care pot aparea la o specie in decursul a doar citeva sute de generatii ..... cine stie ce se poate intimpla in zeci sau sute de mii de generatii....
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Fri Oct 16, 2009 1:43 pm    Post subject: salut Reply with quote

Mai este o intrebare deloc de neglijat.Cati din pestii nostri din acvarii provin din parinti, bunici salbatici si cati provin din incrucisari genetice conduse?
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Oct 16, 2009 2:02 pm    Post subject: Reply with quote

Modificari apar la discusi in decursul aceleiasi generatii. Multi dintre pui nu seamana la desen si culoare cu paritii lor, dar depun icre si se reproduc, asa ca strabunii lor. Posibilitatea modificarii culorii si desenului a fost dintotdeauna o caracteristca a acestor pesti, si nu o adaptare la conditii noi de mediu sau viata. Poate ca suporta mai usor sau mai greu alte conditii decat cele din biotopul lor natural, dar vreun indiciu ca si-ar schimba functii vitale sau comportamentul intre ei, ca urmare a conditiilor de viata din acvariu n-am observat. Ce-i drept, n-am reprodus inca salbatici in apa dura. Nu pentru ca n-am reusit, ci pentru ca nici n-am incercat. Eu nu cred ca se adapteaza, ci ca plaja lor de toleranta la medii diferite include si mediile din acvariile noastre. Daca nu sarim caii, bineŽnteles.
Cunoaste cineva cazuri in care sa se fi readaptat vreo specie de animale prin schimbarea formei/infatisarii (nu ma refer la A/H1N1&Co.) la conditii noi de viata in mai putin de 250-5000 de ani?
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.


Last edited by Ioan on Fri Oct 16, 2009 2:15 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Fri Oct 16, 2009 2:09 pm    Post subject: Reply with quote

Ajungi sa tolerezi ceva adaptandu-te la acele conditii.E valabila si reciproca : adaptandu-te tolerezi multe chestii.Asta se poate observa cel mai bine la noi oamenii . Acum depinde si cum privim lucrurile : ceea ce tu consideri toleranta altii cred ca e adaptabilitate...eu cred ca sunt ambele implicate icon_mrgreen
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
Page 6 of 10

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group